| BiancaAMB89 a întrebat:

Am o problemă si o întrebare destul de serioasă, deci vă rog nu o tratați la "caterincă".De mică am avut probleme cu ciclul menstrual, în sensul ca niciodată nu mi-a venit regulat(perioada dintre ele fiind de 4-5 luni). Mi-am făcut analize, investigații la o grămadă de medici,mi s-a spus ca sunt sănătoasă tun si ca am doar un nivel puțin scăzut de progesteron. Luni am avut un act sexual neprotejat,iar azi,după o săptămână mi-a venit (cantitatea de sange este mică,închisă la culoare).Este vreo sansa sa fi rămas gravidă având in vedere ca am cicluri foarte rare?(Nu si-a dat drumul in mine). Menționez ca am mai avut cicluri scăzute cantitativ si foarte închise la culoare, exact ca cel de acum. Dar totuși, există vreo posibilitate, oricât de mică? Mulțumesc frumos

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau este vorba in mod evident de un ciclu menstrual de tip neregulat. Acest mod de manifestare, caracteristica proprie a ciclurilor tale menstruale se datoreaza faptului ca OVARELE tale sunt afectate de asa numitul sindrom SOPC adica cel al ovarelor chistice/polichistice. Fiindca acestea nu reusesc sa maturizeze si sa elibereze cate un ovul viabil dupa un anumit timp de obicei bine stabilit, ciclul devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din pacate cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului menstrual NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA, privind atat momentul de incepere/producere a menstruatiei cat si anticiparea lungimea ciclului menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. In situatia prezentata in intrebarea ta, se poate afirma fara greseala ca este vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, situatie care apare si care se poate produce doar din cauza activitati foarte proaste si incorecte a uneia sau a mai multe glande endocrine. Fiindca o alta caracteristica principala a unui ciclului menstrual NEREGULAT este si IMPREVIZIBILITATEA, reiese ca lungimea ciclului poate sa difere de la un ciclu menstrual la altul si diferentele sa fie chiar foarte mari uneori chiar de multe saptamani sau mai multe luni. Aceste modificari ale lungimii ciclurilor de fiecare data, se datoreaza dereglariilor hormonale care apar constant pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.) care nu produc la timp si in cantitatile normale si intr-o proportie echilibrata a celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste deficiente hormonale provoaca ovulatii imprevizibile care pot sa aiba urmari prin producerea unor menstruatii atipice, slabe cantitativ, foarte imprevizibile si imposibil de a fi precis determinate. Aceasta situatie destul de neplacuta poate fi remediata doar medical, prin efectuarea unui set complet de analize endocrinologice si pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, va fi in stare sa analizeze si sa determine situatia reala/exacta si sa iti indice tratamentul hormonal de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. In privinta sarcinii se poate aprecia si preciza ca in urma unui sex intretinut in ultima saptamana a ciclului menstrual formarea unei sarcini este IMPOSIBILA fiindca ultimele 9-10 zile ale ciclului reprezinta acea perioada 100% nefertila in care NU poate exista un OVUL VIABIL si din acest motiv sperma poate fi ejaculata in vagin fara nici-o teama, retinere, restrictie. Insasi pornirea menstruatiei la cateva zile dupa intretinerea sexului amintit, reprezinta GARANTIA ca in ciclul menstrual anterior NU s-a format si NU s-a instalat o sarcina in uter si din acest motiv fiindca NU EXISTA o sarcina, endometrul devenit inutil este eliminat sub forma sangerarii menstruale. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă ai ciclu neregulat nu poți ști cînd ești în perioada fertilă, poți rămâne însărcinată oricând. Mai bine ai alege să faci sex doar după căsătorie, altfel vei trăi în stres continuu.Nici prezervativul nu e sigur 100% cu atât mai puțin metoda întreurperii.și împotriva mustrărilor de conștiință, a vinovăției a stresului unei posibile sarcini nu te protejează decît căsătoria între două persoane care cred adevărul despre ele însele și anume că sunt capabile să stea lângă cuvântul pe care și-l-au dat o viață întreagă.

| JulietteJokes a răspuns:

Poate a dat prea tare. Se mai întâmplă chestii de genul. Sau poate ciclul tău menstrual de reglează.

| intrebptcanustiu a răspuns:

De la anticonceptionale se regleaza.
Daca ai probleme cu tiroida s-ar putea sa vina neregulat.
Iar de obicei activitatea sexuala il porneste in cazul celor ca tine.