| djlov14 a întrebat:

sunt intr-o situatie putin cam delicata si nici normal nu mi se pare sa ma apuc sa scriu pe site-uri pentru a cere sfaturi dar nu pot vorbi cu nimeni pentru ca toata lumea ma judeca si stiu ca voi fii judecata si aici dar totusi sper sa ma ajutati si nu sa ma criticati pentru ca si eu imi dau seama de gravitatea lucrurilor. Am 17 ani si cred ca sunt insarcinata. Sunt intr-o relatie de un an cu un baiat care are 24 de ani( da stiu o diferenta destul de mare dar nu conteaza varsta cand iubesti) S-a intamplat sa intretinem relatii sexuale o singura data fara niciun fel de protectie(nu a ejaculat in interior) iar acum vad ca mi-a cam intarziat nu cu mult, asa ca am decis ca saptamana asta sa imi fac testul de sarcina pentru a fii sigura. Stiu ca o sarcina nu se poate vede decat dupa 14 zile de la ultimul contact sexual neprotejat si mi-am facut niste calcule si a trecut deja aceasta perioada. Am discutat cu el si a ramas ca saptamana aceasta voi face testul. Problema mea este alta sunt constienta ca am 17 ani si sunt in clasa 10 si ca imi voi distruge viata daca pe testul acela vor aparea 2 liniute si ca nu am cum sa cresc un copil si oricum parintii mei sunt foarte exigenti si nu vor fi de acord EVER sa pastrez acest copil si sincera sa fiu nici iubitul meu nu stiu daca vrea sa il pastram, nu este pregatit pentru a fi tata. Cat despre avort nu stiu ce sa zic as vrea sa il fac pentru ca am 17 ani si nu as vrea sa il fac pentru ca risc sa nu mai pot face copii, sa intervina alte complicatii si daca l-as face, l-as face pe ascuns cu iubitul meu(si mama acestuia) si stiu ca dupa orice avort iti este rau si nu ma pot duce acasa intr-o stare de aceea dar nici sa ma duc undeva pentru ca nu vor fii parintii mei de acord, in fond si la urma urmelor este o viata de om cine sunt eu ca sa omor un copil nevionvat daca euu si tatal sau am fost inconstienti. Stiu ca am facut o prostie dar nu vreau sa fiu criticata. Astept sfaturi...Ce sa fac daca testul spune ca sunt insarcinata?

12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, observ că ai precizat : "cred ca sunt insarcinata"...

Deci, NU ai confirmarea sarcinii, NU şti sigur dacă eşti însărcinată :)

TREBUIE să faci 2 teste de sarcină CORECTE, aşa cum explic mai jos.

Dacă acestea vor fi pozitive, atunci vei merge la ginecolog pentru un test de sânge HCG.

După ce ai făcut cele 2 teste ( + HCG ), dacă mai este cazul, te mai gândeşti la avort...

Oricum, NU vei putea face avort decât cu ACORDUL scris ( semnătura ) unui părinte/tutore legal - deci, vrei/nu vrei, părinţii tăi vor trebui să AFLE şi să semneze formularul...

NU-l poţi face "pe ascuns" ( cu iubitul tău si mama acestuia )!

Deocamdată, NU ai de ce să te gândeşti la o sarcină şi la un avort ( chiar dacă menstruaţia a întârziat, cum bănuiesc ) - până nu ai CONFIRMAREA sarcinii!

Atunci când „presupui" că ai rămas însărcinată, pentru mai multă siguranţă POŢI face un test de sarcină - dar, ATENŢIE : la momentul testului TREBUIE să ai cel puţin 3 săptămâni de la ultimul contact sexual neprotejat!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat – AMBELE condiţii TREBUIE îndeplinite ( după caz ).

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Vezi şi un Prospect la linkul :
http://farmaciaverde.util21.ro/......mexim.html

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-ţi vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat - iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Un test CORECT se face din PRIMA urină de dimineaţa, şi NU sunt recomandate acele teste tip „bandă" care se introduce într-un vas cu urină – tocmai de aceea că poţi să GREŞEŞTI mult mai uşor ( introduci prea MULT banda în urină )!

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou"/casetă ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele, deci nu test tip „bandă" ) - au un preţ mediu de 10-15 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmezi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l faci din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, tu faci cum doreşti, dar eu NU recomand acel tip de teste, decât DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa ( să NU urinezi în timpul nopţii, altfel urina de la test NU va fi concludentă )!

În CONCLUZIE : pentru a scăpa de orice „bănuială" atunci când ai avut contact sexual neprotejat ( sau s-a rupt prezervativul ), mai ales dacă următorul ciclu o să-ţi întârzie, poţi să FACI testul de sarcină şi, deoarece ( cred că ) ai ciclu neregulat, să REPEŢI acel test la 3 zile după primul ( indiferent de rezultatul primului test )!

Ambele teste TREBUIE să iasă NEGATIVE; dacă unul iese negativ şi celălalt pozitiv – atunci trebuie un consult ginecologic pentru a verifica supoziţia de sarcină ( îţi face un test de sânge pentru depistarea sarcinii )!

Dacă faci testele CORECT atunci au SIGURANŢĂ de 98-99 %, se „confirmă" unul pe altul.

Toate cele bune.

| sofisis a răspuns:

Aoleo ma omorati cu fazele cu : nu face avort ca mori.
Avortul nu doare, mai ales daca il faci in primele 4-7 saptamani de sarcina, se face cu un aspirator, nu te adoarme, costa cam 400 lei la cabinet particular si nu ai nici pe naiba. Te simti putin slabita si ai putin discomfort care trece in cateva ore. Poti sta la o prietena acasa sau la el acasa. Verisoara mea de ex a facut chiuretaj cu anestezie totala si in 6-7 ore era ok.
Parerea mea e sa vb cu mama ta cel mai bine pentru ca oricum fiind minora nu stiu daca poti avorta singura, fara ca tutorele legal sa fie de acord. Si intr-adevar poate fi o trauma psihica pentru unele fete.
Exista si varianta sa-l pastrezi si sa te zbati pentru el. Cunosc multe prietene care au mame tinere si mi-au spus ca pe cat de greu le-a fost atunci, pe atat de mult se bucura ca nu au avortat.
Dar indicat e sa iei decizia asta macar cu mama ta, daca nu si cu tatal.Si evident cu tatal copilului.
DAR si eu cred ca e cam devreme sa iti faci probleme de sarcina. Cauze de intarziere pot fi foarte multe.

| Alcyon a răspuns:

Cred ca-i prea devreme sa te agiti. Uneori menstruatia se intampla sa mai intarzie: frig, dereglare hormonala, stres etc. Fa-ti testul si abia daca iese pozitiv, e cazul sa incepi sa te gandesti la ce-o sa faci. De asta eu le sfatuiesc mereu pe fete sa amane inceperea vietii sexuale pana la 18+. Tocmai pentru a preintampina astfel de situatii.

| Radu284 a răspuns:

Daca testul arata ca esti insarcinata, mai faci unul (diferit). Ca sa fi sigura.
Daca si ala arata la fel, nu prea ai ce sa faci. Vorbeste cu parintii, explica-le ca vei avea aproape 18 ani cand se va naste copilul, si vezi daca sunt dispusi sa te ajute sa-l cresti. Vezi si ce parere are iubi de treaba asta, daca este dispus sa-si asume responsabilitatea de tata...

| Danysan a răspuns:

Inainte de toate pot spune ca am citit de mai multe ori ce ai scris si Povestea ta nu prea e departe de a mea dar cu unele modificari.Eu totusi nu te Inteleg cu ceva -De unde ai dedus tu ca esti Insarcinata? Ciclu Menstrual poate Intarzia si 2 Saptamani si de asemenea daca ai fost Virgina dupa ce ai avut contact sexual, Menstruatia intarzie pana si la 3 Sapatamani daca nu si mai mult. FEtele care nu au ciclu regulat se pot astepta sa le vina destul de repede pentru ca se produce o schimbare in Organism dar la cele cu el Regualat efectul e Intarzierea acestuia.La varsta care o ai e Normal sa ai Frica de parinti si sa nu fi pregatita de un Copil dar ia un Cosniderare ca un Suflet e un Suflet si nu trebuie sa il curmam noi asa cum vrem -asta daca ar fi dar inca nu putem vorbii despre o Sarcina.Pe de alta parte Societatea in care traim vad fetele la varsta de 17 Ani Mici sau cu probleme in a purta o Sarcina, lucrur total anormal tinand cont ca, in urma cu ceva Timp fetele dau nastere la copii si la 16 Ani si erau oki, ba chiar Familile le intelegeau. Acum noi tindem catre varste de 30 de Ani, ca sa fim Impliniti material si sa avem cu ce sa ducem o Viata Buna, dar ce se lasa deoparte e trecerea Timpului.La o varsta de 35 de Ani ca femeie e destul de aiurea sa mai dai nastere la un Copil sa nu mai vb si de ce porobleme poate avea.Eu am o intrebare pentru cei care judeca asta :E Interesant sa te Plimbi prin parc in Baston si Copilu tau sa se joace cu Mingia? Sa fim seriosi, cu cat il faci mai din Timp cu atat o sa fi mai in Putere sa il ajuti si sa il sprijini in Viata.Cu cat trece Timpu cu atat va devenii mai neajutorat acel Copil prin faptul ca tu esti deja in Varsta.Prin urmare sa faci un Copil la 17 Ani e Normal dar aici vb si de Familiesi conceptiile pe care le are aceasta.E greu dar atata Timp cat, Baiatu cu care ai facut asta te sustine si demonstreaza ca poate sa isi asume responsabilitatea de a intretine un Copil care e Problema? CE sta Familia ta cu el? Ce pe Viitor va sta Familia ta in Viata ta? Lumea incearca sa arate asta ca pe un lucru aiurea dar aici vb de doi Oameni care tin unu la altu, vb de o Relatie vb de Viitoru Vostru.pai un Baiat care iti va spune ca e alaturi de tine indiferent de ce ar fi sa stii ce e un baiat care chiar tine la tine si va lupta sa iti fie Bine.Parintii se manifesta aiurea pentru ca ei vor Binele Copilului si de aia nu ar fi de accord cu asa ceva, vor sa iti termini studiile sa ai un Viitor dar iar gresesc cu ceva -Cine spune ca daca ai un Copil si un Baiat care te intelege nu poti sa iti termini studiile.Cu sustinere poti sa treci peste tot.Si vei Vedea ca pe Viitor o sa ai un Copil cand altii se agita sa faca si nu mai pot.Afirm cu mare seriozitate ca inainte de a judeca o fata sau un baiat care au ajuns sa aiba un Copil sa ne uitam mai inainte la ce fel de caracterea au. Daca Baiatu acele e Serios si stie ce vrea de la Viata.Copilu nu e un obstacol in Viata, este ceva unic. Este o Bucurie.Sa vb acum de Sarcina si ce implica asta. Sarcina in cazul tau poate fi usoara sau grea, fetele mai micute li se poate interzice avortul deci prin urmare trebuie sa nasti Copilu daca nu vrei sa ai Probleme.la ce ma refer -Vrei sa nu mai ai Copii pe Viitor? Categoric nu, deci e Bine sa il faci daca ai ramas dar deocamdata e doar supozitie.Vei avea nevoie de atentie mai mare, o sa fi demoralizata.o sa mergi la Scoala pana la final dar urmatorul An se poate sa sistezi pana iti mai revii un pic.Trebuie sa faci testele de RH dupa 3 Luni si sa fi supravegheata mai mereu pentru ca esti mai micuta.Dar stai linistita ca o sa fie Bine.Ai nevoie de o dieta mai speciala de alimnete, bogate in Fier, Calciu si Vitamine.Si multa Odihna. Vorbind acum de Varsta 24-17 -tu te auzi ce spui -Cum adica e prea mare -Ce are 10 Ani sau 20 Peste tine? pai e logic sa fie mai mare ca asa o sa te intelegi cu el mai Bine.Din Cuplurile cu Relatii reusite de la mine diferenta e de 5-8 Ani. Asadar sa nu ma contrazica cineva ca nu are nici cea mai mica Idee.E in Limite Normale 7 Ani.de ce spun asta -Pai acum Lumea te vedea aiurea dar cand tu o sa ai 20 si el 27 atunci o sa fie Oki -Diferenta intre voi nu e mare dar e aiurea ca ai tu 17 Ani -cam asa stau lucrurile.Cat despre Teama de a le spune Parintilor eu zic sa nu te mai gandesti.Ce fel de Parinti sunt aia care nu ar vrea Binele Copilului lor? E logic ca o sa te certe, dar tot o sa te ajute so o sa te sprijine cat ar fi ei de exigenti, tot o sa iti fie alaturi.Si o sa il accepte si pe baiatu acela pentru ca nu or sa vrea ca fata lor sa aiba un copil fara un sprijin.Acum trebuie si baiatu sa le arate ca stie ce vrea si ca poate sa duca o Familie.Ok am cam inteles cum stau lucrurile cu asta dar sa vb si de Simptomele unei Sarcini.-Sarcina apare daca exista Ejaculare Interna si mai rar din alte chestii.In interiorul Vaginului sunt tot felul de protectii care distruge din Sperma si in fara de asta, lucrul cel mai Mare si de Importanta Maxima e PErioada Fertila. Daca nu esti in PErioada Aceea poate sa isi dea drumul in tine ca riscurile sunt foarte scazute ba chiar nule.Acum tu ai facut fara Protectie dar el nu a Ejaculat deci ar fi Oki sa te calmezi.Ca sa te Informez si mai mult. Sperma traieste cam 3-5 Zile in Vagin si daca nu are ce sa intalneasca, ma refer la Ovul nu se intampla nimic. Daca nu esti In Periaoda FErtila Ovulu nu coboara, sau daca coboara dupa 5 Zile e degeaba pentru ca eficienta Spermei dispare.Calculeaza-ti aceasta Perioada si Linisteste-te. Uite -La un Ciclu Regulat de 28 -30 de Zile se facce urmatoarea schema.28-14 si 30-14 -Informatiile obtinute sunt de 14 respectiv 16.La 14 se scad 5 si la 16 se adauga 2. REzulta 9 si 18. Perioada ta de Fertilitate va fi Intre ca sa fim ai siguri punem 8 si 19, in care nu e recomandat sa ai contact fara protectie. Daca tu contactul nu l-a avut in aceasta Perioada Calmeaza-te. Testele pot da gres si trebuie Repetate.Un Test de Sarcina se face la 21 de Zile de la contactul Sexual sau la Doua Saptamani de la Intarzierea unui Ciclu cu Caracter Regulat.Atunci Nivelu de Gonadotropina este cel mai ridicat si Hormonii sunt eliberati in cantitate mare. Testul se face din Prima urina pentru a nu Influenta rezultatu si trebuie sa urmezi Pasii cu stricta si mare atentie.Acum sa vb de Simptomele Normale care arata daca ai esti :TE doare capu dar nu ma refer la Sinusuri, Ai greturi Dimineata si stari de Voma? Ai Sangerari Usoare specifice procesului de Nidatie? Au cluloare Visinie? TE simti Umflata in Burta si nu ai alte Probleme cu Stomacul -Ma gandesc la un Tranzit Lent sau alta Problema.Te doare Spatele si ai o stare predominant de Somnolenta? Daca nu atunci calmeaza-te ca nu esti inca Mamica.Pe Viitor sa o faci Protejat, dar cred ca o sa fi pentru ca ti-a fost de ajuns.Pana la un Test de cu rezultate Normale eu iti REcomand sa faci un Test de Sange pentru ca da rezulate precise intr-un Timp mai redus -Cam 78 Zile comparativ cu altele.Important e sa te calmezi si sa fiti tu si cu Iubitu tau apropiati Indiferent de ce s-ar Intampla.dar sunt convins ca va fi Bine.

| darriya a răspuns:

Nu de la noi trebuie sa ceri sfaturi,ci tu singura trebuie sa stii ce sa faci,asa cum ai stiut sa faci sex cu asa zisul iubit al tau(spun asa pentru ca el ar trebui sa fie mai constient de ceea ce face fiind mai mare si mai ales ca ti-a zis ca nu este pregatit de a fii tata,asta inseamna ca te vrea doar pentru sex)asa trebuie sa stii si acum ce vei face,eu spun sa le spui parintilor tai in caz ce esti,eu nu-ti spun sa faci sau nu avort insa,gandeste-te bine ce vei face sa nu regreti mai tarziu,vorba ta "de ce sa omori un copil nevinovat"de ce nu-l faci si, daca nu-l vrei il dai altcuiva, n-ai idee cati oameni vor copii dar nu pot avea, crede-ma ca si-ar da si viata pentru a avea copii, atat de mult si-ar dori.

| Gαηαmα a răspuns:

Buna.Eu te-as sfatui sa nu faci avort daca testul zice ca esti insarcinata. Avortul e dureros,poti sa ai dureri si peste ani,atat fizice cat si psihice,e o crima si poti sa iti iei posibilitatea de a mai face vreo data copii...
Deocamdata poate nu e nimic, asteapta sa vezi, data viitoare vei avea grija. Oricine greseste nu trebuie sa fi criticata, dar gandeste-te mai bine la unele lucruri serioase si in cazurile astea trebuie sa-ti asumi consecintele, e mai bine.

| Cigarettă a răspuns:

Cel mai bine ar fi să vorbeşti cu părinţii tăi. Ei te vor sfătuii ce este bine şi ce este răuwinking. Ai 17 ani la fel ca mine şi în niciun caz nu aş vrea să rămân însărcinată de la vârsta asta, practic eşti copil. dar nici nu avortul nu este bine, omori un suflet nevinovat...
În fine. Eu ţi-aş sugera să discuţi cu părinţii tăi şi mai ales cu mama ta, pentru că ea este singura care te poate ajuta cu un răspuns "inteligent"winking.
Baftă!

| Ozanaf a răspuns:

Îți înțeleg situația. Am o prietenă de 16 ani si a rămas însărcinată cu un bărbat de 28. Acum e în luna a 5 a. Deci nu a avortat copilul. Te sfătuiesc să te interesezi mai bine ce ar presupune un avort. Pentru că e groaznic. Poate părinți tăi nu te vor întelege și s-ar supăra dar stai linistită oricât de severi ar fi nu cred că ei ar vrea să avortezi. Întradevăr ti-ar distruge perioada asta din viață dar măcar vei avea o constința curată. Cunosc o doamna care acum are 50 de ani.Ea a făcut avort si acum mai regretă ce a făcut. Ar face orice sa poată da timpul înapoi. Găndeste-te bine.

| biafresh a răspuns:

Este un subiect destul de delicat. E de ajuns si o picatura de sperma ca sa ramai insarcinata. Avortul nu este calea cea buna ( poti sa si mori am auzit ). Un suflet se dezvolta in interiorul tau, nu trebuie sa iti lasi parintii sa decida in locul tau dar depinde doar de tine. Roaga -te sa iasa testul negativ.

| GeorgeDaniel21 a răspuns:

Daca nu a ejaculta in tine nu ai cum sa fii insarcinata! nu te teme, in caz ca esti, daca faci avort nu inseamna ca nu o sa mai poti face copii, totusi ai putea sa te duci undeva s ate angajezi. Dar, daca nu a ejaculat in tine nu ai cum sa fii insarcinata! Ai grija ce faci :*

| Robert131313 a răspuns:

Exista avort medicamentuos ce se poate face in primele doua luni ale sarcinii, nu e dureros iei doua pastile si gata, costa cam 700 de ron.