Întrebare recomandată | Stopfake_Rebekka_Rebekk_1994 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare la care vreau sa imi raspundeti sincer si sa nu incepeti cu mistourile sau etc nu este vorba de mine este vorba de o prietena!

A ramas si este disperata vreau sa avorteze...voi ce parere aveti despre avort? haideti sa o convingem sa nu avorteze! Eu am incercat si sunt langa ea...mereu la bine si la rau dar nu imi asculta sfatul poate pe voi o sa va asculte poate o puteti voi convinge sa nu avorteze

KISS

36 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sunt impotriva avortului, dar daca va pastra sau nu sarcina este o hotarare pe care trebuie s-o ia singura.
Pentru ca noi nu vom fi alaturi de ea, nici cand va naste si nici cand isi va creste copilul, ea e singura care stie si ce vrea si ce doreste sa faca!
Incurajeaz-o sa ia hotararea cea mai buna, dar nu incerca s-o influentezi in nici un fel!

NOname
| NOname a răspuns:

Ai de gând să-i duci tu sarcina până la capăt, să naşti în locul ei şi să-i creşti copilul?
Dacă nu, atunci las-o pe ea să hotărască. Este o decizie care îi aparţine. Nu te băga, căci nu te priveşte.

Decizia de a păstra sau nu sarcina este exclusiv problema privată a femeii, care are tot dreptul de a hotărî ce face cu trupul ei.

Iar în calitate de prietenă ar fi frumos din partea ta, dacă i-ai respecta decizia şi ai susţine-o, indiferent de hotărârea pe care o va lua.

| irina20 a răspuns:

Daca e adolescenta, in loc sa fie o fericire va fi o tragedie.Ea e singura in masura sa ia decizia asta, fi langa ea orice s-ar decide, sustin-o si ajut-o sa treaca peste asta!

| rebeca a răspuns:

Se numeste responsabilitate. Nu pot sa inteleg cum se poate pune problema in felul acesta din moment ce l-a facut. In lumea in care traim nu exista scuze si greseli in ceea ce inseamna un copil, exista inconstienta.
Si da, sa se chinuie ea toata viata daca a ajuns in situatia asta sa il creasca frumos. Nu exista "nu se poate".
Exista tot felul de metode contraceptive, daca e idioata si nu le foloseste sa invete sa isi asume consecintele.

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Depinde. Sunt cateva lucruri la mijloc. Varsta, situatia materiala, ce spune tatal?, ce spun parintii? Nu e bine sa avorteze dar sunt o serie de lucruri care sunt puse in balanta si se ajunge la o anume concluzie. Copilul ala nu are nicio vina. Daca ea, ca mama nu si-l doreste, nu ai ce sa faci. Trebuia sa gandeasca inainte si acum nu trebuia sa ia o decizie care ii va schimba viata.

| pery a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=D50PraChudE
pune-o sa asculte melodia asta

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca intr-adevar nu poate sa creasca un copil mai bine avorteaza. Daca are varsta prea mica, daca nu are un sot, daca nu are posibilitati financiare si daca nu are suport mai bine avorteaza. Conteaza mult conditiile. Decat sa nasti si sa chinui acel copil in timpul vietii mai bine nu il faci. Decizia tine de ea, eventual de partenerul ei di de pariniti daca nu are o situatie financiara stabila. Nu de tine, de mine sau de oricine altcineva. Ea stie cel mai bine ce fel de trai ii poate oferi copilului.

| Felys a răspuns:

Daca cel cu care a ramas ii este alaturi merita sa tina copilul inca daca respectivul si-a vazut de drum e mai bine sa opreasca sarcina,prea multi copii fara tata,nu se merita sa tina copilul din motive religioase, copii trebuiesa apara pe lume atunci cand sunt doriti cu adevarat, nu din greseala, nu mai incerca sa o convingi nimic, las-o pe ea sa decida asupra corpului ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, haide sa o incurajam sa aduca pe lume un copil care nu va avea tata, nici un fel de viitor si va fi crescut de o mama tanara care ar prefera mai degraba sa-si traiasca viata decat sa creasca copii. Haide sa ne batem joc de viata unui om si sa-i oferim un viitor sumbru pentru ca nu esti tu de acord cu avortul.

Aici nu vorbim de catelusi sau de pui de gaina, vorbim despre o persoana. Momentan este doar un embrion, nu simte durere, nu are vise, nu sufera si nu poate fi dezamagit. Un avort l-ar scapa pe el si pe viitoarea mamica de un trai mizer, asa ca nu inteleg logica ta nici macar o secunda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

(Mai inainte de toate puteti sa ma-njurati tot cei care nu-mi impartasesc opinia ca putin imi pasa-din moment ce am dreptate)
Si acum raspunsul: vrea sa avorteze? Dar p... i-a placut? Lasa ca asa merita. Las-o sa faca ce vrea, ca doar n-ai stat tu la fundu ei si i-ai zis s-o faca. Sunt constient ca o sa am si eu copii intr-o buna zi, dar daca as auzi astfel de lucruri despre ei i-as omori cu bataia. S-au inventat naiba prezervativele si pastilele de a doua zi. Nu te condamna nimeni sa nu experimentezi sexul, dar fa-o naiba cu cap ca nu e o joaca. Si eu am facut lucruri pe care le regret acum, dar macar am constientizat gravitatea situatiei si am riscat pe propria raspundere.

| Stopfake_Rebekka_Rebekk_1994 explică (pentru anonim_4396):

Da asa ai dreptate numai ca vezi u imi este cea mai buna prietena trebuie sa o ajut cumva nici eu nu sunt de acord dar la urma urmei e decizia ei

| SunnyDay88 a răspuns:

Fiecare e stapan pe propriul corp. daca ea a cantarit situatia si considera ca asta e cea mai buna optiune las-o sa-si faca damblua.

| Oana92 a răspuns (pentru SunnyDay88):

Vorbesti de parca "damblaua " ei e sa isi faca un pierce sau un tatuaj...

| NnDWtf a răspuns:

Sa avorteze! Fetele ca voi nu ar trebui sa aiba urmasi.

| darriya a răspuns:

Citeste-i sau pune-o sa citeasca povestea unei femei care a avortat...http://www.eva.ro/......36370.html

| darriya a răspuns (pentru darriya):

Poate va invata ceva de la acel articol, care o va lasa masca!

Răspuns utilizator avertizat
| darriya a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

laughing nu eu am scris articolul,si daca citesti bine acolo, este real, nu cred ca cineva ar inventa asa ceva, dar crezi ce vrei, nici nu am sa incerc sa te fac sa ma crezi!big grin

Răspuns utilizator avertizat
| lexyy a răspuns:

Daca avorteaza, ajunge in iadhappydaca avorteaza si dupa boteaza un copil, va fi okhappy acum depinde de prietena ta, daca are peste 20 de ani sa tina copilul ca poate e o incercare a vietii, si e un suflletel acolo, si sa se gandeasca numai cum il omoara chiureta aia! e sange din sangele ei! daca are sub 18 ani, nu stiu ce sa zic, e mai greu! oricum sfatul meu e sa il tinahappy si asa sunt o gramada dde fete care se *** de mici si raman insarcinate, inca una nu se pune!

| Foxyyyy a răspuns (pentru lexyy):

Nu exista iad. Nu e niciun sufletel, e un fetus, nu e format deci nu are viata. Documenteaza-te mai bine, in loc sa fi un fanatic religios.

| rebeca a răspuns (pentru Foxyyyy):

Nu e vorba de religie aici. E vorba de ce suflet ai. Sunt socata cum atatia oameni pot vorbi cu asa o usurinta despre avort.
Si indraznesc sa te contrazic ba da, este un sufletel. Lasa treaba "tehnica" la o parte, e un dar de la Dumnezeu asa cum ai fost si tu.
Poate la un moment dat vei avea un copil si vei realiza prostia pe care o faci sa gandesti in felul asta.
http://www.strigatulmut.ro/

| Foxyyyy a răspuns (pentru rebeca):

Cand e in stadiul de fetus,nu e inca suflet. Si ti se pare mai corect sa faci un copil la o varsta frageda daca nu ai venituri cu ce sa-l intretii,daca ramane fara tata sau pur si simplul fapt ca-ti strici viitorul? E usor sa-i spui cuiva sa tina copilul,ca deh,nu-i al tau. E mult mai greu precum iti imaginezi tu, aici este vorba si de tine, nu are legatura sufletul.E greseala ta pana la urma, acum tu alegi daca ti-o asumi ori ba. Decat sa ai un copil nedorit, mai bine nu-l mai faci.

| rebeca a răspuns (pentru Foxyyyy):

Sa nu ma intelegi gresit. Nu spun sa il faca si sa il lase pe strazi sau sa il tina sa moara de foame. Insa nu e ok sa fie replici de genul "e greseala ta pana la urma, acum tu alegi daca ti-o asumi ori ba"...trebuie sa invete lumea, cu atat mai mult cei tineri ca nu e chiar asa treaba, daca faci ceva TREBUIE sa iti asumi consecintele. Nu e de ales. In felul asta toti fac pe ideea ca da-i pace ca vad eu ce fac dupa aceea.
Decat un copil nedorit, mai bine te protejezi. In asta consta educatia. Nu sa lasi impresia ca poate face ce vrea. Sunt situatii in care a facut avort si apoi nu a mai putut avea copii.
Iar legat strict de fata/femeie, din punctul meu de vedere nu iti strici viitorul cu un copil, da, e mai greu, mult mai greu, dar nu imposibil.

| Foxyyyy a răspuns (pentru rebeca):

Evident ca trebuie sa te protejezi, dar daca oamenii nu vor doar nu-i putem noi educa, daca n-au parinti care sa faca asta. La o varsta frageda cu un copil iti cam strici viitorul, oricum ele nu-s in stare sa ii creasca ci raman in grija parintilor sau a bunicilor.Stiu deja prea multe exemple de genul. Si cum spuneam, nu o poate obliga nimeni sa pastreze copilul sau sa il avorteze. E decizia ei fie ca iti place sau nu, nu e in stare sa se protejeze, dar sa creasca un copil ce sa mai zic!

| viki16 a răspuns:

Pai Cu Siguranta A Cazut In Depresie Si Ii Este Foarte Greu Daca Vrea Sa Recurga La Aceasta Metoda Nu Nu Sunt Deloc Deacord Cu Avortul Ar Trebuie sa mearga la un psiholog are nevoie de cineva care so mangaie Spune-i Sa Nu Avorteze Copii Sunt Lasati De La Bunul Dumnezeu Te Pup!

| HueyFreeman a răspuns (pentru viki16):

Vad Ca Nu Esti Deloc De Acord Nici Cu A Scrie Normal. Serios, nu pari mai interesanta daca desfigurezi limba romana.

| JenniferD a răspuns:

Daca e pregatita psihic si financiar pentru a fi mama este foarte bine, dar acel copil trebuie sa fie ajutat si iubit si de tata.iar daca nu e majora, in ciuda faptului ca este un pacat mare, mai bine sa faca avort, decat sa sufere si ea si familia ei. sa faca cee ce mai bine, succes!

| RoLsKa a răspuns:

Cand se futea era bine. Acuma e disperata ca a ramas gravida. Daca ia trebuit p.a sa nasca copilul sa vada cum e sa cresti un copil, cand iti cere ceva iar tu sa nu ii poti oferi, pentru ca esti prea mic sau nu ai de unde.

| redhead13 a răspuns:

Http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/ da-i linkul asta, poate o va face sa se razgandeasca.

| DemonMv a răspuns:

Pai daca nu poate/nu are timp de copil, sa nu avorteze, o familie care nu poate face un copil ar face orice pentru un copil...

| Maria2799 a răspuns:

Daca are mai putin de 20-22 sa nu avorteze da eu nu as vrea sa am copil de la 20 de ani pentru ca imi distruge ani frumosi din viata... daca are sub 20 sa avorteze nu are nevoie de un copil la o varsta mica... da cati ani are prietena ta? funda plz

| Stopfake_Rebekka_Rebekk_1994 explică:

Multumesc frumos pentru sfaturi sper sa o conving! Da problema e ca parintii cu stiu si cu ala nu are nici un contact a fost doar o aventura si ala e plecat in strainatate acuma din cate am auzit eu ii sunt alaturi si o ajut cat pot dar aici e decizia ei aveti dreptate :*

| tina1998 a răspuns:

Nu inteleg de ce nu vrea sa pastreze copilul! Doar este singele ei. Daca nu va avorta va fi mult mai fericita, fiindca viata merge inainte!

| Mike123 a răspuns:

Rai sau iad, rau sau bun
Iarba sau tutun, fericit sau roman,
Sclav sau stapan, geniu sau nebun,
Cand toti tac sau spun,
Bine venit sau ramas bun.

| Haine_Haine_1999 a răspuns:

Http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/ Te rog sa ii arati pagina aia sigur o s-o convinga.Sunt total impotriva avorturilor..Eu cand am vazut imaginile am ramas marcata:(Sper sa o ajute.