| Mihaitzaplesanule a întrebat:

am o problema si daca m-ati putea ajuta cat de repede se poate.
Am facut dragoste cu o fata dupa care i-am dat pastila de a doua zi fara recomandarea ginecologului. Dupa o saptamana de la administrare i-a venit si venit ciclul care a tinut-o 6-7 zile dupa aceea a venit o saptamana normala, dupa acea saptamana i-a venit din nou ciclul care a tinut-o poate cu o zi doua in plus adica 7-8 zile, dupa aceea a venit iar o saptamana normala si in seara asta i-a venit din nou. Este grav ce s-a intamplat? O sa se remedieze in perioada urmatoare fara a face nimic? trebuie sa imi fac griji? ce trebuie facut si va rog pe intelesul tuturor nu in termeni stiintifici ca sa stiu ce trebuie urmat, Multumesc mult

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este destul de grav ce i se intampla. Nu se va remedia de la sine, se va tot agrava. De aceea ea trebuie sa consulte urgent un ginecolog. In situatia ei fiecare zi conteaza, asa ca nu mai amanati nici macar o zi, luni dimineata la prima ora trebuie vazuta de medic. Tu trebuie sa iti faci griji, fiindca recomandarea unui tratament atat de periculos, fara studii medicale, este ilegala. Daca fata pateste ceva grav (si multe dintre fetele care iau dupa ureche pastila de a doua zi au sechele pe termen lung), ea te poate da in judecata pentru mutilare. Nu stiu daca sa iti faci griji pentru tine, sau mai degraba pentru ea, care poate fi afectata definitiv de prostia in care ai impins-o. E simplu ce trebuie sa faceti: gasiti un ginecolog bunm care o poate si interna in spital (deci care nu lucreaza strict in privat). Fata sa mearga la consultatie maine si medicul va sti ce este de facut (investigatii si tratament)

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza hormonilor sintetici introdusi abuziv in organism prin folosirea respectivei "bombe hormonale" in cazul unor femei pot sa apara dereglari hormonale deosebit de intense si in multe cazuri de lunga durata care se pot manifesta 5-6 luni de zile uneori chiar mai mult. Din cauza acestor dereglari hormonale ciclurile menstruale pot deveni neregulate cu apariti menstruatiei in momente imposibil de anticipat dar si cu sangerari inexplicabile care pot sa apara in perioada dintre 2 menstruatii. trebuie sa intelegeti ca organismul femeii sufera efectiv, fiind supus la un stres hormonal intens. Deoarece sangerarile se produc in mod repetat si dureaza nepermis de mult se poate considera ca ceea ce se petrece reprezinta o situatie anormala si suficient de alarmanta, motiv pentru care consultatia ginecologica devine absolut OBLIGATORIE. Multa sanatate!

| MarianaNiculescu a răspuns:

Nu e prea bine. Se va agrava.