| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am o problema grava.Deci,eu am aproape 20 de ani, sunt insarcinata, parintii mei vor sa ma oblige sa fac avort, iar iubitul meu, este plecat la munca in italia.In legatura cu el, totul este ok ne intelegem bine, dar familia mea nu vrea sa pastrez copilul. Ce sa fac sfatuiti-ma va rog ca sunt distrusa sad

Răspuns Câştigător
| zorialbi a răspuns:

In cazuri ca acesta nu este bine sa asculti de parinti, pentru ca te indeamna sa faci o crima...si nu omori pe oricine, ci pe propriul tau copil. Deci curaj, nu te lasa influentata de ei, copilul acesta va fi mangaierea si bucuria ta, de ce sa-l omori? La 20 de ani nici nu mai esti asa mica, asa ca fii curajoasa, roaga-te la Dumnezeu si iti va da putere sa treci peste toate.
Uite intra te rog si aici:
http://www.youtube.com/watch?v=hWG8ZXdb50I
http://vreausaaflu.ro/
http://provitabucuresti.ro/
http://provitabucuresti.ro/component/option, com_chronocontact/chronoformname, consiliere/
http://avort.ro/
Numai bine!

16 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Esti prea mare ca parintii tai sa-ti mai spuna ce sa faci! Doar tu poti hotari. Vorbeste, in primul rand, cu prietenul tau si vezi ce isi doreste si el! Bafta!

nony
| nony a răspuns:

As vrea sa-ti dau un sfat folositor, dar in situatia ta imi este imposibil.In primul rand ca nu sunt parinte si nu iti pot reprosa nimic despre gandirea lor.In al doilea rand, nu am avut o iubita insarcinata sa fiu in stare sa iau decizia care m-a avantajat.
Stiu doar ca parintii nu iti vor raul.Probabil au analizat destul de bine situatia, altfel nu iti cereau acest lucru, decisiv in viata ta, un lucru care iti poate marca toata viata si, mai ales, ceva de care depinde viitorul tau.Nu zic ca iubitul tau nu te sustine. Dar nu ti se pare corect sa lase draq munca in Italia si sa vina sa stea de vorba cu parintii tai? Sa le explice situatia, posibilitatile, riscurile etc. Un barbat adevarat nu te-ar lasa sa iei singura decizia asta, si daca si-ar dori intr-adevar acel copil, l-ar face pe draq in 4 si ti-ar convinge parintii ca este capabil sa-l creascá.
Intr-un final, e decizia ta, tu stii mai bine ca mine situatia, eu doar incerc sa iti dau niste... opinii. Sper sa ai intelepciunea necesara pentru a lua aceasta decizie.

| Sara2 a răspuns:

Daca nu sunteti casatoriti e naspa situatia! am avut si eu o colega, el in italia la munca, o suna mereu, si cand a venit in tara s-a facut ca nu o cunoaste nici pe ea nici pe copil! ai mare grija cu ce faci! daca el iti trimite lunar bani e ok, dar daca nu...gandeste-te bine, stiu ca e foarte riscant sa faci un avort si dureros dar decat sa ramai singura cu un copil, dupa aceea iti vei mai gasi mai greu pe cineva, e decizia ta, oricum daca te decizi sa il pastrezi nastere usoara, pup

regis
| regis a răspuns:

Decizia trebuie sa iti apartina tie, nu parintilor.

| lostcontrol12 a răspuns:

Eu iti recomand sa pastrezi copilul. Te vei simti intr-adevar "femeie". Nimic nu te va face mai fericita decat sa-ti tii copilul in brate, sa-l ingrijesti si sa-l iubesti.Nu pot explica prin cuvinte, e un sentiment foarte frumos, atat pot spune.

Eu spun nu Avortului, daca vei face vei regreta amarnic decizia asta.

Totusi eu iti doresc sa ai un bebelus frumos dar mai ales sanatos, asta este cel mai important.

Răspuns utilizator avertizat
| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Sunt fete care sunt minore si pastreaza copii.si parintii le sustin, analizeaza bine incearca sa ii convingi dupa ce o sa vada creatura aia mica o sa uite. daca nu o sa mai poti avea?, si daca el e de acord si simti ca e bine, relatia decurge bine]daca vrei sa -ti continuui studiile sau.eu zic ca e o ''provocare'' in viata ta! o iei ca atare, sau renunti...Mergi la un psiholog, restul familiei ce zice? tu ce sfat iai da unei PERSOANE in situatia ta? BAFTAsad>:d

| SnicK a răspuns:

Daca tu ai o relatia cu acel barbat din Italia o relatia serioasa...nu e nimic grav, si daca te iubeste si te vrea la el e bine...Nici de cum sa nu faci avort ti-ar putea dauna la viitorul copil pe care poate nu il vei mai avea din cauza astuia.
Mama mea a nascut pe fratele meu de 32 de ani la 16 ani, era casatorita, deci...

| jocnecurat a răspuns:

Faci ce vrei este copilul tau nu al parintilor tai.Acuma depinde unde stai. Locuiesti cu parintii? Sau esti cu prietenul.este greu de dat cu parerea cand nu cunosc in ce situatie materiala esti.Doar tu sti daca iti permite buzunarul sa cresti un copil.

| dannny a răspuns:

Atata timp cat ai sprijinul lui. e totul oky...parinti o sa se obisnuiasca cu ideea in timp, eu zic sa nu faci avort! e parte din inima ta! mai tarziu sigur vei avea remuscari...gandeste-te ca multe femei vor copii si nu-i pot avea, si cele care pot fac avort:O. orice decizie ai luat iti urez mult fericire si intelepciune pentru a putea lua o decizie!

| assus a răspuns:

Tzinel. un copil e un dar... omori un suflet pentru ca zick printzi tai... cele ce au avortat in acelaasi cazuri. au regretat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa pofteasca iubitul in tara sa te vada, sa va casatoriti civil macar, sa vorbeasca cu parintii, sa declare ca va recunoaste copilul si apoi... sa fii o mamica buna si iubitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu avorta

| nicole09 a răspuns:

Off mai alina. ce sa ti zic. daca tu esti pregatita sa devii mamica pleaca la el in italia si gata. va doresc fericire maxima

| wait_please a răspuns:

Numai tu cu iubitul tau decizi ce sa faci, parintii si prietenii au voie sa se dea cu parerea, nu mai mult! esti minora, explica-le parintilor ca nu trebuie sa se amestece in viata ta personala! eu in asa situatia as pastra copilul daca iubitul ar fi de acord si m-ar sustine!(nu numai cu cuvinte, dar si cu fapte!