| NIKOLETA111777 a întrebat:

Am si ei o problema, o sa fiu cat mai la subiect ca sa nu stai sa o lungesc. am 17 ani si sunt impreuna cu un baiat de 22de ani de mai bine de 10 luni. Eu am o sora geamana (nu semanam chiar deloc nici aspect nici caracter nici nimic) care nu prea e deacord cu relatia mea. de fata cu el e totul roz ii zambeste si se poarta frumos cu el si acasa il cand vorbeste cu mine il injura si tot felu' de tampenii de genu'. ea spune ca eu am inceput sa ma cert si cu parintii din cauza ca vreau sa ies afara cu el, dar nu e asa. el lucreaza de la 6pana la 6. eu am scoala de dim + antrenaent dupa liceu. deci la 5 jum sunt acasa. si ideea e ca ne.am obijnuit parintii prost, ca noi doua de fel nu iesim in cursu' saptamanii ci doar in weekend. si cand nu am antrenament, vin de la liceu invat 2-4 ore si dupa vreau si eu umpic afara si mama incepe sa tipe "iar vrei afara in cursu'saptamanii, stii ca nu ai voie" si se baga si sora mea si spune ca ies afara cu prietenu' si dupa mama se supara. ca eu sunt aia care le vreau pe toate.dar pe buna dreptate acuma. nici cand am timp nu pot sa ies? Doar in weekend? Sora mea e genu de persoana care ma descurajeaza in tot ce fac chiar daca eu o ajut si ma bag pt ea ca sa pic eu prost in fata parintilor si si ea.. spune ca iubitul meu sta cu mine doar ca sa se culce cu mine, il jigneste, chiar daca saracu baiat a scos.o peste tot pe afara si i.a facut toate poftele. eu unde ies o iau si pe ea..ca doar na.e sormea. dar pe bune. nici daca am fii amici nu mi.ar face una ca asta..suntem surorii in pnm nu dujmani... credeti.ma ca stau cate odata si plang ca proasta cand aud ca vorbeste in necunostiinta de cauza. eu nu fac asa. si ea are o relatie si eu nu ma bag pt ca stiu ca ar rani.o... nici macar nu i.a dat ocazia prietenului meu sa ii arate ca el nu e ca altii. fratree nu o sa fim toata viata una langa alta dat ea nu face altceva decat sa ma indeparteze de ea si sa ajung sa am depresii din cauza ei. + multe alte povesti..care nu are rost sa le spun acum... eu vreau doar sa gasesc rezolvare la problema asta nu mai vreau sa fiu jignita si luata la misto de sora mea si sa isi bata joc de relatia mea, vreau sa aiba incredere in mine nu sa imi faca zile fripte. ajutati.ma va implor! Nu mai rezist! sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Trebuie sa faci pace cu sora ta,de acolo trebuie inceput.
Vorbeste-i,scrie-i,discuta cu ea,compara-i comportamentul tau fata de prietenul ei cu comportamentul ei fata de prietenul tau.
Trebuie sa o convingi ca nu are nici un motiv sa fie rauvoitoare cu baiatul asta si,mai ales,contra ta.
O discutie sincera si deschisa,posibil sa va ajute, nu puteti trai ca doi poli opusi ai aceleiasi familii.
Daca nu da roade discutia, inceteaza sa-i vorbesti un timp.
Sa nu fii rea cu ea, observ ca nu-ti sta in caracter, doar sa taci.Si tacerea spune multe si, mai ales, doare. Poate asa, sa inteleaga.

7 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Fara zile fripte n-o sa ai parte de nopti fierbinti!

| Miauti a răspuns:

Asta e una din problemele gemenilor. Vezi tu voi santeti 2 corpuri cu un singur suflete... sora ta crede ca veti fi impreuna pana veti muri de aceea este atasata de tine si mai ales geloasa. Majoritatea gemenilor cred ca ce a ma buna relatie este sa se cupleze cu parteneri care sant gemeni. Tr sa o intelegi si pe sorata ca I geloasa... ar tr sa discuti cu ea.

Cu parintii tr sa le spui frumos si sa le dai variante 1 ori te lasa cu relatia ori 2 la varsta de 18 ani esti majora deci poti sa te muti legal cu el asta insemnand ca relatia cu parintii s ar putea rupe.

| ZORRA a răspuns:

Poate ca e geloasa pe relatia ta. poate cu ea se comporta urat prietenul ei. incearca sa vorbesti cu ea si sa ii spui si incearca sa vb si cu mama ta sa te inteleaga ca doar si ea a fost ca tine.

| neutrino a răspuns:

Daca familia ta nu are incredere in tine, inseamna ca stiu ea de ce. Dovedeste prin comportamentul tau ca ei s-au inselat.

| Radu284 a răspuns (pentru neutrino):

Da, ca toate familiile sunt compuse numai din oameni 100% obiectivi, care au intotdeauna toate informatiile si judecat totul extrem de corect...

| sofisis a răspuns:

Probabil sora ta este geloasa. Acuma, daca e geloasa pe tine sau pe el ramane de vazut.
Nu ii mai da atentie. Vorbeste cu mama ta, calm, la o cafea si explica-i ca ai un prieten si ca e normal sa vrei sa petreci timp cu el si ca o rogi frumos sa te inteleaga. Ca mama, cand vine copilul tau si te roaga sa il intelegi si ti se confeseaza...nu ai cum sa ii rezisti la nesfarsit, pana la urma cedezi.

| Dariusuu a răspuns:

Te-aș sfătui s-o ignori până se comportă frumos cu tine.
Eu cred că e geloasă pe tine și e invidioasă de aceea încearcă să strice totul.

Nu vorbi cu ea o perioadă și vezi reacția ei.