| didda0305 a întrebat:

Salutare tuturor.
Se spune ca viata e cel mai frumos dar. Cum pot eu hotari daca sa curm viata unei fiinte? Pot fi oare atat de egoista incat sa ucid o viata? Poate ca Dumnezeu a vrut ca eu sa devin mama. Pot oare eu sa devin o criminala in fata divinitatii doar pentru ca parintii mei nu vor fi de acord? Am 17 ani, locuiesc in Italia, sunt eleva in clasa a 11-a si sunt insarcinata in aproximativ 6 saptamani. Tatal are 20 de ani. El spune ca imi voi distruge viata desi isi doreste acest copil.Parintii inca nu stiu, dar sunt convinsa ca vor insista cu avortul, insa eu consider ca sunt pregatita, dar nu stiu ce drepturi am si un copil nu se creste cu aer. Sunt convinsa ca voi fi o mama singura, fara ajutor familial, daca aleg sa pastrez copilul! Ce sa fac? Sunt disperata! Daca il pastrez, voi fi privita de societate ca o..., iar, daca nu, ca o criminala! Si apoi mai am de terminat si liceul. Ajutati-ma, va rog! Mihaela

11 răspunsuri:
| T4ny4 a răspuns:

Teroretic si stiintific,inca nu este om! Iar avortul a fost aprobat pentru ca nu este considerat a fi crima! Daca-l vei naste si-l vei da,va fi mult mai rau! Deocamdata este un embrion, intelegi? Fa-l cat mai repede cu putintza! Nu-ti distruge viitorul! Sunt sute de femei care candva au apelat la asta, iar apoi si-au construit cand au avut totul la indemana un viitor si-o familie.In plus i-ai distruge si lui viitorul! Fa avortul! Decizia iti apartine! Nu mai tine cont de gura lumii, nu ea te hraneste si nu ea te va ajuta sa cresti copilul!

| DomnulZ a răspuns:

Situatia ta este dificila.
La varsta ta, nu iti poti permite sa cresti copilul. Nu ai nici experienta necesara, si probabil nici suportul financiar.

Dar daca il vei ucide, vei comite un pacat si iti vei distruge in timp sufletul propriu, prin remuscari.

Sfatul meu este urmatorul: naste copilul, si incearca sa il dai spre adoptie... la o familie, la un centru de plasament, poate chiar la o manastire. E cel mai bun lucru pe care poti sa il faci acum.

| mikisarbu a răspuns:

Uite cum sta situatia...

Daca vrei copil si poti sa il susti finaciar fara sa te lasi de scoala sau mai stiu eu ce, tinel

daca nu, va avort pentru ca are rost sa treci prin iad din cauza unei greseli fa avort si daca tie frica de Dumnezeu nu uita ca el iarta pe orcine care cere iertare

| DomnulZ a răspuns (pentru mikisarbu):

Daci faci un pacat in ideea ca "lasa ca Dumnezeu iarta oricum..." nu se va ierta niciodata.

| mikisarbu a răspuns (pentru DomnulZ):

Aratmi unde scrie ca nu va ierta niciodata o chestie ca asta?

| DomnulZ a răspuns (pentru mikisarbu):

E o chestie de logica elementara,
In momentul in care tu faci un pacat constient si premeditat in ideea ca Dumnezeu te iarta oricum, nu mai exista loc de cainta. Tu practic incerci sa tragi pe sfoara pe Dumnezeu...

| mikisarbu a răspuns (pentru DomnulZ):

Deci tu daca ai fi insarcinat sau ai afla ca vei fi tata si nu esti instare sa il suporti sau sa il cresti tot il ti nu? a si dumnezeu ce e ii barbat sau femeie?

| mikisarbu a răspuns (pentru DomnulZ):

Uite un exemplu: Unul vrea sa te omoare si singura scapare e sa il omori tu... Crima e un pacat, nu? Dar ce preferi sa mori tu sau sa il omori si traiesti?

| DomnulZ a răspuns (pentru mikisarbu):

In momentul in care faci o gafa, trebuie sa iti asumi urmarile.

Discutiile cu privire la sexul ingerilor sau al lui Dumnezeu mi se par amuzante, chiar de-a dreptul puerile...

| DomnulZ a răspuns (pentru mikisarbu):

Crima in legitima aparare nu e pacat,

Una e crima in legitima aparare si alta e avortul.
In cazul avortului, persoana ucisa este practic condamnata 100% la moarte, nu are nici o posibilitate de a fugi sau de a riposta...

| Andreiutzzzzzzzz a răspuns:

Buna Mihaela, situatia ta este dificila.Crede-ma nu mai amana si spune-le parintilor tai.Ai foarte mult curaj ca ai facut publica povestea, crede-ma ai face bine sa le spui parintilor tai. Daca l-ai naste si l-ai abandona.gandeste-te cand ar creste si-ar pune si el intrebarea "Unde e mami? Oare de ce m-a parasit?"Daca ai tai ar fi de acord sa il tii, gandeste-te ca un copil nu se creste cu AERhappy! Si are nevoie de multa atentie. Avortul este iar o solutie foarte "urata". Totul depinde de tine, de cat de repede poti sa le spui asta parintilor.Eu spun sa nu mai stai pe ganduri.As dori sa imi trimiti printr-un mesaj privat id'ul tau, de curiozitate as vrea sa aflu si eu cum ai rezolvatat aceasta problema.Mult succes!happy