| Diana_Andreea_1997_bD7N a întrebat:

Am si eu o problema am zona intima mai mare decat ar trebui sa fie in mod normal si este chiar deranjant deoarece nu pot purta haine stramte
Cum pot sa o 'micsorez'?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La ce anume te referi, fii mai explicita: pubisul, labiile, clitorisul, sau ce anume?

| corbulalbrosu a răspuns:

Schimbarea marimii, a formei, sau a aspectului labiilor sau a largimii ori dimensiunii vaginului, se poate realiza printr-o interventie de chirurgie plastica. Remodelarea vaginului sau in termeni medicali operatia de ''vaginoplastie'' reprezinta o interventie chirurgicala prin intermediul caruia se efectueaza o operatie de misorare/readucere a diametrului lumenului vaginal mult prea largit. la o noua dimensiune/largime mult mai mica, adica conforma unui diametru apreciat ca fiind ''normala'' de circa 3-4cm largime. Uneori din cauze ereditare, sau dupa nasteri multiple ori din cauza deformarii vaginului in timp este posibil ca diametrul canalului vaginal sa se mareasca/largeasca excesiv, proces fiziologic care este rezultatul faptului ca muschii vaginali in timp isi pierd din rezistenta lor elastica. Printr-o astfel de interventie chirurgicala de vaginoplastie, se urmareste ca in final diametrului lumenului vaginal sa fie redus la o dimensiune normala de circa 3, 5-4.0 cm diametru). Prin operatia de vaginoplastie, vaginul este stramtat si in acelasi timp se reabiliteaza/se reda si capacitatea de contractare puternica a muschilor vaginului. Daca este cazul, aceasta procedura de vaginoplastia poate fi combinata sau completata si cu alte procedee de reconstructie si remodelare a intregii parti externe a ''pasaricii'', adica a intregii zone vulvo-labiale. Deseori femeile care isi remodeleaza ''comoara'' lor, solicita si/sau apeleaza si la alte interventii de infrumusetare/reparare cum ar fi eliminarea excesului de tesut adipos din ''pernuta'' care reprezinta asa numitul Munte a lui Venus, sau remodelarea prin micsorare/marire a labiilor sau de reconstructie a himenului. Pana la urma urmei, depinde de imaginatia si ''fit(z)ele'' fiecarei femei in parte. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Se poate prin operație de labioplastie, dar de ce ai vrea să faci asta? Știi câți bărbați sunt care te-ar adora exact așa cum ești acum?!?

| Necunoscut112 a răspuns:

Eu cred că ea se refera la Muntele lui Venus, că acesta poate să fie mai proeminent decât ar fi estetic. Nu cred că are vreo femeie labiile atât de mari încât să se vadă prin pantalonii strâmţi.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu inteleg care e problema dar cred ca cea mai buna solutie ar fi sa-ti gasesti niste lenjerie corecta asu daca chiar e problema serioasa si e incomfortabil probabil e intr-adevar o ide buna sa mergi la un estetician/plastician sa te rezolve e important sa te simti tu bine e viata ta

| Mirceasc a răspuns:

O rochie lungă ar rezolva problema, părerea mea este că nu ai nevoie de nici o operație.