| anonim_4396 a întrebat:

imi cer scuze pentru greselile gramaticale pe care le fac. nu sunt romanca. am 20 de ani. si sunt araboaica. am cunoscut un baiat. trebuia sa ne logodim anul viitor. dar am intampinat multe probleme in ultima perioada. de asta s a cam "amanat" logodna. sau de fapt nu se mai aduce vorba de ea la fel ca inainte. am decis sa lasam timpul sa treaca putin. ma iubeste ca inainte. e atent ca inainte. ma simt ca o printesa cand sunt cu el. totul e perfect. exact ca inainte. numai ca mai nou. se irita mai mereu si se enerveaza mai mereu din orice spun. orice observatie ii fac. orice comentariu spun. din orice se enerveaza. ma jigneste. imo vorbeste urat. ma raneste. uneori ma paraseste. ma raneste foarte mult. dupa care a doua zi ne impacat ca si cum nimic nu s a intamplat. dupa cateva zile se repeta istoria. am ajuns la disperare. din orice el mereu gaseste un motiv de cearta. trebuie neaparat indiferent de situatie sa mi spuna ca noi nu ne intelegem deloc si ca avem o relatie de rahat. nu stiu cum sa fac ca sa ne intelegem ca inainte. ne cunoastem de 15 ani. am copilarit impreuna. mereu am fost cei mai buni prieteni. nu vreau sa raman fara el. pentru mine el inseamna mult mai mult decat un simplu iubit. e mult mai valoros de atat deoarece e unicul si cel mai bun prieten al meu inca de mici. va rog din tot sufletul spune ti mi ce sa fac. am incercat sa vorbesc cu el dar nu mai stiu ce si cum sa fac. e o relatie serioasa intre noi. nu vreau sa renunt la el. vreau sfaturi cum sa fac sa recastig increderea lui sau sa l fac sa simta din nou ca ne intelegem. sa nu ne mai certam atat de des din orice prostie. sa ma simta ca inainte cea mai buna prietena a lui. mereu sa mandreste cu mine. dar in unele momente ma raneste cu vorbele lui incat am impresia ca suntem dusmani nu iubiti si nu cei mai buni prieteni. va rog sa ma ajutati. am nevoie de multe sfaturi. si va multumesc din suflet.

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Intr-un fel, ii dau dreptate lui anonimg. Dar, citind mai cu atentie cele istorisite de tine, ma duc cu gandul la vorba "cine se aseamana se aduna". Pai uite ce spui tu: La inceput zici asa "ma iubeste ca inainte, e atent ca inainte, ma simt ca o printesa cand sunt cu el, totul e perfect", iar mai apoi spui ca se irita, se enerveaza din orice, te jigneste, te raneste, iti vorbeste urat, iti spune ca aveti o relatie de rahat etc. Pai cum, doamne iarta-ma, totul e perfect cand relatia voastra este exact in rahat? Tu nu-ti dai seama ce se intampla? Nu stii sa discerni lucrurile? Tu pui faţă-n faţă doua situatii complet opuse. Cum poti sa te simti ca o printesa in rahat (scuza-ma ca iti spun direct)? Parerea mea este asa: Ori iti recapeti discernamantul (in caz ca l-ai avut candva) si fugi cat te tin picioarele departe de el, ori, daca nu poti asta, ramai cu el si te complaci in situatia care e, cum ziceam mai sus "cine se aseamana se aduna" si suferiti amandoi pana la divort sau toata viata, dupa caz.

| anonimg a răspuns:

"Vreau sfaturi cum sa fac sa recastig increderea lui sau sa l fac sa simta din nou ca ne intelegem. sa nu ne mai certam atat de des din orice prostie. sa ma simta ca inainte cea mai buna prietena a lui."

Daca vrei sa fii fericita, singura solutie este sa te desparti de el.
Ceea ce exista intre voi nici pe departe nu se poate numi dragoste. La 20 de ani esti mult prea mica pentru a intra intr-o relatie serioasa. Dar oricum ai face, evita legatura cu acest "prieten". Cu un asemenea caracter vrei sa te casatoresti? Iti spun ca in mai putin de o luna de la casatoria cu acest baiat vei fi lovita.
Nu poti sa castigi increderea lui -pentru ca nu are asa ceva.
Nu puteti sa nu va mai certati, pentru ca aceasta este un lucru placut pentru el; este mediul in care se simte stapan pe situatie; este un mediu care ii place.
Nu il poti face sa te vada ca cea mai buna prietena a lui; prin comportamentul lui se intelege ca nu stie cum sa se desparta de tine -fie ca el isi da sau nu seama de acest lucru.

Iti spun ca exista batai, scandaluri si divorturi in familii, nu atat din cauza barbatilor cat din pricina femeilor care au ales sa spuna "da" acelor oameni care sunt lipsiti de bunul simt, care n-au auzit niciodata de o educatie, care sunt lipsiti complet de moralitate.
Este un baiat instabil. Este needucat de parintii lui. E-adevarat ca nimeni nu este perfect -dar o greseala repetata de prea multe ori este un obicei. Pentru ce dar nu vrei sa ai parte de un baiat cu obiceiuri alese? Cauta un baiat educat; oare te sileste cineva sa ii alegi pe aceia care sunt refuzati de altele? Daca el pana la varsta asta nu a cunoscut auto-educatia, crezi oare ca mai tarziu va depune eforturi serioase pentru a-si indrepta defectele de caracter? Niciodata!
Un copac poate fi indreptat de mic; mai tarziu acestui baiat i se vor accentua aceste greseli, deoarece in casatorie se va accentua atat calitatile cat si defectele. Si daca asa stau lucrurile, atunci gandeste-te cat de accentuate vor fi greselile lui de care tu ai parte astazi!