| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema mare, ma numesc alin am 21 de ani si imi plac baietii crying( ideea e ca m-am saturat. as vrea sa duc o viata normala fara sa ma gandesc la baieti, in ultima vreme se agraveaza tot mai tare, am inceput sa ma uit pe strada si peste tot vad doar baieti.parca nu ar mai fi fete in lumea asta crying( e foarte greu mai ales ca am o gramada de amici la care ma gandesc mai mult decat la niste simplii prieteni si nimeni nu stie ce preferinte am.E foarte greu, stau nopti nedormite si tot incerc sa uit toate dar nu reusesc, aveti vreun sfat?

14 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Nu intelege gresit si nu mi-o lua in nume de rau, te rog.Eu zic ca e ok sa mergi la un psiholog.Nu inseamna ca esti nebun, nu inseamna ca ai boli mintale, nu.Pur si simplu e ca un prieten care te poate ajuta mai mult de cat o fac altii.E o simpla discutie cu o persoana.Eu sunt de parere ca atunci cand nu te descurci singur, nu e rusinos sa ceri ajutorul happy :*

| Swal a răspuns (pentru MaDeclarFan):

Nu e chestie psihologica, e chestie fizica, hormonala. In formarea embrionului a capatat cromozonii mamei intr-o masura mai mare, ceea ce il face sa aiba inclinatii catre barbati. big grin

| Oana92 a răspuns (pentru Swal):

Pe dracu! Nu exista studii care sa ateste ce spui tu, iar numarul de cromozomi primit de la fiecare parinte e in mod egal(spermatozoidul si ovulul au numar egal de cromozomi) Nu s-a gasit inca o cauza exacta a homosexualitatii, dar psihologii au convenit ca exista homosexuali care asa de nasc si homosexuali care devin homosexuali in timpul vietii(datorita unor traume, a vietii in inchisoare sau a nevoii de a fi in centrul atentiei/in pas cu moda).

| Swal a răspuns (pentru Oana92):

Nu cred ca a facut puscarie si nu cred ca a trecut printr-o trauma, deci, asa s-a nascut. Exista studii care sa ateste ce spun eu, am invatat asta la scoala yawn.
Daca ar fi primit cromozoni in mod egal de la ambii parinti (23-23), ar fi fost normal, ca mine, ca tine, ceea ce nu se intampla. Reflecteaza putin pe subiect si dupa contrazice.

| Oana92 a răspuns (pentru Swal):

Te rog sa imi trimiti si mie acel studiu. Aaaa...si sa fie studiu publicat in revista de specialitate, nu pe wikipedia si alte cele. Nu stiu la ce scoala ai invatat tu ca se poate asa ceva, dar in fine. Probabil ca eu fac facultatea degeaba...
Cromozomii se primesc in numar egal de la ambii parinti, daca problema ar fi legata de cromozomi urmarile ar fi vizibile, ori nu ai cum sa iti dai seama dupa aspectul fizic ca un barbat e gay sau nu. Iar trauma se intelege si prin fortarea copilului de a face la olita:d

| Rebecca009 a răspuns (pentru Oana92):

Nu-l baga in seama. Probabil face scoala in strainatate, unde copiii sunt indoctrinati sa creada ca homosexualitatea e nativa.

| niponX a răspuns:

Ar trebui să accepți realitatea. Asta ești tu. Caută persoane cu aceaasi orientare și comunică. Și cel mai important, nu te ascunde!

| neutrino a răspuns:

Orientarea sexuala este libera!

| Wøodenpints a răspuns:

Da nu-i nici ilegal nici greșit să fii homosexual. Ține de preferințe personale și de gust, în ce alegi să ți-o bagi.

| 4cidr41n a răspuns:

Cel mai bun sfat este sa nu incerci sa fi ceea ce nu esti. Daca nu esti heterosexual nu incerca sa fi heterosexual. Unu, nu iti va iesi deloc si te vei gandi la barbati oricum si doi te vei uri si mai mult.
Daca tu romantic te simti mai bine cu un barbat atunci cum te astepti sa te simti mai bine cu o femeie? Sau poate nu e nimci romantic si doar sexul te atrage mai mult?
Vrei sa vezi cati prieteni ai cu adevarat, spune-le ca esti gay, vezi cine sta si cine pleaca dupa aia din viata ta. E foarte greu pentru ca nu ai cu cine vorbi despre asta nu ca e ceva in neregula cu tine, ai vrea sa poti spune acelui amic de care iti place ca iti place de el fara sa fi privit ca un ciudat din alt univers.Ai vrea sa stii ca ai prieteni fata de care sa te deschizi sufleteste, dar faptul ca tu esti aici ma face sa cred ca nu ai astfel de persoane in viata ta.Inteleg perfect asta. Cea mai grea alegere pe care s-ar putea sa o faci este fie sa le spui ca iti plac barbartii si daca nu le place asta la tine atunci adio, fie te duci intr-o alta tara in care relatiile gay sunt ok (Olanda, Suedia, Spania, Franta, UK). Eu zic totusi sa iti asculti prietenii tai, foarte bine, arunca-le subiectul pe tava, trecator, urmareste reactiile lor cand se iveste subiectul, apoi trage conluzia singur. Eu unul am ajuns la concluzia ca mai bine e sa pleci din tara decat sa astepti nu stiu, 20-30 de ani, pana cand vei putea merge cu partenerul tau pe strada ca orice om care isi vede de viata lui.

| Antoniia a răspuns:

Găsește-ți o prietena/iubită, uită-te numai la ea...și pe băieți uită-i! Așa poate te atașezi de fete! happy

| Twichh a răspuns:

E putin aiurea sa fii gay...incearca sa fii cu o fata si fa sex cu ea:d vezi daca iti place, daca nu asta ethinking e decizia ta! Iubesti pe cine vrei

| xZIonutZx a răspuns:

Incearca sex k o fata daca nu merge nici asta consulta un pshiolog big grin

| CodrinV a răspuns:

Si mie imi plac baietii si nu imi fac o mare problema din asta. Curind, curind, ceva se va intimpla. Iar cind vei incepe o viata sexuala, hetero, homo sau bi-, toate se vor limpezi.