| Adelina7777 a întrebat:

Buna, am o problema destul de delicata pentru varsta mea de 14 ani, sunt insarcinata cu prietenul meu in varsta de 19 ani, suntem impreuna de un an si doua luni, mama stie despre relatie a fost de acord doar ca sa ma vada fericita pentru ca am avut o copilarie nu tocmai fericita tatal meu decedand la scurt timp dupa nasterea mea. Intr-o zi i-am pus niste intrebari asa mai pe subiectul asta cu copilul si etc. si printre altele mi-a spus ca el nu isi doreste un copil si nici nu vrea sa auda despre asa ceva, insa eu vreau sa imi pastrez copilul in ciuda tuturor problemelor si necazurilor dar nici sa il cresc singura nu vreau. Imi puteti da un sfat? Sunt insarcinata in luna A-2-A, multumesc

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, da, nu-si doreste copil... si normal, ca daca apare copilu' el ajunge la parnaie.

Iar daca ai face avort ai risca sa dai tot restul vietii banii pe popi si pelerinaje.

| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la medic cu mama de mana!
Scoate-ti certoficat medico legal ca-i caz de puscarie pentru baiatul care te-a violat sau te-a corput sa ai sex cu el.
La varsta asta, tu fiind copil mic inca, el intra la pedofilie cu puscarie intre 3 si 12 ani.

| Ivanescucristina a răspuns:

Ești destul de micuța pentru a avea grijă de un copil și de ați asuma responsabilitatea pentru creșterea lui.
O să regreți mai târziu că ai lăsat școală... Că ești clasa a8a-a9a.

Încearcă să vorbești cu mama ta să luați o decizie împreună.ea vă fii singura care o să fie lângă tine indiferent de situație...

Înțeleg că tu ai făcut dragoste cu el pentru că îl iubești și ți-ai găsit fericirea în această relație, dar trebuia să vă protejați.

| Goete a răspuns:

Copilul nu l-ai facut tu. Vorbeste cu el deschis si hotarati ce veti face

| Crackman a răspuns (pentru Violleta2022):

Unde viol? Nu spune de viol.
Nu sunt de acord cu prostia individului, dar nu duci prostia mincinoasa. Adevarat ca el trebuie sa plateasca intr-un fel dar nu prin puscarie.

| DevilRock a răspuns:

În loc să îți vezi de școală ti te ții de prostii?
Mama ta știe?

| DeathIncarnate a răspuns:

Baga-l la racoare, ca pare cam infierbantat tipul din moment ce s-a incurcat cu un minor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Crackman):

Asta decide Politia si tribunalul, tu ai obligatia acum sa o iei pe mama de mana si sa mergi al medic pentru certificat medico-legal.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| NicoNutritie a răspuns:

Intretinerea de relatii sexuale cu o persoana sub 15 ani este viol si pedepsit ca atare. Pentru aceasta faceti plangere. Legat de sarcina, solicitati ajutorul unei fundatii si al parintilor. Copilul poate fi dat spre adoptie catre parintii dvs sau o familie care il va iubi si ii va oferi o viata sanatoasa psihologic. Va puteti continua studiile. Legat de un posibil stigmat al societatii, asteptati-l, dar ignorati-l. Neaparat faceti psihoterapie. O fundatie va va oferi si asta. Nu sunteti vinovata de nimic. Si exista solutii si oameni capabili sa ca ajute pana la capat. Doamne-ajuta!