| mihaela620 a întrebat:

Ajutati-ma, va rog!

Am luat timp de un an si jumatate anticonceptionale marvelon, dupa care am trecut la logest, pentru ca am fost sfatuita sa iau altele (marvelonul avand o concentratie foarte mare de hormoni). Problema este ca in pauza de dupa prima folie de logest nu mi-a venit deloc menstruatia. Mentionez ca in timpul foliei am folosit prezervativul pentru ca eram sub influenta antibioticelor. Credeti ca e posibil sa fiu insarcinata? Sa fi fost ceva in neregula cu prezervativu?
Mai mentionez ca in pauza de 7 zile de la marvelon (de dinainte sa incep logestul) am avut un contact sexual neprotejat, dar apoi mi-a venit menstruatia, in acea pauza...

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este putin probabil sa fii insarcinata, dar nu imposibil. Nu stiu de ce ginecologul ti-a prescris tocmai Logest, care este destul de greu tolerat si da reactii adverse destul de des, mai ales daca este luat dupa un contraceptiv cu doza hormonala mai mare.
In tot cazul, inainte de a incepe o noua folie de anticonceptionale trebuie neaparat sa te vada un ginecolog si sa faci o ecografie. Asa vei vedea daca esti insarcinata sau daca ovarele tale au o suferinta cauzata de variatiile hormonale induse de schimbarea contraceptivului.

| liviu89 a răspuns (pentru Brigaela):

De fapt asta este intrebarea, ginecologul ti a prescris aceasta schimbare?
In ori ce caz, nu conteaza raspunsul iti sfatuiesc sa te duci sa te consulti el o sa poata sa te sfatuiasca mai bine.

| shotocan123 a răspuns:

Atunci n ai treaba