| RalucaMaria20 a întrebat:

ma gandesc ca m-ar putea putea lamuri cineva care a trecut prin asa ceva!
Este posibil ca un test de sarcina sa fie negativ daca l-am facut in timpul sangerarii de implantare?(asta am presupul ca a fost, pentru ca in loc de menstruatie am avut 4-5 zile in care am avut o scurgere slab cantitativa, maro-bej).
Daca fac alt test acum, la 5 zile dupa ce s-a terminat, este posibil sa fie pozitiv? Imi e frica sa nu fiu iar dezamagita de rezultat!
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonul de sarcina hCG este produs numai de placenta viitorului fat si astfel aparitia acesteia in sange si urina se va petrece doar dupa realizarea nidatiei, implantarii ovulului fecundat in endometru. Deoarece la inceput (primele 2-3 zile)cantitatea de hormon hCG produs fiind foarte mica, acesta nu poate fi identificat prin testele pe baza de urina, aceasta se poate face doar dupa un anumit numar de zile si anume, si anume doar in momentul in care se atinge o anumita concentratie minim detectabila de hormon in urina. Din acest motiv rezultatul testului a fost unul gresit/incorect/eronat. Un rezultat considerat corect/valid se poate obtine doar dupa trecerea a minim 10-12 de la momentul nidatiei sau 21 de zile de la data ovulatiei. In acest moment, (dupa trecerea a minim10 zile de la ovulatie) un rezultat corect, garantat in proportie de peste 98%, se poate obtine prin efectuarea unei analize de sange intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu siguranta testul facut in timpul sangerarii de implantare va iesi negativ. Fiindca placenta incepe sa secrete hormonul dozat de test dupa implantare. Tu nu stii daca acea sangerare a fost o sangerare de implantare sau o menstra anormala, iar testul nu avea cum sa iti spuna. Trebuie sa faci un test dupa minim 7 zile de la debutul sangerarii pentru a afla daca esti insarcinata. Cel la 5 zile poate iesi si el negativ chiar in cazul unei sarcini, nu are nici o valoare.