| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Inainte de a merge la un consult de specialitate am nevoie de cateva sfaturi sau pareri cu privire la un lucru. In perioada fertila am avut un contact sexual cu partenerul ( cu ejaculare in interior ), iar la 16 ore am luat Escapelle. La 8 zile distanta am inceput sa am o scurgere maronie slab cantitativa, dar care imi da de gandit. Am facut un test de sarcina, dar au trecut doar 10 zile de la contact si cred ca este cam devreme. Este posibil sa fie o sarcina sau doar un efect advers la pastiluta? Mentionez ca voi merge la doctor maine, azi fiind duminica, iar aceste intrebari ma macina destul de mult. Multumesc.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

De cele mai multe ori insa nu in mod obligatoriu, dupa trecerea a circa 5-7 zile de la administrarea pastilei contraceptive Escapelle se produce o sangerare slaba cantitativ care poate sa dureze 2-3 zile. Este unefect advers al pastilei folosite, deci nu reprezinta menstruatia fiindca de regula aceasta se va produce aproximativ cam la data la care ar fi urmat sa se produca in mod normal. Probabilitatea de a exista o sarcina este teoretic imposibila astfel ca si efectuarea unui test de sarcina devine complet inoportuna. De altfel efectuarea testului de sarcina ai facut-o in mod inutil din cauza ca in acest moment chiar si daca nu era folosita pastila contraceptiva era imposibil sa se formeze hormonul de sarcina inainte de trecerea a minim 21 de zile, deci rezultatul testului va fi mereu NEGATIV. Exista posibilitatea sa apara o dereglare mai mare sau mai mica in data inceperii menstruatiei inca din acest ciclu menstrual. De obicei dereglarile hormonale se manifesta cu intensitate mai mare in urmatoarele 4-6 cicluri cand se pot produce sangerari inexplicabile intre menstruatii sau producerea menstruatiei sa fie absolut imprevizibila. Multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Felicitari! Sa-l stapanesti sanatoasa! Ai grija de el. Scurgerea maronie e un efect colateral, foarte periculos. Din cauza ca ai luat pastila de foarte multe ori.

| Elena018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am uitat sa mentionez, testul a iesit negativ, iar pastiluta am luat-o pentru prima data in viata mea.

| anonim_4396 explică (pentru Elena018):

Testele nu sunt 100%. Mai incearca unul in 3 zile si vorbim dupa. Daca nu ai mai luat pastila inseamna ca doctorita a gresit prescriptia! Nu ar fi trebuit sa iti recomande asa ceva daca ai efecte adverse!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt extrem de curios sa aflu de la tine, ce ar putea sa obtina, determine prin testul propus de tine? rolling on the floor Raspunsurile tale sunt eronate/gresite. 100%

| Oana92 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cum ar fi trebuit sa stie doctorita ca ea manifesta efecte adverse la un anumit medicament daca pana atunci NU a mai luat respectivul medicament? Greu cu logica...