| Mirela135 a întrebat:

Am 17 ani si 3 luni, de când aveam 14 ani nu am avut niciodată cicluri menstruale regulate, adică îmi venea la intervale foarte mari de timp (5-6 luni).În tot acest timp am consultat destui medici, am făcut analize, dar totul a ieșit în regula. Am făcut 2 luni tratament cu progesteron, și atunci îmi venea, dar după intreruperea lui iar nu mi-a mai venit.Tot ce mi-au spus medici a fost sa aștept, și asta am și făcut. Acum să vă spun și de ce sunt îngrijorată. Acum o lună și o săptămână am avut primul contact sexual (cu prezervativ). Sâmbăta l-am avut pe al doilea, adică acum 5 zile,neprotejat. Nu și-a dat drumul în mine, dar cu toate astea îmi e frică să nu fi rămas insarcinata, chiar dacă nu cred ca e posibil având în considerare ciclurile menstruale pe care le am....de ieri urinez și foarte des și am impresia că și mănânc mai mult, dar e posibil sa fiu eu prea paranoică. ce sa fac?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul anormal modul in care iti functioneaza aparatul tau reproducator. Existenta amenoreei inca de la inceput si perpetuarea acesteia in timp, probabil ca a degenerat si din acest motiv s-a instalat sindromul de ovare polichistice care se caracterizeaza prin lipsa ovulatiei, adica imposibilitatea ovarelor de a produce si elimina ciclic luna de luna cate un ovul (sau mai multe in cazuri rare). Din acest motiv probabilitatea ca tu sa fi fost intr-o perioada fertila in momentul acelui sex neprotejat este extrem de mica (nu si imposibila) si coroborat cu faptul ca nu a ejaculat in vagin se poate considera ca fiint practic IMPOSIBILA formarea unei sarcini. Starile amintite (urinare deasa si pofta de mancare) nu pot fi provocate/nu reprezinta simptome de sarcina, nici in cazul in care ar exista intr-adevar o sarcina reala ci totul se datoreaza starii tale provocate de teama, de ingrijorare nefireasca, de paranoia. Pe moment incearca sa te linistesti. Pe viitor prezinta-te la un cabinet ginecologic pentru o consultatie amanuntita, cu analize specifice invederea prescrierii unui tratament pe baza de hormoni de lunga durata (poate chiar de cativa ani) daca nu ai de gand sa devii destul de posibil chiar sterila. Multa sanatate!

| AlexCristi97 a răspuns:

Simptomele de sarcina apar dupa vreo 3 saptamani si tinand cont ca prima data a fost cu prezervativ si a doua nu si-a dat drumul, esti doar paranoica. Relaxeaza-te, totul va fi bine. Daca te stresezi doar iti dai organismul peste cap.