| alexandra290 a întrebat:

Am o relatie de aproape 1 luna de zile, o relatie la distanta el la fac in Buc.Ne vedem o data la o saptamana sau 2.Eu sunt o persoana extrem de geloasa, am gasit pe fb lui puse niste poze cu fete in grup m-am enervat atat de tare cand am vazut poza nu stiu cum sa-i spun, eu sunt o fire foarte geloasa. Ce sa fac sa scap de gelozie? Cum ma pot controla sa nu-l pierd ajutati-ma.Multumesc.

6 răspunsuri:
| gazulinamy a răspuns:

In primul rand daca iubesti trebuie sa si ai incredere in persoana de langa tine.si gandeste-te cu cat il lasi mai liber cu atat mai mult vezi de c e in stare pers respectiva sa poata fce cand nu esti LG el si vei vedea daca merita sa ramana LG tine sau nu.bafta:*

| WeaponGirl a răspuns:

Am mai spus si o repet : eu nu cred in relatile la distanta confused in fine,problema ta happy.
Pai am cateva idei care te-ar ajuta sa scapi de gelozie ( cu toate ca nu vad de ce multi o privesc ca pe un lucru rau,esti geloasa? inseamna ca nu esti indiferenta si deci il placi,dar asta e alta discutiehee hee)
Primul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa inveti din experientele trecute sau din relatia altor cupluri ce face gelozia dusa la extreme,dar in cazul tau nu e vorba de asa ceva,eu personal cred ca este o reactie normala.
Apoi ar fi sa gasesti o cale de mijloc pentru orice, nu trebuie sa accepti infidelitatea dar nici sa faci din tantar armasar.
Trebuie sa comunici cu partenerul si sa-i explici calm ce anume te deranjeaza, nu sa tii in tine iar apoi sa explodezi.
Prin comunicare puteti stabilii si niste reguli pe care sa le respectati amandoi si care sa inlature orice dubiu.
Sper ca te-am ajutat! happy

| andreydumy23 a răspuns:

Eu iti dau 2 sfaturi : 1. sunt de un principiu ochii care nu se vad se uita si nu e dragostea care este cand esti unu langa altu si nu poti sa stii ce face el acolo
2, sa ai mare incredere in cel de langa tine sh sa ii verifici doar asa poti sa scapi de gelozie
alexandra daca vrei sa ne cunoastem vb pe mess : andrey_fitze23@yahoo.com pup ( astept funda )

| BuBuLoi21 a răspuns:

Buna. Stiu prin ce treci. Si eu am avut o relatie la distanta timpo de 8 luni, el fiind la din Bucuresti eu din severin, ne-am cunoscut pe net. In fine. Ne vedeam o data la luna nu la saptamana k voi si totusi am rezistat. NU-ti fa griji daca are poze cu fete. Pot fi colegele lui de clasa, pot fi prietene. Ai incredere in el. Asa veti reusi sa mergeti mai departe. Eu cel putin asa am facut. Am crezut in el si acum locuim impreuna love struck. Pana la urma ce daca are poze? Tot la tine tinewinking.TU esti iubita lui si NU fetele :*

| sebysebyca a răspuns:

Sterge-l din lista de facebook.sau mai bine sterge contul tau!

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Eu spun sa-ti cenzurezi pornirile de gelozie.
Este unul dintre principalele motive ale despartirilor.
Omul trebuie sa socializeze,caci nu traim in padure.
Tu daca ai fi in situatia lui,si ai face poze cu colegii,ai vreun motiv sa te sustragi de la ele? Daca ajung pe Facebook te poate acuza cineva de ceva?
Gandeste-te ca sunt inofensive.
Nu-l poti aseza pe om intr-un glob de cristal sa fie numai al tau.
Lasa-l in libertate.
Gandesc sa faceti un pact.
Sa vorbiti sincer unul cu altul.
Daca intervine vreodata altcineva la el sau la tine,sa vorbiti deschis.
Ii spui ca poti auzi orice, poti intelege orice, si ca-i pacat sa pierdeti timpul degeaba.
Succes!