| Smilegirls a întrebat:

Bună, am si eu o problema. Am o relatie de 1 an cu un baiat, iar la inceput totul era perfect si nu ma supara cu nimic, dupa 5 minute ne impacam. Pe urma a urmat o perioada mai grea si am suferit deoarece am decis sa pun punct relatiei, dar in perioada aceasta el a iesit la cafea cu o alta fata, de inselat nu m-a inselat, oare a vrut sa ma faca geloasa sau i pasa de fata?
Ne-am impacat de multe luni si nu mi-a mai gresit in acel fel, imi spune ca ma iubeste si e atent cu mine, dar se enerveaza repede si eu ma supar din orice si nu imi convine nimic, mai ales atunci cand eu ii reprosez chestii si incep cearta. Si cand fac asa si suntem cu prietenii el sta suparat si nici nu vorbeste cu mine.El niciodata nu incepe, sau tace si lasa de la el, imi da impresia ca nu i pasa de mine, dar el zice ca nu mai eram impreuna daca si el era ca mine... Nu ne-am vazut de ceva timp deoarece el a plecat in strainatate, dar de cand s-a dus ne certam mereu, mie nu imi convine nimic si as vrea sa simt ca ii pasa intr-adevar, dar orice as face ii reprosez lucruri si am impresia ca nu i pasa de mine. Voi credeti ca gresesc? Ce ar trebui sa fac sa indrept lucrurile? Va rog sa ma ajutati happy

7 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Nu trebuie sa ii reprosezi, daca te deranjeaza ceva ii spui frumos, fara rautate, sa nu sune ca un repros.
Poate e genul care chiar daca iubeste o persoana, ii pasa de ea, nu arata chestia asta. E o chestie masculina. Am mai cunocut baieti care daca iubeau o fata, nu aratau asta mereu pentru ca in momentul in care arati ca iubesti atunci cel caruia ii arati asta poate considera ca face orice din tine.
Poate a iesit cu fata respectiva ca sa te faca geloasa, ca sa isi ocupe timpul, ca sa te uite, nu am de unde sa stiu.
Trebuie sa incerci sa lasi de la tine, nu doar tu bineinteles si el, dar incepe cu tine. Lasa de la tine, nu te mai enerva din orice pentru ca asta nu duce la nimic bun, plus ca te stresezi aiurea.
Si atunci cand sunteti cu prietenii sau alte persoane nu ii face nicio observatie. Se va simti prost fata de celelalte persoane prezente. Daca te deranjeaza ceva spune-i in mod frumos atunci cand sunteti doar voi 2.

| CezarAjutorul a răspuns:

Ma eu din experienta cu parintii mei.Ei cand erau in anii de liceu si s-au intalnit...Tot asa certuri din cand in cand. Poate e normal dar in momentul de fata ei sunt divortati. Daca tu simti ca ceva e neinregula cu aceasta relatie, da-o dracului si cauta pe alt baiat.

| neutrino a răspuns:

Toate acestea pot fi rezolvate extreme de simpla: vedeti-va fiecare de viata sa.

| RedDeath a răspuns:

Mai baietii sunt cam... :d ma abtin, sa nu ii jignesc si de ma vede vreunul ce am scris, ma si injura [ baieti, stiu ca sunt si exceptii printre voi, dar sunt asa putine! 1% doar] deci, banuiesc ca, el, cu mintea lui de baiat, a vrut sa te faca geloasa, il facea in mintea lui mai irezistibil daca iesea cu o fata laughing Cam asa gandesc toti, desi noua ne vine sa le dam cu otigaie in cap, nu sa ne gandim ca ''Vai ce il doresc acum!"
Deci, a vrut sa te faca geloasa. O relatie de un an nu trece asa, peste noapte, e clar! Odata ce l-ai avut, il poti recupera!
Deci acum e perioada probelor, cu certurile astea, pana va 'asezati' fiecare si reusiti sa va intelegeti. Deci, vorbiti, discutati ce nu va convine - spune-i ca vrei sa aveti o discutie serioasa, sa spuna fiecare ce nu ii convine, ce sa schimbe ca sa va convina amandurora - sa stabiliti anumite ore la care sa vorbiti, sau zile, sau alte chestii. Asta e solutia. Poate pare aiurea, ca nu se rezolva nimic, stabiliti azi ceva, si maine iar e la fel. Ei bine, aici trebuie rabdare si ambitie! Nu lasi tu dupa el. Dupa ce ati stabilit ce si cum, si vezi ca n use tine de treaba, iarasi il 'convoci' la o 'sedinta' de cuplu si discutati toate alea, pana cand nu are de ales si trebuie sa se supuna.
Fi tare, nu ceda asa usor, arata ca tu conduci!

| NoRegretsxx a răspuns:

Pai tu crezi ca lui iu place sa il f... la icre in continuu? Mai lasa-l in pace.
Ce ar trebui sa faci e sa incetezi cu reprosurile, ce naiba ai? Esti setata sa il freci la melodie?
Cum vrei sa iti arate ca ii pasa de tine? Sa stea in cap?
Atata timp cat el iti zice ca te iubeste si accepta toate toanele si reprosurile tale...eu zic ca ii pasa de tine ca altfel ar fi cu alta. Ti-a aratat cat de usor poate gasi pe alta nu? Asa ca apreciaza ce ai cat il mai ai.

| Futhakari a răspuns:

Nu-i mai da in cap la om mai stai si tu linistita lasa lucrurile sa mearga cum merg de ce vrei sa pui piedica.Si esti prea autoritara nu face pe sefa pricepi cal pierzi din doua miscari.

| AlexandraS88 a răspuns:

Chiar daca nu iti convin unele lucruri ar trebui sa lasi de la tine si sa incerci sa nu ii mai reprosezi mereu aceleasi chestii pentru ca barbatii nu suporta treaba asta. Lasa l mai liber daca te iubeste tot cu tine va fi nu e nevoie sa ii reprosezi cu asta mai mult il indepartezi iti spun din propria experienta daca ii mai faci asa s ar putea sa isi faca pe alta care sa il inteleaga si sa il suporte asa cum e fara reprosuri si alte chesti si nu cred ca o sa iti convina treaba asta. Stiu ca atunci cand iubesti o persoana nu poti sa fi indiferenta te enervezi esti geloasa dar nu ii mai arata lui asta si incearca sa te intelegi cat mai bine cu el pana nu e prea tarziu.