| Moxomoxo a întrebat:

Buna,am si eu o mica mare intrebare,buna deci sa incep,de la cati ani e normal ca o fata sa se mute cu un baiat?Ce ar trebui sa stie acea fata sa faca?si aici sa nu aud sa suga si sa se nu stiu eu ce mai prosti ma refer la spalat gagit astea sunt necesare?Cum e sa stai cu persoana iubita?Peste 5 zile ma mut cu prietenul meu si vreau sa am macar cea mai mica idee despre cum ar trebui sa fiu eu si sa-am comport?Merci.Cel mai frumos si bun raspuns PRIMESTE FUNDA!

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Bunica mea spunea ca trebuie sa stii sa faci mamaliga...inteleapta vorba!
Nu stiu cati ani ai, dar imi amintesti de naivitatea fetelor care viseaza doar rochia de mireasa si ziua nuntii, fara sa se gandeasca la ziua urmatoare.Cand se vor trezi,vor face cafea,vor pregati micul dejun pentru iubitul sotior,vor spala camasa murdara,sosete,chiloti si vor pregati pranzul...
Nu suna deloc bine asa-i?
Ca sa te muti cu persoana iubita poate fi un iad si-un rai,in acelasi timp.
Bineinteles ca cineva trebuie sa gateasca,cineva trebuie sa spele,cineva trebuie sa faca curat!
Nu va veni nici o mama de acasa,sa va faca toate astea, voi trebuie sa le faceti, cu intelegere si voie buna...doar va iubiti,nu?
Intre doi oameni care se iubesc,se imparte totul.
Indatoriri,raspunderi,bucurii,suparari,bani,sarutari,sex,nervi,timp liber, absolut totul va capata o noua dimensiune si o noua logica.
E un fel de casnicie lipsita de acte, va poate apropia mai mult sau va poate desparti.
Intrebi ce anume trebuie sa faci tu...gandeste-te ce fac parintii tai in casa din care te pregatesti sa pleci.
Impreuna cu iubitul tau,veti juca aceleasi roluri,cu regulile voastre,tu femeia si el,barbatul.
E un pas foarte important,inarmeaza-te cu rabdare,intelegere si o dragoste infinita.
Iar daca le are si el, te poti muta linistita, veti fi fericiti!

| alyzee a răspuns:

Din punct de vedere legal cred ca ar trebui sa aiba peste 18 ani, in rest depinde de la caz la caz. Cat despre convietuire cred ca as putea sa-ti dau cateva sfaturi. In primul rand ar trebui sa stabiliti din timp cine trebuie sa faca ce prin casa. Incearca sa eviti sa-ti asumi tu singura toate indatoririle casei, pe cat posibil incerca sa-l indemni si pe el sa te ajute. De exemplu daca nu stii sa gatesti, luati o reteta de pe net si incercati impreuna sa gatiti.
Sa traiesti cu persoana iubita poate fii foarte frumos atata timp cat va oferiti reciproc o anumita intimitate, evita sa-i impartasesti prietenului tau absolut TOT ce se intamplat in viata ta, ce consideri tu ca e de tinut pentru tine, tine. Daca are prieteni lasa-l din cand in cand sa mai iasa si cu baietii, daca si tu la randul tau ai cercul tau de prietene, nu le ignora, pastreaza legatura si mai iesiti din cand in cand, doar voi, fetele.
Trebuie sa fii atenta, traind doar tu cu el, mai tarziu se poate instala monotonia. Incearca sa o eviti facand lucruri spontane, cred ca internetul si revistele pentru femei sunt pline de idei despre cum sa alungi rutina dintr-o relatie.
Se zice ca cel mai bine cunosti o persoana traind impreuna cu ea. Eu sunt de acord cu afirmatia asta, tu, fii constienta ca din moment ce veti trai impreuna vor exista frictiuni intre voi, pentru ca relatia voastra sa reziste in timp secretul este sa aveti o buna comunicare.
Eu una iti doresc sa reusesti si anunta-ne si pe noi tu insuti cum este sa traiesti cu persoana iubita, putin mai incolo happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

E normal sa se mute cu el in momentul in care este pregatita. Depinde de la persona la persoana. Ideal ar fi sa isi fi terminat studiile si sa se poata intretine singuri.
Sa stii ca nu te muti cu el sa ii speli sosetele sau sa ii faci de mancare. Ce e nevoie sa stii sa faci vei vedea pe parcurs si veti invata impreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand buna. dupa parerea mea, daca asi fi fata, l-asi prezenta parintilor, sa vad si eu ce parere au. m-asi interesa de cercul lui de prieteni, m-asi uita bine la el cum se comporta cand suntem mai multi si in acel grup mai sunt si alte fete, m-asi gandi la ce varsta am si daca inca sunt pregatita sa imi iau viata in piept, daca persoana cu care vreau sa merg in viata inainte merita sa fac acest lucru cu ea. trebuie sa te gandesti bine la ceea ce faci. primi pasi facuti in viata, sunt foarte importanti. acestia pot avea urmasi frumoase sau neplacute care iti vor ramane in suflet pentru totdeauna. mancare trebuie sa stii sa faci si curatenie de asemenea. nu poti sa mananci numai pizza si la restaurant. sa ai spor si sper ca te-am ajutat