| anonim_4396 a întrebat:

Sunt foarte panica, acum o saptamana duminica, am avut doua contacte protejate cu prietena mea, intre ele ne-am spalat, am si urinat, prezervativele au fost intacte, in urma cu o luna ciclul ei a fost normal, test de sarcina negativ, insa la doua zile dupa duminica trecuta adica marti dimineata, a avut o scurgere slab cantitativa maronie, citind pe net atatea am alfat de fenomenul de implantare a ovulului care apare inainte de menstruatie si etc..sunt panicat sincer pentru ca nu inteleg cum ar fi posibil, acum a intarziat o zi menstruatia, sper doar sa nu fie vreo sarcina.????

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca absolut toate partidele sexuale au fost protejate, atunci nu este caz de panica sau griji.
In orice caz, sa meraga la un control ginecologic, pentru ca sangerarile intre menstre nu sunt niciodata de bun augur, putand aparea in urma eroziunii colului uterin, daca este vreo infectie cu HPV, chisturi sau tumori ovariene samd.
Daca tu sau ea, ati mai avut sex neprotejat cu alte persoane, in trecytm atunci este posibils a fii luat si transmis, o boala cu transmitere sexuala. HPV-ul de exemplu, nu face nimic barbatului, el doar contaminand femeia, care ii poate produce rana pe colul uterin si ulterior, cancerul de col uterin, asta daca este infectata cu o tulpina cancerigena de HPV.

| corbulalbrosu a răspuns:

Mai copile, daca ai fi citit cu mai multa atentie, ai fi inteles ca acea sangerare de nidatie/implantare se produce numai in cazuri destul de rare si de asemenea ca atunci cand se produce, acesta are loc cu circa 4-6 zile mai devreme/inainte de data de pornire a menstruatiei reiesita din calcul. Chiar si cel mai bine/perfect reglat ciclu menstrual din cand in cand poate suferi unele mici dereglari de +/- 2 sau 3 zile fata de data reiesita din calcul sau pe baza observatiilor anterioare. De asemenea daca cele 2 acte sexuale amintite au fost intretinute in urma cu o saptamana adica in 22 Octombrie, si din calcule a reiesit ca menstruatia urma sa inceapa in data de 28/29 Octombrie, in acel caz formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA fiindca este stabilit stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului este ABSOLUT imposibil ca in uter sa existe un OVUL VIABIL, deci si formarea sarcinii devine ABSOLUT IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca actele sexuale au fost protejate, nu poate fi gravida.

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu, nu este vorba de o sarcină, sub nicio formă.

| Hellboy96 a răspuns:

Pentru siguranta, zi-i sa faca un test de sarcina.
Asa veti fi siguri!
Daca e sa fie gravida, face avort!

Sper sa te ajute Dumnezeu