| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa-mi incep viata sexuala. ce ziceti, credeti ca e prea devreme?

64 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mult prea devreme. Gandeste-te doar atat: nu exista metoda de contraceptie perfect sigura. De aceea exista intotdeauna un risc de sarcina. Esti pregatit/pregatita sa devii parinte?

assiris
| assiris a răspuns:

La ce-ti va folosi aceasta sa incepi de pe acum? Vrei sa fii in rind cu lumea? Da am vazut ca la moda acum e sa faci sex imediat ce renunti la pampersi. Cistigi ceva in plus? Pe cei ce se apuca de fumat ii inteleg, au impresia ca lumea din jur ii priveste ca pe niste oameni maturi, dar la tine? Nu se vede decit daca-ti tatuezi in frunte ca nu mai esti virgina.
Nu-ti bate joc de tine, cu varsta ce o ai, precum si cu cele corespunzatoare acestei varste nu te mai intilnesti.
In afara de aceasta, viata sexuala te va schimba radical: va trebui sa iei contraceptive, va trebui sa-ti urmaresti cu atentie aparitia ciclului, va trebui sa te feresti de multe si mai cu seama de o seria de boli cu transmitere sexuala. Sa nu mai spun ca organismul tau va incepe o schimbare, pregatindu-se de o posibila nastere, bazinul se va dezvolta, se schimba metabolismul, incepi sa te ingrasi, intri in anumite transformari adiacente si eu spun ca prea devreme. Mai ai de invatat, trebuie sa-ti faci o cariera sa nu depinzi de un anumit barbat de care vei deveni intr-un fel dependenta.
Stai putin si judeca ce va fi cu viata ta peste 5, 10 ani si judeca daca merita.

| LoryM22 a răspuns:

Daca nu esti pregatita iti zic sa nu iti incepi viata sexuala, multe cazuri au fost cand fete de 15-17 ani au raman insarcinate, nu au spus parintilor, au fost parasite de iubitul lor cu care au conceput copilul, iti vei distruge viata.Cred ca e o varsta frageda si nu aesti constienta de consecinte, eu zic sa mai astepti 2 -3 ani. Pune cartea si viitorul pe primul loc.

| andreutz a răspuns:

Nope, nu e devreme...stai linistita...deci, la cat ziceai ca vii diseara pe la mine? blushing

| nicky a răspuns:

Nu te grabi, ai timp, dar daca te simti pregatita atunci e ok. Sa nu uiti de contraceptie.

| mikiscence a răspuns:

Evident prea devreme...si apoi trebuie sa iti alegi persoana demna pentru asta...

| Elena0210 a răspuns:

Cred ca e prea devreme. Adica daca vrei raspunde-mi mai intai la cateva intrebari: de cat timp ai prieten? si de ce vrei sa iti incepi viata sexuala de acum? Daca vrei sami raspunzi o poti face printru mesaj. Eu cred ca e prea devreme dar totusi daca iti doresti asta cu adevarat e alegerea ta dar nu uita de contraceptie.

| Zoombe3 a răspuns:

Raspunsul doar tu til poti da, nimeni nu poate sa-ti spuna daca este prea devreme sau nu. Eu mi-am inceput viata sexuala la 15 ani si pot sa spun ca nu a fost prea devreme. Atata timp cat tu vrei si iti place, nu conteaza ce parere au altii, decizia iti apartine.

| lilia_2632 a răspuns:

Oare arde?
Daca vei face acest pas, vei regreta mai tirziu!
Este logic ca, el te preseaza, o faci ca vrea el...

cristian
| cristian a răspuns:

Nu te grabi ca doar nu vine sfarsitul lumii.

| galileo a răspuns:

Ceau. Sexul nu este o activitate pe care o incepem pentru a ne ocupa timpul sau pentru a experimenta. Sexul este acea activitate pe care o incepem cand ne-am indragostit de o persoana, cand dorim ceva serios cu ea. Recomandat dupa etica si dupa Biblie este sa iti incepi viata sexuala dupa casatorie. Dupa ce cunosti bine o persoana, incepi sa tii la ea, sa o iubesti, atunci vei face acest pas ce vă va unii intrutotul. Eu iti recomand sa te bucuri de tineretea ta, sa iti incepi viata sexuala dupa casatorie, sa te bucuri de anii de adolescenta. Ai grija de tine si sper sa iei decizia perfecta. Ceauwinking

| MihaiA a răspuns:

Da

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Vrei sa-ti complici viata asa devreme? mai asteapta si tu un an.

| claudiarebecca a răspuns:

Mai intai tb sa raspunzi la cateva intrebari: ai cu cine? ai cu ce? ai unde? ai de ce?

| mioara a răspuns:

Da foarte devreme

| Paula a răspuns:

Asta ii o treaba care trebuie sa-ti dai singura seama... fiecare crede in felul lui. daca TU ( si numai TU ) crezi cai ok, fa-o, daca crezi ca inca nu, ca ai indoieli, mai bine nu. si nu te baza la ce zice lumea. Si inca ceva, prima data ii ceva ce nu ai sa uiti never ever forever asa ca fa-o cu cineva drag, pe cineva ce iubesti. Dar nu fa de dragul modei [-x[-x fa-o pentru tine day dreaming.

| yoanna73 a răspuns:

Da mai asteapta!

| Ys a răspuns:

Este cam devreme...si in plus is multe boli care se iau prin sex...lasa asta pe la 18 ani cam asa ceva.:d...

| eumi a răspuns:

Intreaba-ti parintii. Te asigur ca-ti vor da raspunsul corect.

| amstaff a răspuns:

Asta trebuie sa vina de la sine...asa e normal.nu ti se pune pe chelie la nu stiu ce varsta k vrei s faci aia cu ala

| amstaff a răspuns:

Andreutz esti aici sa dai sfaturi sau sa ne arati obsesia si prostia ta?thinking

| nimic:*de:*spus:* a răspuns:

Knd iti incepi viata sexuala sg trebuie sa stii... daca u te simti pregatita nimeni nu te poate opri sau contrazice, iar daca nu esti pregatita nu o face ca sa nu regreti mai tarziu incearca sa "vb cu tine"pup:*:*

| s0w30n3 a răspuns:

Este alegerea ta, nimeni nu te obliga, daca tu crezi ca e bine fa-o, dar ai grija sa nu te duci cu caruciorul si copilul la scoala, va fi greu sa ai grija si de copil si sa invetilaughing sunt sigur ca daca te lasa insarcinata o sa te paraseasca... te sfatuiesc sa te gandesti la ce faci, sa iti incepi viata sexuala nu e ca un joc de volei...

| miss44 a răspuns:

Sall...si eu cred ca este prea devreme...lasa asta pe mai tz...sunt atatea lucruri frumoase de facut...happyhappyhappydar u faci ce crezi ca e mai bine pentru tine...nu inseamna k daca esti virgina la 15 ani numai esti la moda...asa cum spun majoritatea fetelor...happysper sa te gandesti binewinkingpupiki

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai copilareste, ca ai destul timp si pentru sex, pentru griji, probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca e prea devreme pentru a incepe viata sexuala mai ales la varsta ta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E fff devreme
pana la 17-18 ani nici sa nu te gandesti la asa ceva
corpul tau nu cred ca este pregatit pentru asa ceva si nici tu
mai intai gandeste-te la consecinte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca esti fata sau baiathee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai bineinteles ca e prea devreme sa incepi acum, daca incepi acum iti dai seama ce pramatie o sa fii la 20 de ani, dar daca tot vrei, suge prima oara sa te obisnuiesti cu obiectul munci ca poate cine stie ce eleva porno 2 ajungi"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce scarbos a fost ultimul rasouns. :-&

sh u fetitZo mai asteapta macar pana la 17 ani.