| cbn a întrebat:

am o nelamurire...administrarea anticonceptionalelor se face cat timp vrem sau trebuie sa facem vreo pauza? si poate afecta, administratrea pe timp indelungat, mai tarziu sarcina?

Răspuns Câştigător
| smooth a răspuns:

Buna, administrarea anticonceptionalelor se face atata timp cat vrei tu, pauza se face o data la 8 luni sau 1 an depinde de tine si bineinteles prescrise de doctor pentru ca iti ofera un medicament bun organismului tau, in timpul utilisari pastilelor se face pauza de 7 zile dupa ce ai terminat acel blister(fasie) scrie pe prospect, iar daca administrarea lor e corecta si faci pauzele care trebuie nu ai de ce sa-ti faci griji, iar cu sarcina din cate stiu nu afecteaza, dar inainte de conceptia unui bebe e bine sa renunti la medicamente inainte cu 1 an, pentru a nu mai avea in organism.numai bine happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Administrarea anticonceptionalelor se face numai la indicatia medicului, respectand durata si ritmul de administrare recomandate, chestii care se pot schimba in timp, de aceea o femeie care ia anticonceptionale trebuie sa se prezinte la fiecare 6 luni la ginecolog, chiar daca nu are probleme.
Sunt anticonceptionale care necesita pauze, altele care nu necesita pauze. De obicei, e recomandat ca adiminstrarea lor sa nu depaseasca, insumat, 5 ani de-a lungul vietii.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pas, sincer nu cred ca de a anticonceptionale i se intampla asta, ci poate din alta cauza.
Daniela, Diane-35 sunt foarte puterice, au doza mare de estrogeni si nu se folosesc ca contraceptiv de rutina ci numai in cazurile in care femeia are si alte probleme. Este unul din putinele contraceptive de pe piata in mod cert legat de insuficienta hepatica si de cancerul de san.

| LoryM22 a răspuns:

Anticoncepitonalele trebuie luate cu pauza, da iti afecteaza administrarea lor indelungata sarcinii, poti chiar sa nu mai ai copii.Si eu am o relatie stabila si nu folosesc anticonceplionale, prezervativ, insa am vazut o metoda cu injectia contraceptiva din 3 in 3 luni parca care este mult mai eficienta si sigura decat pastilele.

| pas a răspuns:

@brigaela are dreptate. Sfatul meu, incearca sa iei cat mai putin posibile.Am o cunostinta care a luat mai bine de 4 ani, daca nu chiar 5, contraceptice, la indicatia medicului, iar acum nu mai poate ramane insarcinata. Spera ca dupa 2 ani de pauza, fara medicamente, sa poata ramane insarcinata dar sansele sunt minime. Deci ai mare grija.

| daniela_1443 a răspuns:

Depinde de care iei, unele sunt mai puternice care luate timp indelungat fara pauza poti sa ramai mai greu insarcinata.eu folosesc diane-35, fac pauza cam la un an cam 3 luni si nu sunt puternice, nu mam ingrasat deloc, deci nu am avut probleme.

| florin_3074 a răspuns:

Ia doar dupa sex