| Vio_Tdv_1984 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare poti ramane insarcinata daca ai facut sex neproteja cu o zii inainte de menstruatie? Si dupa cat timp as putea face un test de sarcina? Ne dorim foarte mult un bebe si tot incercam. Multumesc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu o zi inainte de menstruatie te gasesti in perioada cu fertilitate minima, aproape de zero. Nu poti ramane insarcinata. Daca incercati sa aveti un bebe, faceti sex neprotejat in perioada de fertilitate maxima (zilele 12-16 ale ciclului menstrual)

| corbulalbrosu a răspuns:

Este stabilit stiintific si medical ca in ultimele 9-10 zile ale ciclului menstrual, adica cele de dinaintea momentului de incepere a menstruatiei NU poate exista un OVUL si din acest motiv aceste zile sunt 100% nefertile in concluzie formarea unei sarcini este IMPOSIBILA chiar daca sperma a fost ejaculata in vagin de fiecare data la terminarea tuturor contactelor sexuale. Este complet INUTILA efectuarea unui test de sarcina intr-o astfel de situatie. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

O sarcina poate fi conceputa intr-o singura perioada a ciclului menstrual si anume in cele 4-5 zile ale PERIOADEI FERTILE care cuprinde ziua OVULATIEI si cele 3-4 zile situate inaintea acestei zile. Ziua ovulatiei se situeaza intotdeauna cu fix 14 zile inainte de data producerii urmatoarei menstruatii, indiferent de lungimea ciclului menstrual. In cazul unui ciclu menstrual de 28 de zile (considerat standard) ziua ovulatiei se produce in a 14 zi numarat cu incepere din prima zi de menstruatie, insa daca ciclul menstrual este mai scurt, sa zicem de doar 24 zile, atunci data ovulatiei va fi in a 10a zi a ciclului menstrual, iar in cazul unui ciclu sa zice ca de ex. de 35 de zile, ovulatia se va produce in a 21 zi a ciclului menstrual. Sarcina se poate forma DOAR in urma patrunderii spermei in vagin (indiferent prin ce mod), in cele 3-4 zile de dinaintea de ziua ovulatiei + ziua de ovulatie. Doar procedand astfel sansele de reusita vor creste considerabil si in proportie de 75-85% reusita formarii unei sarcini este asigurata. Succes!

| vocea a răspuns:

Inainte de menstruatie sunt sanse mici dar exista totusi, si sper sa faceti cel mai frumos bebe.

| Alicezzz a răspuns:

Nu daca era cu o zi inaintea de menstruatiei! Testul il poti face la 21 de zile de la ultimul contact, dar daca tu ai avut deja menstruatie il face degeaba. Påi daca incerci si va doriti calculeaza perioada cand esti fertila.