| AndreeaDu a întrebat:

am si eu o intrebare. Am avut ciclu menstrual de pe 22 pana pe 26, iar pe 29, (dupa 3 zile de la terminarea menstruatiei) impreuna cu iubitul meu, am facut petting. Ideea este ca el m-a atins cu penisul in zona intima. Este posibil sa raman insarcinata? Multumesc

5 răspunsuri:
| Prezidentul a răspuns:

Daca nu ati facut sex, nu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Doar voi ştiţi EXACT ce & cum aţi făcut :)
Oricum, pe viitor, NU "vă mai jucaţi cu focul" : s-a inventat PREZERVATIVUL!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Daca te-a atins bine in zona intima, si nu numai pe langa, atunci ai toate sansele sa fii ingrijorata.

| halogen001 a răspuns:

E imposibil sa ramai insarcinata: spermatozoizii nu au ajuns in vagin iar daca ne luam si dupa metoda calendarului erai in peioada infertila cu mai mult de 4 zile inainte de urmatoarea ovulatie, deci nu traiesc spermatozoizii asa de mult sa ajunga sa intalneasca ovulul din urmatoarea ovulatie.

| Alex_Bodringa_1984 a răspuns:

Cati ani ai? ia cartea de anatomie. sperma trebuie sa intre prin cervix in uter. trebuie sa mai stii ca spermatozoizii nu traiesc prea mult majoritatea mor numai la contactul cu aerul sau schimbarea de temperatura. o picatura pe labii nu produce copii