| darinca a întrebat:

Am luat in acelasi timp anticonceptionale si antimicotice- Terbinafine.In perioada de pauza a anticonceptionalelor(intre cele 2 folii) nu am avut menstruatie.Este posibil ca efectul anticonceptionalelor sa se fi redus din cauza antimicoticelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Puterea anticonceptionalelor sunt diminuate in contact cu alte medicamente, gen: antibiotice, analgezice, antimicotice, etc.
In aceasta perioada de tratament trebuie sa mai iei inca o metoda contraceptiva de siguranta: prezervativ.
Poti face un test de sarcina pentru a vedea care este problema sau sunt tulburari hormonale ori esti racita.
Sanatate.
Pa, pa.