| violet219 a întrebat:

Am o problema și îmi este foarte Rușine sa vorbesc cineva fata-n fata.
Eu vreau sa îmi încep viața sexuală fiindcă hormonii mei o iau razna.
Sunt documentata destul de bine zic eu și știu ce pot face in cazul unei sarcini nedorite.
Problema poate suna banala dar îmi este foarte frica de durerea care ar interveni la început.
Nu suport durerea in general și de aceea îmi este teama sa fac sex, din cauza durerii.
Credeți ca dacă sunt excitată la maxim n-o sa simt durerea? Ce as putea face sa scap de gândul asta mai ales când este sa fac sex?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Durere tot simti ca n-ai cum, vorbim de largirea fortata a unor muschi, daca esti foarte excitata si folositi lubrifiant o sa ti mai diminueze totusi din ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Durerea la deflorare ar putea fi minima sau inexistenta, atata vreme cat baiatul iti face un preludiu foarte bun si te pregateste pentru sex.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca o fata are de gand sa-si inceapa viata sexuala intr-un viitor apropiat, in acel caz este bine sa stie si sa inteleaga ca este indicat sa inceapa cu 2-3 luni sa practici zilnic masturbarea intravaginala cat mai des posibil prin metoda numita ''degetica''. Va constata ca in scurt timp va incepe sa dispara rigiditatea din muschii vaginului, ca se vor intinde fibrele musculare si drept urmare muschii vaginali vor deveni suficient de elastici. Astfel in scurt timp lumenul (diametrul ) vaginal se dilata si largeste suficient de mult incat diametrul canalului vaginal sa creasca de la cei 6-8 mm largime initiala sa ajunga la circa 20-25 mm ceea ce va permita sa se produca o penetrarea suficient de usoara si lipsita de durerile exteme care apar in cazul vaginului intact. Daca vei efectua si aplica acest tratament ''pasaricii'' tale, poti fi convinsa ca dupa circa 2 - 3 luni de munca asidua, ce care te va dezvirgina in mod cert si absolut sigur o va face fara probleme. Pot doar sa-mi imaginez si/sau doar sa presupun ca este posibil si probabil ca tu pana in prezent NU ai practicat niciodata nici macar simpla si ''nevinovata'' masturbare intravaginala prin asa numita ''DEGETICA''. Daca presupunerea mea este chiar si doar partial corecta, inseamna ca intregul proces de DEZVIRGINARE a ''pasaricii'' atunci cand va avea loc va fi foarte sau extrem de dureroasa sau chiar imposibila din prima incercare. Trebuie sa afli si informatia potruvit careia o dezvirginare greu efectuata si probabil si mai lung (poate chiar si de 5-10-15 minute) si in mod sigur provoaca foarte multa DURERE. Atunci cand sexul de dezvirginare intampina rezistenta opusa de muschii vaginului, in acele cazuri in fibrele musculare RIGIDE ale vaginului neatins si lipsiti de ELASTICITATE, se strang/aduna si se acumuleaza si depoziteaza o cantitate foarte insemnata de acid lactic care provoaca pur si simplu o FEBRA MUSCULARA dureroasa. Durerea destul de intenasa care provine de la febra musculara instalata in muschii vaginali, ai uterului aflati in prelungirea vaginului cat si cei ai muschilor zonei pelvine aflati in preajma vaginului, se disipeaza si dispare destul de incet in decurs de mai multe zile, uneori putand sa tina chiar si 7-10 zile. Numarul zilelor in care nu iti poti atinge interiorul vaginului, sau zona vulvo-labiala si clitorisul, fara sa apara senzatia de disconfort si/sau durere, este in legatura directa, conditionata, dependenta si in functie de cantitatea de acid lactic format si depus in fibrele musculare in timpul dezvirginarii. (cantitatea depinde de durata, intensitate actului sexual de dezvirginare, precum si de durerea resimtita). Este scenariul care are loc de regula in cazul fetelor virgine care nu practica masturbarea intravaginala. Multa sanatate!

| QElenaBoghiu a răspuns:

Sunt foarte multe documentare despre asta.

Poate ești încă minoră și nu vreau să te influențez.

Îți zic doar atât : O sa fie durere și plăcere în același timp big grin
Dacă băiatul ăla da în tine ca surdu la clopot "o sa te doară"
Daca faceți dragoste nu stiu dacă o sa simți ceva happy

Asta depinde și de organismul fiecăruia.
Pe altele le doare, pe altele nu happy

| DanyDav a răspuns:

Fara frica, inainte cu tupeu, glumes de fapt ar trebui sa faci primul pas cu baiatul potrivit, de preferat sa aiba ceva experienta si sa fie foarte intelegator!