| alexa23 a întrebat:

Am o problema! Am luat anticonceptionale Yasmin timp de 4 luni. ultima folie am terminat-o pe 12 sept. Pe 14 septembrie(in cele 7 zile de pauza) am avut un contact sexual, ultimul de pana acum. Pe 16 mi-a venit menstruatia. Pe 20, cand trebuia sa incep o folie noua, nu am mai inceput. Luna asta ar fi trebuit sa imi vina pe 14 menstruatia, dar pana acum nimic. E posibil sa fiu insarcinata(avand in vedere ca ultimul contact a fost la 2 zile dupa terminarea foliei de AC si dupa 2 zile mi-a venit menstruatia) sau e doar o dereglare ca urmare a intreruperii administrarii de anticonceptionale?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti insarcinata, este o dereglare aparuta datorita intreruperii contraceptivelor, Intarzierea este destul de mare, asa ca e cazul sa mergi la consult ginecologic, de preferat la medicul care ti-a indicat intreruperea contraceptivelor.

3 răspunsuri:
| Denisa_6450 a răspuns:

Da. din cate stiu, esti protejata si in cele 7 zile de pauza. daca tu ai intrerupt pastilele, cred ca este vb clar despre o dereglare hormonala.asteapta sa-ti vina, iar daca si in luna urmatoare vei avea probleme cred ca va trebui sa consulti un medic ginecolog.baftahappy

| Sophie_6140 a răspuns:

Daca ai luat anticonceptionalele corect nu ai cum sa fi ramas insarcinata deoarece esti protejata si in cele 7 zile de pauza. Cu siguranta este o dereglare ce poate dura chiar si cateva luni asa ca stai linistita happy

| alexa23 explică:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri! M-am mai linistit! Nu ma pot hotari ce raspuns sa aleg castigator, pentru ca toate m-ati ajutat sa ma linistesc happy