| Tothemoon a întrebat:

Efectul anticoncepționalelor este scazut de Flamexin? Am avut o infectie urinara si doctorul mi-a prescris aceste pastilute alaturi de altele pe baza de plante. Din ce mi s-a zis, Flamexin nu este antibiotic deci in mod normal nu ar trebui sa influențeze pilulele nu? Ciclul trebuia sa imi vina astazi însă nu a aparut. Am avut doua contacte neprotejate pe parcursul tratamentului cu ejaculare intravaginala. Stiu ca pilulele nu sunt 100% sigure, dar sunt sanse mari sa fiu gravida?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pasitlele Flaxemin (Piroxicam) nu afecteaza si nici nu atenueaza efectul contraceptiv indus de pastilele AC, bineinteles in cazul in care anticonceptionalele sunt administrate corect conform indicatiilor precizate in prospectul insotitor.
Atunci cand pastilele AC sunt folosite corect, in sensul ca toate cele 21 de pastile AC au fost administrate zilnic si la aceeasi ora, in acel caz de obicei sangerarea menstruala incepe/porneste in a 23-a zi a ciclului menstrual, adica dupa trecerea a 2 zile fata de ultima pastila AC folosita.
Daca toate cele 21 de pastile AC au fost administrate CORECT, in acel caz metoda contraceptiva in proportie de 99, 7% - 100% este SIGURA si GARANTATA. Metoda devine nesigura numai in cazul in care chiar si doar o singura pastila AC din cele 21 cate sunt pe o folie, a fost administrata cu o intarziere mai mare de 12 ore fata de ora la care trebiuia sa fie folosita. Fiindca tu esti cea care stii in ce mod ti-ai administrat pastilele AC si daca le-ai folosit pe toate corect sau incorect, rezulta ca doar tu iti poti da si raspunsul daca exista sau nu posibilitatea de a fi ramas insarcinata. Sanatate!

| Tothemoon explică (pentru corbulalbrosu):

Fiecare drajeu l-am luat aproximativ la aceeasi ora, cu o dereglare de +- 15 min maxim. din acest punct de vedere ar trebui sa fiu ok. tot ce pot sa fac e sa astept, multumesc

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog, el te va consulta.Ce varstă ai?

| Violleta2022 a răspuns:

Antibioticele nu intarzie menstruatia, dar sexul neprotejat poate sa-l intarzie, daca a aparut vreo sarcina.

| Tothemoon explică (pentru Violleta2022):

Flamexin nu e antibiotic, e doar antiinflamator