| Anonim180800 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare la care vreau un raspuns cat se poate de concret.
Eu nu am ciclu regulat. De 2 luni nu mi-a mai venit. (In general in perioada de vara nu-mi vine). Bun,eu impreuna cu iubitul meu am avut un act sexual neprotejat. Acesta si-a dat drumul in mine. Care este probabilitatea de a ramane gravida? Avand in vedere întârzierea mea de menstruație, șansa de a ramane gravida este mai mica?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Am inteles: tu vara nu dormi! Probabilitatea de a ramane gravida este aceeasi!
Lasand gluma la o parte, iti recomand sa mergi la un medic pentru ca nu este normal ceea ce se intampla cu corpul tau si...nu mai face sex neprotejat. Norocul nu te poate proteja la infinit.

| dora784500 a răspuns:

Dacă ai ciclu neregulat nu faci sex neprotejat. Nu e o mustrare sau ceva, e doar un sfat.

Posibilitatea de a rămâne însărcinată este, însă trebuie să ții cont de perioada de ovulație (pe care nu ai de unde să o știi, din moment ce ai ciclu neregulat - asta că să-ți răspund la întrebare, șansa fiind mai mare) și de mulți alți factori.

Noi putem să dăm la ghici, tu poți să cumperi un test de sarcină sau să mergi la un doctor și-ți viei raspunde singură la întrebare.

Nu e anormal să ai ciclu neregulat, însă e nefiresc. Dacă vezi că presistă mergi la un ginecolog care te poate ajuta.