| 666_7474 a întrebat:

Am o nelamurire si sper ca un out view sa ma ajute. Am 18 ani, sunt fata, invat la un liceu bun, am o familie buna, respectata in comunitate si de aceea uneori se face simtita presiunea asteptarilor societatii de la mine. Din respect fata de ai mei, am avut mereu grija sa nu se auda in targ lucruri urate sau neplacute si cam toate relatiile mele au fost din acelasi cerc (prieteni de familie, baieti cu acelasi statut), dar pana la urma nu pot dicta ce simt si inevitabilul s-a intamplat.

Am cunoscut un tip, de varsta cu mine, este un tip normal, frumos, destept si am vrut ca de data asta sa fie diferit pentru ca imi placea sincer omul. Am vorbit mult, parca ne stiam de o viata, ceea ce eu nu prea fac si ma bucuram ca el nu stia cine sunt, ce am, ce fac, ca sa ma poata judeca altfel decat ca persoana care sunt.

Am iesit zilele trecute, nu am vrut sa merg cu masina mea ci am imprumutat masina unui amic (suna stupid, dar nu am vrut sa para ca vreau sa-l impresionez sau ceva), un Vw Golf laughing. Ne-am plimbat prin parc, am mancat inghetata, sincer am facut chestii pe care nu le-am facut de cand eram copil, si am simtit pentru prima oara in multa vreme ca sunt eu, ca nu trebuie sa ma port cumva sau sa zic ceva anume.

Vorbind deschis (amandoi suntem directi, am vorbit fel de fel de prostii), stabilisem sa vedem un film la mine.

Problema e ca, inevitabil, a aflat ce si cum e cu mine si a avut o reactie ciudatalaughing. Practic, a ramas putin masca si nu stie ce sa faca. Ideea e ca m-am convins ca ma placa pentru ceea ce sunt, nu ceea ce am, pentru ca el nu stia nimic, de aceea nu vreau sa il pierd, macar ca prieten, dar nici nu vreau sa il pun in vreo situatie jenanta sau sa se simta incomod.

Nu stiu ce e in mintea lui si cum ar trebui sa procedez? Sa il las in pace si sa imi vad de ale mele? Sa raman in preajma lui? Sper sa ma ajutati voi.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Parerea mea este ca, cel mai bine, ar fi sa-i arati intrebarea asta.

| neutrino a răspuns:

Vezi-ti de ale tale.

| Țoglă a răspuns:

Dar de ce ne spui nouă toate astea și nu vorbești cu el? adică de ce să faci alba-neagră când poți vorbi cu el direct despre situația voastră.

| qMoonShine a răspuns:

Oh doamnee ce contează statutul social? Atâta timp cât ești atrasă de el bagă-ți picioarele în ce zic toți și fă ce vrei tu!happyBaftă.

| Daniella123 a răspuns:

Cred ca are rost sa ramii cu el, sa prieteni mai stiu eu ce, daca te-a acceptat asa cum esti tu!

| Diandra19 a răspuns:

Pentru inceput nu ar trebui sa grabesti lucrurile. Sincer, eu cred ca partea materiala isi are importanta in relatiile stabile, serioase. Voi de-abia ati inceput sa va cunoasteti, iar el ti-a dovedit ca nu este interesat de partea materiala.Cred ca ar trebui sa faci ce iti aduce fericirea. Lucurile marunte conteaza in viata ca si plimbarea voastra din parc. Nu grabi lucurile happy puteti incepe prin "a fi prieteni ". Nu ai de unde stii ce se va intampla. Bafta!