| biscuitee_8551 a întrebat:

Vreau sa-mi incep viata sexuala dar mi-este putin frica, din ce cauza ar putea fi aceasta teama? am 15 ani, credeti ca este prea devreme?

Răspuns Câştigător
| MissL a răspuns:

Mie sincer mi se pare prea devreme, pentru ca probabil nu esti pregatita si de aici si aceasta "teama" cum ii spui tu.
In primul rand cred ca chestia cu "nu esti pregatita" ai mai auzit-o, dar adevarul e ca nu esti pregatita la varsta ta nici din punct de vedere fizic nici moral cred.
Adica vreau sa spun ca oragnele tale sexuale nu sunt foaaaaarte dezvoltate, si posibil sa apara semne neplacute, VIZIBILE... nu numai din cauza asta.
Poate iti mai e teama pentru ca probabil ai auzit ca te si doare pentru prima data, si curge si sange... si probabil nu esti pregatita nici moral, sa-ti dai seama si cu ce fel de om o faci prima data, trebuie sa fie unul in care sa ai incredere deplina, sa te respecte mai mult ca oricine, sa fi tu sigura ca el te iubeste, sa ai deja o relatie destul de lunga cu el, si sa no faci pentru ca tio cere el, o faci cand ai tu chef, ca daca el te iubeste te asteapta cat vrei tuwinking!
Sfatul meu ar fi sa mai astepti vreo 2-3 ani big grin mai multa experienta cu relatiile, cu baietii, cu actele sexuale, si e mai bine totusi daca incepi pe la 18-19 ani.
Mult succes!:*

8 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Este mult prea devreme.
Esti in plina dezvoltare,fizica si psihica.
Inca nu stii ce simti cand intr-adevar iubesti,greu sa iei o hotarare corecta in ce il priveste pe cel caruia ii vei oferi acest lucru atat de important.Din prea marea generozitate a sufletului tau entuziasmat,poti gresi grav si sa regreti amar,pe urma.
Ciclul tau nici macar nu e stabilizat,hormonii isi cauta echilibrul inca, facand sex nu poti stii care vor fi urmarile, sunt imprevizibile.Bineinteles vei mari cam de zece ori riscul sa faci cancer de col uterin,rani pe col,trompe infundate,chisturi,fibroame, boli de transmitere sexuala, sterilitate...Toate astea nu e obligatoriu sa ti se intample,dar se POT intampla,mult mai usor,incepandu-ti viata sexuala cu un corp imatur.
Draga mea,esti azi, ca o minunata cireasa, dar verde! Ai rabdare sa te coci!
Mai asteapta!

| R_8074 a răspuns:

E devreme. si eu am tot 15 si mi.am inceput.o, a fost devreme dar nu imi pare rau. Asta e cel mai important

| Narcis2007 a răspuns:

Prea devreme...mai asteapta, esti pregatita cand nu mai ai nicio frica

| deeeeea1 a răspuns:

Frica asta o au toate fetele pentru prima data.Inainte sa faci pasul asta ar trebui sa te informezi foarte bine.si sa fi sigura ca esti pregatita si ca persoana cu care vrei sa-ti incepi viata sexuala tine la tine pentru ca apoi sa nu ai o dezamagire:*:*

| Alexandra_4047 a răspuns:

Daca asta e forma ta de a te distruge, fa-o! Bafta>big grin

| CrosS a răspuns:

Nu vei regreta absolut nimic daca mai lasi 1-2-3 ani sa treaca pe langa tine. Gaseste-ti un alt domeniu cu care sa-ti bati mintea!

| Zoya333 a răspuns:

Puiule daca tu simti ca esti pregatita pentru asta...da. mai ales daca esti sigura ca ai langa tine o persoana care te iubeste. sa nu faci asta niciodata pentru ca ti`o cere EL straight face never. bafta:*

| chupachups1234 a răspuns:

Myrabela, daca o iubeste? straight face Au 15 ani mai. Tu dupa asta crezi ca o sa mai stai mult cu el? Mai asteapta si tu macaar 2 ani.