| Adeellee a întrebat:

am si eu o problema.De vreo trei saptamani iau antibiotic si in paralel iau si anticonceptionale.Azi trebuia sa am menstruatie si nu s-a intamplat. E posibil ca aceasta combinatie dintre antibiotic si anticonceptionale sa-mi fi dereglat ciclul sau din cauza antibioticului s-a diminuat efectul anticonceptionalelor si s-ar putea sa fiu gravida?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fie o mica dereglare din cauza infectiei, dar e ciudat. In mod cert, daca nu ai folosit prezervativ, poti fi insarcinata, fiindca antibioticul anuleaza efectul contraceptiv al pastilelor. Daca intarzierea depaseste 3 zile, e cazul sa te vada urgent ginecologul care ti-a prescris pastilele si care iti supravegheaza tratamentul, fiindca e din ce in ce mai probabila o sarcina.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie sa stii ca antibioticele reduc efectul contraceptivelor orale si, prin urmare, e nevoie de protectie suplimentara in timpul actului sexual( ex. prezervativ). Fa-ti un test de sarcina la 10 zile de intarziere a menstruatiei fiindca exista posibilitatea sa fi gravida.

| adelynaa a răspuns:

Dc fa'ti tratament cu anticonceptionale nu este recomandat sa iei in paralel antibiotice pentru. ca anticonceptionalele nu'si vor mai face efectul.
eu iti zic sa mergi la doctor sau sa mai astepti 2/3 zile. dar dc nu o sa-ti apara du-te la doctor.

multa sanatate:*

| angellow a răspuns:

Da