| auras244 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare stau cu pr meu de 2 ani eu am 17 ani el 20 si de 2 luni am avut o cearta cu el mai aprinsa el a avut un moment de gelozie si s-a suparat ca il insel cu toate ca nu era asa si am incercat sa ii explic si a asistat si mama la cearta adica a ascultat ce vb la tel si el a inceput sa zici ca nu mai are rost daca il insel ca pleca ca se omoara chesti din astea a facut asa pentru ca si eu la certuri ii ziceam la fel ca plec ca ma omor sa vad daca tine la mine si mama dupa toate astea mi-a interzis sa mai stau cu el dar nu ne intelegem super bine acu dar e chestia ca pe mine nu prea ma lasa sa ies ca zice ca ma intalnesc cu el am incercat sa vb cu mama sa ii zic ca stau cu el dar nu vrea sa auda imi zice ca daca stau ma da afara din casa ca isi ia mana dupa mine ca sa fac ce vreau nu stiu ce sa mai fac prietenu vrea sa vn sa vb el cu mama dar imi e frica ca o sa faca urat mama e o fire mai severa cum aude de pr incepe si face un scandal nu stiu ce sa mai fac raps cu seriozitate va rog mult de tot si cat mai repede va multumesc

2 răspunsuri:
| Amy90 a răspuns:

Buna,

Situatia ta e putin asemanatoare cu ceea ce am patit si eu happy, asa ca te inteleg mai bine decat crezi. Am observat si aici vb din propria experienta ca baietii au o perioada critica, cand gelozia creste, cand fiecare persoana de sex masculin care te suna are o intentie clara ca si cei care vorbesc cu tine sau te privesc, aceea de a te avea in pat. Cred ca esti o persoana destul de sociabila, poate putin baietoasa sau poate esti inconjurata deseori de diversi tipi. Trebuie sa intelegi ca ceva ii activeaza lucrul asta si apoi imaginatia bogata trasforma totul in gelozie posesiva. Ai impresia ca de fiecare data cand ii explici nu te intelege si face tot ca el. Cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l dau e sa astepti, timpul le rezolva pe toate, incearca sa nu ii raspunzi provocarilor, nu te mai stresa, comunica cu el si spune-i cat de mult il iubesti si cat de mult te ranesc cuvintele lui, ia-l in brate si calmeaza-l, evita tonul inalt, suna-l si spune-i cand pleci undeva si stai mai mult. Perioada asta critica va dura ceva insa incearca sa afisezi o masca vesela in fata mamei tale. Spune-i ca s-au rezolvat toate ca acum e foarte intelegator si ca nu isi are rostul sa isi faca griji. Vorbeste-i deschis si nu cred ca va fi impotriva voastra, la urma urmei e mama ta. Daca nu ai cu cine te intelege, ia-o usor, intalneste-te astazi 2h cu el, maine 4h, poimaine 5h, sa se obisnuiasca cu ideea.
Numai bine!
Ti-am scris atat ca inteleg f bine situatia ta!

| GeOrGiAnNA20 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vina el sa vb cu mama ta.si data viitoare ai grija ca mama ta sa nu mai asiste la convorbirile tale.