| OSteaPrintreStele a întrebat:

As vrea sa ma ajutati:
Totul a inceput candva. M-am indragostit de el. Un barbat nemaipomenit sau asa credeam atunci. Am fost impreuna mai bine de 2 ani. El s-a despartit de mine pentru ca eram insarcinata. Am 26 de ani. Aveam nevoie de un copil pe care sa-l iubesc. SI uite asa a plecat, l-am lasat sa plece nu putea sa ma oblige sa fac avort. Acum sunt insarcinta in 8 luni. In momentul acesta el e cu o alta femeie, care o inseala. Eu nu-mi pot creste un copil singura. Parintii mei au murit cand aveam 16 ani. Am ramas cu bunica dar in cele din urma a murit si ea. Acum sunt singura, ma gandesc doar ca atunci cand voi naste nu voi avea cum sa-mi intretin copilul. Am incercat mai multe relatii dar nu au mers deoarece nu ma acceptau insarcinta cu un alt barbat. Nimeni nu-mi e alaturi! Nu stiu ce sa fac dupa ce voi naste copilul sa-l duc intr-un centru de adoptii? Voi ce parere aveti? Ma gandeam ca acel barbat ma va sustine, va fi langa mine ne vom casatori dar uite ca n-a fost asa!

Răspuns Câştigător
| dianaaa3 a răspuns:

Buna ma bucur ca nu ai facut un pacat. ( sa avortezi deoarece inima fatului incepe sa bata din a 2a saptamana si noi aflam deja dupa o luna si ceva sa suntem insarcinate )
Altele in locul tau ar face acest pacat casa scape de un prunc, Dar nu se gandesc cat de grav e acel pacat.
Nu`ti da copilul pentru nimic in lume e cel mai sfant cadou de la Dumnezeu.Numai El stie de ce a facut in asa fel incat sa fi tu insarcinata cu acel barbat.
Nu`l da, daca ai o situatie cat de cat buna de ce sa-l dai. Un copil in viata unei pers e o binecuvantare, Tu l`ai tinut in pantece timp de 9 luni si acum sa-l dai.Alte femei ar da orice sa aiba aceasta binecuvantare in pantec.
O sa-ti para rau gandeste nu o data ci de o mie de ori la un lucru inainte sa-l faci.
Cat despre acel barbat care te va sustine va veni si el... Nu`ti pierde speranta Tot ce trebuie sa faci e sa ai incredere in Dumnezeu pentru ca oricat de greu ti-ar fi el te ajuta

O dupa`amiaza placuta.Si numai bine.:* Ai grija de tine si de pruncul din burtica

12 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

E strict greseala ta ca aduci un copil pe lume fara sa poti sa ai grija de el.Ca sa faci un copil trebuie ca DOUA PERSOANE sa fie de ACORD, nu una care nu se gandeste la consecinte.

Deci, repet, e vina ta ca bietul copil o sa ajunga din orfelinat in orfelinat.

Nici macar cei cu un serviciu stabil si o casatorie stabila se gandesc de 10 ori pana sa aiba un bebe.Tu nu aveai niciuna.

Acum,copilul tau o sa sufere din cauza lipsei tale de judecata.Unu, ca taica-su e un iresponsabil si fricos, si doi, ca maica-sa nu judeca limpede.

Sper ca Dumnezeu sa aiba grija de tine si, mai ales, de bebel.Succes!

| Elisa a răspuns:

Offf. Trebuia sa avortezi fiindca nu e nimeni alaturi de tine si nu cred ca sti sa cresti un copil din prima. Acum. e in zadar. Incearca sa gasesti cat mai repede pe cineva care sa-ti fie alaturi. Oricum tine minte: Dumnezeu te va ajuta mereu. NU da copilul la adoptie sau toate astea ca apoi poate te intalneste pe strada si tu i vei spune: Mama imi pare foarte rau dar nu am avut de ales Iar el iti va raspunde: Lasa mama, acum numai sunt al tau si poate e mai bine asa, cum nici tu nu ai putut sa ma cresti din putinul care il aveai nici eu nu o sa pot sa te accept in inima mea. Mai bine pastreaza-l. Nu il da laoparte. E al tau totusi. Gandeste-te foarte bine ca nu e bine ce vrei sa faci. O sa te ajute Dumnezeu si o sa poti sa il cresti. Nu iti pierde increderea.

Fundita?

| Pastiluţă a răspuns:

Elisa are foarte mare dreptate!
Nu-l du la centrul de adoptii.E copilul tău! Gândeşte-te bine.

| Leon a răspuns:

Esti intr-o situatie foarte nasoala, iar copilul tau va avea mult de suferit. Nu stiu unde va e capu cand faceti chestiile astea sa mor daca inteleg. Si eu sunt de varsta ta, dar niciodata nu mi s-a intamplat sa las insarcinata nicio fata, poate din atentie sau poate si din noroc. Imi pare rau pentru copilul tau, pentru tine si pentru sclavu ala de prietenutu' va doresc sa va bagati mintea la cap si sa scceptati realitatea. Spune-i ca e 100% responsabil si matur incat sa aiba grija de copil. Scoate unghiile la el, altfel esti singura sa il cresti.

| hackey a răspuns:

Ii ceri pensie alimentara. Este obligatia lui sa ii asigure copilului pensia alimentara pana la varsta de 18 ani. Pensia alimentara MAXIMA acordata ii un sfert din salariul sau

| maria_9426 a răspuns:

Buna.
Eu nu am 26 de ani am o varsta mult mai mica. Dar parerea mea este, si cred ca nu gresesc cand zic ca trebuia sa fac copilul dupa casatorie. Acuma, situatia ta este una delicata. Eu zic sa pastrezi tu copilul pentru ca, gandeste-te: daca tie ti-a fost greu fara mama desi aveai 16 ani, cum o sa ii fie lui in primii ani de viata. Te-ai gandit cand va rosti primul sau cuvant "mama" si tu nu o sa fii acolo? Nimic nu poate inlocui o mama! Si eu ma mai cert cu mama si uneori am niste nervi...dar cand vin acasa de la scoala dupa o zi grea si ma intampina ea, parca grijile mele scad. Gandeste-te ca daca il dai la adoptii sau undeva la niste persoane straine nimeni nu ma avea grija de el asa cum sunt convinsa ca ai avea tu. Gandeste-te ca poate nu o sa mai ai sansa de a-l vedea vreodata.
Pa, pa.

| Brandusha16 a răspuns:

Nu.l da! Porma tie iti va parea rau. Creste.l. Sfatu` meu e sa nu.l duci la un centru de adoptii. Cine te va Iubi te va iubi si cu copil. Nu cred ca merita acel suflet nevinovat, care nici nu s.a nascut, sa creasca fara dragostea d mama. Poate daca il vei da si il adopta o familie, nu va fi dragostea aceia care iai oferio tu, care este sange din sangele tau. Sper sa fie o decizie buna! Nastere usoara si copilul s iasa sanatos!

| aDa_6148 a răspuns:

Buna! Daca tu ai considerat de la bun inceput ca vrei un copil, uite ca-l ai, acum trebuie sa-ti asumi responsabilitatea si sa-l cresti, cu greu dar o sa se merite. Daca este un copil dorit nu trebuie sa te gandesti sa il dai in centre de plasament sau sa fi facut la 3 luni avort. In plus ti-ai luat atatea palme, nu ai parinti, nu ai pe nimeni, asta poti s-o primesti ca pe o binecuvantare, atata timp cat ai trecut prin multe asta iti va aduce liniste.

In primul rand gandeste-te ce vrei tu sa faci, nu parerile noastre sau a altora. Alege cu sufletul, nu cu mintea si ia in considerare numai partile bune! Ai incredere in tine, poti sa fi puternica si fara acel barbat.

| vatraiul a răspuns:

Deci, in situatia ta, trebuie sa mergi inainte, nu stiu care sunt costurile in ce priveste cresterea copilului, dar merita.
Sa il duci la casa de copii nu cred ca este solutia optima, si daca te gandesti sa il duci ca asa poti avea o alta relatie te imbeti cu apa rece, o sa incepi o relatie bazata pe minciuna si cand se va afla adevarul ce o sa faci? cred ca este mai grav sa intrii intr-o reletie cu secretul asta cum ca ai copilul la casa de copii, o sa te macine din interior gandul ca ai copilul acolo, si asta o sa te omoare. Mai bine mergi inainte si cred ca cel care va alege sa fie cu tine chiar si cu copil, acela este un om bun deci o sa castigi si un partener bun. Dumnezeu sa-ti lumineze calea!

| Albert_8529 a răspuns:

Pai daca nu ai o conditie materiala foarte buna, nu poti sa-l cresti singura in acest fel te sfatuiesc sa-l duci la un centru de adoptii,dar e pacat de acest copil care v-a creste fara mama, iar daca ai posibilitati materiale(bani bataiar vina) te sfatuiesc sa-ti cresti copilul si sa gasesti un barbat care sa te iubeasca pe tine dar si pe copilul tau dar acest barbat trebuie gasit acum cand copilul este mic nu cand v-a creste mare, astfel ii poti spune intr-o zi la batranete ca tatal pe care l-a avut nu era tatal lui natural. Vreau sa-ti urez nastere usoara si sa-ti traiasca bebelewinking.Pa! Bafta!smug

| LoveMe4ever a răspuns:

Nu-l da spre ad0ptsie gandeste-te foarte bine e v0rba de un copil nu de o jucarie. Incearca sa pui in fiecare zii cate un ban de0parte. asa poate vei strange ceva. nu mai ai sur0ri s.au frati? Cred ca daca tu l.ai da spre ad0ptsie il vei avea pe constiinta eu cel putin l-as avea si n.as putea inchide un ochi seara. Acuma tu iei decizia sper ca ti-am putut fii de ajutor. BAFTA`! si multe pupici tie si bebelului`!:*

| OSteaPrintreStele explică:

Si sa stiti ca cu el eram insarcinata, s-a despartit de mine deoarece eram insarcinata cu el!