| Iulia20001 a întrebat:

Am luat postinor după ce s-a rupt prezervativul, îmi trecuse ciclul cam de o saptamana și un pic, iar la câteva zile după postinor vad ca mi-a aparut acea falsa menstruatie, ca banuiesc ca nu ești ciclul normal care ar trebui sa mi vina peste o vrei doua săptămâni, de obicei vine regulat cât de cât. Dacă mi-a venit aceasta falsa menstruatie înseamnă ca pastila și a făcut efectul și nu s însărcinată? Sau trebuie sa astept sa vad dacă mi vine menstruația peste doua săptămâni, cea normala?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea de care ai amintit, de regula apare dupa trecerea a 4 -7 zile de la administrarea pastile contraceptive si reprezinta de fapt o reactie adversa, prin care organismul incearca sa se apere de efectele produse si induse in corp de catre hormonii sintetici proveniti din acea pastila nenorocita. In concluzie in niciun caz acea sangerare slaba cantitativ si cu durata redusa de 2 maxim 3 zile, NU reprezinta o sangerare menstruala. Si de asemenea acea sangerare NU reprezinta vreun indiciu potrivit caruia sa se poata trage concluzia ca pastila a functionat si/sau ca s-a produs efectul scontat in privinta impiedicarii procesului de procreere. Ai sa-ti dai seama ca nu s-a format sarcina, doar in momentul in care va porni menstruatia si se va desfasura in mod similar cu cele anterioare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pastila de a doua zi este o bomba hormonala care iti afecteaza masiv sistemul hormonal, ciclul, ovulatia si perioada fertila, pe urmatoarele 6-12 luni.
Nici un ciclu nu va mai veni nroma acum, din cauza efectelor pastilei luate, asa ca, astepti degeaba, el venind cand are chef.
Pastila de a 2-a zi se ia 1 singura data in viata, din cauza efectelor nocoive grave, avand un asemenea impact masiv asupra organismului.

Pe viitor, folositi NUMAI prezervativul!
Unicul motiv pentr care prezervativul se rupe, este ca-i PREA MARE pentru cuculetul baiatului!
Un prezervativ de masura buna, se cumpara dupa grosimea penisului, trebuind sa stea foarte strans pe penis, fara sa alunece, sa faca cute pliuri sau altceva.
Pentru ca baiatul a avut un prezervativ atat de mare (larg) s-a rasucit pe penis in timpul miscarilor sexului, pana s-a intins la maxim si a pocnit.
Nu-i rusine sa cumperi masuri mici de prezervativ, ca-ti faci singur un deserviciu, punad fata in pericol de sarcina si evident, de contaminare cu boli sexuale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti ramane insarcinata in perioada fertila, adica la ovulatie. Ovilatia are loc de obiceei dupa 14 zile dupa menstruatie dar asta poate varia.

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Ar trebui sa faci un test de sarcina.