| kktus a întrebat:

Buna am si eu o mare problema.Nu mi-a mai venit ciclul de 2 luni jumate.Si de la un timp am inceput sa am dureri rau jos.Si la ovare si acolo jos.Inainte am fost racita si am urmat un tratament, dar fara nici`un efect m-a lasat 1 saptamana 2 si dupa a inceput cu stopu. E ceva grav?sadDe virgina nu mai sunt si nici gravida n-am cum sa fiu.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte grav. Este posibil sa ai o anexita (infectia ovarelor si principala cauza de sterilitate la femei) sau chisturi ovariene. Tu ai amanat enorm de mult un consult ginecologic. Orice femeie stie ca o intarziere de 10 zile a menstrei, in absenta sarcinii, impune consult ginecologic fara intarziere. Du-te urgent la ginecolog, dar alege-l pe cel mai bun.

8 răspunsuri:
| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Eu zic mai bine sa te duci la ginecolog... daca esti sigura ca nu esti gravida probabil esti racita si de-aia intarzie. Noi nu-ti putem spune exact ce ai de aceea e mai bine sa te duci la ginecolog.

| MissL a răspuns:

Posibil sa ai vreo infectie sau ceva, sau sa iti intarzaie pur si simplu poate pentru ca nu iti vine regulat. si ar fi bine sa mergi la ginecolog sa nu se agraveze ceva si sa ajungi la complicatii doamne fereste sa nu mai poti avea copii sau boli mult mai serioase.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

S-ar putea şi să fie o dereglare, s-ar putea şi să fii gravidă...nu există metodă anticoncepţională 100%, totuşi. Dacă ai făcut sex cam acum 3 luni, ai putea încerca un test de sarcină. Dacă acesta e negativ, îndreaptă-te spre doctor. happy

| AlysaAly a răspuns:

Poate acesta pagina te va ajuta sa intelegi

http://www.prezervativ.ro/contraceptie/ciclu_menstrual_sarcina.php

Daca nu intelegi ceti spune cel mai simplu ar fi sa megi la farmacie sa ceri teste de sarcina sa fi sigura ca nu-i nimic, normal la fete ciclul menstrual poate veni mai devreme sau mai tarziu pentru ca nu are o data stabila, nu poti sti cand iti vine sau cat mai este.

S-au cel mai bine mergi la un ginecolog.

| loundy a răspuns:

Aici nu o sa auzi decat pareri, cel mai probabl de la oameni care nu au legatura cu medicina. Cel mai bine ar fi sa te vada un ginecolog

| LOADING █████████99% a răspuns:

Buna.
Daca nu ai ciclul regulat mai mult ca sigur ai racit la ovare.Prietenei mele cele mai bune nu i-a mai venit ciclul din vara, pana acum o luna din cauza ca a racit. Poate si la tine este din aceeasi cauza dar nu am idee cum se manifesta daca ai ciclu regulat thinking

| Beatrice_5910 a răspuns:

Du-te la ginecolog, daca spui ca ai si dureri poate fi un chist ovarian.Nu poate fi ceva foarte grav dar netratat duce la infertilitate si dereglari hormonale.

| Doc_7442 a răspuns:

Da e grav asta inseamna ca esti gravida
deci ar fi mai bine sa te duci la un medic...
sanatate