| Evelinandreeea a întrebat:

Am o problema și sper să mă ajutati. Acum câteva zile prietenul meu m-a masturbat cu degetele pe clitoris, nu era ceva nou pentru ca mai făcusem asta, însă s-a întâmplat ceva. La o zi după, am observat ca o bucata de pielea s-a desprins de acea piele care acoperă clitorisul, ca și cum ar fi plesnit pielea. Mai Sus de clitoris, pielea are niște figuri fine ca niște crăpături. Ma ustura. Când a plesnit pielea acolo nu a curs sânge, însă sunt speriata. Ce credeți că este de făcut? Oare de va întâmpla ceva grav? Încerc să mă liniștesc, dar fără succes! Ca multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Te speli si iti clatesti de 2-3 ori pe zi, intreaga zona vulvara cu infuzie/ceai de musetel si dupa fiecare igienizare si umezire/hidratare a labiilor atat mari dar mai ales a labiilor mici, poti folosi un unguent/crema cu extract de galbenele sau Aloe Vera. Succes!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai probabil mainile prietenului tau nu erau perfect curate (atinsese, din greseala, vreun obiect dupa ce se spalase pana sa te atinga pe tine), asa ca te-ai ales cu o infectie. Poate ajunge grava daca o ignori. Mergi repede la ginecologul tau (de preferat in primele 48 de ore de la primul simptom, sau imediat cum poti, fiecare ora contand ulterior). Vei primi tratament si te vei vindeca.
Si mare atentie la igiena sexuala: unghiile prietenului tau trebuie taiate intotdeauna foarte scurt, trebuie sa se spele bine de trot pe maini ultimul lucru inainte sa te masturbeze si iemdiat dupa aceea. De asemenea, tu trebuie sa te speli cu atentie, cu apa calda si sapun inainte si imediat dupa masturbare.

| Evelinandreeea explică (pentru Brigaela):

Nu e o infecție s-au ceva de genul. A vazut și prietenul meu și a zis ca are va plesni și în cealaltă parte. Azi mă duc la ginecolog sper să fie bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Pastreaza o igiena locala riguroasa, spalat de 2-3 ori pe zi cu apa calda si sapun si evita sa te mai atingi acolo, macar 1 saptamana, ca se se vindece locul, propabil ai fost zgariata din prea multa joaca.

| mihai69 a răspuns:

Greu de spus fără o examinare vizuală.
Probabil te-a zgâriat cu unghia și în „focul acțiunii" n-ai simțit când te-a rănit.
Repaus total, masare cu betadină, sau unguent cu gălbenele. Plus igienă cât mai bună, aplicată foarte des.

| Horusss a răspuns:

Probabil ca avea mainile murdare si cred ca te-ai infectat.

| OrbulCuVedere a răspuns:

Pune o poza.