| gerila a întrebat:

Am stat cu o fata 2 ani de zile locuind impreuna, apoi acum vreo 6 luni s-a dus in orasul ei. Acolo ea in lipsa mea m-a inselat. Am trecut cu vederea acest lucru atunci si ne-am impacat. Deoarece nu e usor de uitat asa ceva, am decis personal o perioada pana cand imi pun eu gandurile in ordine sa nu mai locuim impreuna. In acest timp ne-am vizitat de cateva ori, si am vb in fiecare seara la telefon. Acum 2 sapt mi-a zis brusc ca e plecata ca nu mai poate sa-mi rasp la telefon deoarece e plecata in strainatate si e in roaming.
Nu prea o cred deoarece facebookul imi arata ca ea tasteaza din Romania, are IP de Romania la fel si reteaua mobila. Asta am descoperit acum 2 zile, atunci a intrat prima data pe fb in cele 2 sapt. I-am zis dar ea tot o tine pe a ei ca e plecata, si eu pot sa cred ce vreau. Ii spun sa fie macar sincera cu mine, ca nu ma supar indiferent daca ar fi cu altul, dar imi zice ca ma iubeste etc. O data m-am ars, atunci a fost mai greu, acum ce sa zic m-am invatat, de atunci nu am mai avut incredere prea mare in ea. Ce e asa de greu sa-mi zica un adevar? Chiar imi da impresia ca dupa 2 ani eu sunt un nimeni pentru ea...
Voi cam ce credeti ca ar trebui sa fac? Voi cum ati proceda daca ati fi in locul meu? Am rugat-o si atunci cand m-a inselat prima data, si acum, ca nu vreau nimic mai mult de la ea doar sa fie sincera, sa nu ma minta.

7 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

"Lupul îşi schimbă părul, dar năravul ba..." spune un vechi proverb.Te-a minţit o dată, la ce te mai aştepţi? Dacă îi accepţi, face ce vrea cu tine.Cred că ar fi mai bine să mergi mai departe. Eşti bărbat, poţi să treci peste asta.Tot răul e spre bine.

| EnvyU a răspuns:

Eu nu inteleg ce inseamna sa ierti pe cineva care iti spune ca te iubeste dar te inseala.
Daca o singura data se intampla deja nu mai poti avea incredere in acea persoana punct. Daca e plictisita sau are nevoie de altul poate sa iti zica frumos, sau cel putin asa cred eu ar fi normal.
NU mai crede nimic din ce spune si nu te mai ruga de ea. Iti place sa fi "petul" ei? sa te joace cum vrea ea? Cu ce anume bun te alegi tu din relatia asta? E simplu, spune-i adio si cu asta basta.

| mimiwewem a răspuns:

Of, ți-a demonstrat de la bun început că nu te merită.
E genul de fată care te vrea doar pentru ea dar să fie și cu altul(fără să știi). E logic că are pe cineva înafară de tine, și te aburește cu iubireli doar să îți trăiești tu viața așa. Sfatul meu e să o lași să-și trăiască viața "în străinătate" iar tu să îți limpezești mintea căutându-ți pe cineva care să te merite.
Consideră acești 2 ani care au trecut o experiență prin care tu ai învățat ceva.
Nu mai crede în vorbele ei! sunt fată și crede-mă că sunt trecută prin așa ceva. Noi suntem mai șirete.
PS:Roata întotdeauna se întoarce. Poate nu cu tine, dar cu altul fi sigur!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am fost patit ceva de genul, dar eram mai mic. Odata ce ti-a dat motive sa nu ai incredere in ea, nu fi fraier.
Te sfatuiesc sa fii maxim de nesimtit, cum am fost eu: fa-te ca esti prostut si o crezi, si esti innebunit dupa ea, dar tu aduna dovezi cu care s-o ataci la final. Mie mi-a facut asemanator o fata acum multi ani, ne vedeam seara si ma facea sa cred ca e o relatie foarte reusita, dar in timpul zilei nu imi raspundea la sms-uri pe motiv ca "nu are semnal in liceu"(facea liceul la 10 km de mine).
De fapt ascundea relatia cu mine fata de apropiati, se impacase cu fostul prieten, si umbla si cu altii. Am facut pe-a prostutul si dupa ce m-am prins, si impreuna cu fostul ei prieten, care imi era amic, iar acum mi-e cel mai bun prieten, ne-am jucat cu psihicul fetei de a ajuns la psiholog, si n-a mai avut pana acum nici o relatie (4 ani de atunci).
Stiu, nu e frumos, dar... A fost foaaarte misto big grin

| baTTLe4uTr a răspuns:

Spune-i si tu ca ai primit un telefon de la o prietena veche, Ana, despre care n-ai apucat sa-i vorbesti vreodata pentru ca nu avea rost. Ea este plecata de 4 ani in Portugalia si te-a sunat sa te intrebe daca o poti gazdui 4, 5 zile pana isi rezolva niste probleme in tara. Va ajunge in oras peste 4 zile iar tu o vei lua de la aeroport. Lucrurile s-au intamplat foarte repede si nu ai apucat sa ii pui mai multe intrebari in legatura cu venirea ei in tara dar ti-a spus ca va mai da un telefon de siguranta. Apoi ii vei spune fetei tale ca Ana te-a sunat iarasi acum cateva minute si te-a intrebat daca dupa ce rezolva lucrurile ai dori sa te intorci cu ea in Portugalia pentru un loc de munca ca si chelner la barul unde ea danseaza. Esti platit cu ora si ai putea face in jur de 1000, 1300 de euro in cele 2 luni. Acolo Ana are o casa unde vei putea dormi si veti manca la comun. Tu nu i-ai dat un raspuns concret si astepti sa vorbiti fata in fata. Ii mai spui si ca parintii Anei sunt despartiti iar tu ai fost langa ea in acele momente. Tatal ei a iubit bautura si o batea pe mama ei in fiecare seara. Mama ei a plecat la parinti si a lasat-o pe Ana cu betivul cu care nu se intelege prea bine. Apoi vine replica ta: "Multumesc lui Dumnezeu ca eu nu sunt genul de om care sa bea sau sa dea intr-o femeie".

Ea te-a mintit o groaza. E randul tau. Pana la urma si asa nu mai aveti o relatie. Ea e "plecata din tara" si nici nu te-a intrebat ce si cum. Peste 2-3 ani o sa-ti para rau daca nu inventezi o poveste de genul, crede-ma!
Sau poate tu vrei sa intri in wc-ul comunal al "strainior".
Pana la urma, daca a mintit sau nu, era normal sa stii si tu scopul plecarii cu 10 zile inainte sa se intample. Nu cred c-a fost asa. Cere-i un print screen de la ipaddress.com sa fi sigur

| sweet22D a răspuns:

Inseamna ca o iubesti mult daca ai iertat-o. Cred ca si eu as ierta daca as fi inselata, dar o singura data as putea face asta, daca as simti ca ma minte in continuare, as renunta. Nu trebuie sa suporti asta din dragoste pentru ea. Ar trebui sa se invete minte si sa stie ca a doua oara nu o mai ierti. Poate e atrasa de altcineva, vrea ceva nou, uneori este de vina monotonia, unele persoane nu suporta sa faca mereu aceleasi activitati. Chiar daca te-a inselat, cred ca ii este frica sa renunte la tine pentru ca stie ca altul ca tine nu va mai gasi, banuiesc ca ea a insistat sa va impacati si sa o ierti, dar ea este indecisa, nu mai are sentimentele clare. In situatia asta trebuie sa ai o discutie serioasa cu ea (deja ati avut-o) in care sa-i explici ca a doua sansa nu o mai vede. Cere-i poze cu ea din strainatate, daca tot zice ca e plecata, sa-ti demonstreze asta.

| scumpi12345678 a răspuns:

E o purcea!