| natalia_5717 a întrebat:

Bunahappy. Am si eu o problema.(sunt inconjurata de problemasad ). Nu mi-a mai venit menstruatia de aprox.2 luni si NU, nu sunt insarcinata. mi-am facut de vreo 3 ori testul de sarcina si a iesit negativ. Mama vrea sa ma duca la ginecolog sa vada care e problema. dar mie mi`e teama sa nu afle k nu mai sunt virgina. Poate fi vorba doar de o dereglare hormonala? Astept cu nerabdare parerile voastre. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| lia a răspuns:

Sigur asta este problema, sigur este o dereglare hormonala.
Dar, singura care-ti poate da sfaturi in aceasta privinta este mama ta. Trebuie sa vorbesti deschis cu ea pentru ca, sfaturile care le primesti de la prietenele tale, poate nu sunt cele mai bune. Mama ta stie mai bine si, te si poate ajuta. happy

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o dereglare hormonala serioasa si trebuie sa te duci cat mai repede la ginecolog. Sincer, nu stiu de ce ai asteptat atata. Uite, eu m-am dus dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei si aveam niste chisturi ovariene foarte mari. Le tratez de 3 ani si acum totul e in regula. Daca mai asteptam, putea ca unul sa se rupa si sa ajung sa ma opereze. Si atunci mi-ar fi scos ovarul cu chistul rupt si poate si pe celalalt. Si asa ma trezeam la 27 de ani la menopauza, fara posibilitatea de a mai avea copii vreodata.
Gandeste-te la riscul asta si pune-l in balanta cu riscul ca mama ta sa afle de virginitatea ta pierduta. Este extrem de important sa te duci maine la ginecolog, sa-ti faci consultatie, test Papanicolaou, ecografie si teste hormonale. Apoi, in functie de rezultate, sa iei tratament si sa incerci sa micsorezi consecintele negative ale intarzierii la medic. Du-te, nu mai astepta, si asa ai asteptat imposibil si incredibil de mult.

| elena a răspuns:

Testul de sarcina nu indica intotdeauna faptul ca esti insarcinata, dar sigur esti, trebuia sa mergi singura la medic sa-ti confirme el acest lucru. Mai devreme, sau mai tarziu mama va afla ca nu mai esti virgina, spune-i tu intai, ca sa nu mearga cu tine la doctor si sa ramana cu gura cascata...de uimire si vreau sa-ti mai spun ceva, mama stie ca nu mai esti virgina, incearca sa dregi cum va problema, nu se va supara...acum nu stiu nici eu cati ani ai, ca sa-mi dau seama daca mama ar aproba gestul facut de tine fara stirea ei.

| elena a răspuns:

Oricum, trebuie sa mergi la specialist pentru tratament, ceea ce ti se intampla nu este normal.

| Silvia a răspuns:

E bine sa mergi la ginecolog ptc atunci vei sti sigur ce ai. faza cu virginitatea... daca ai peste 18 ani poti discuta cu mama ta si sunt sigura ca nu va fi nicio problema.
Succes!:*

| Silvia a răspuns:

Atunci nu cred ca ai de ce sa iti faci griji,, spune`i mamei tale ca ti-a venit. pentru a nu te duce la ginecolog si astfel nici nu afla ca nu mai esti virgina. Daca ti-a mai intarzat asta inseamna ca asa i se intampla organsmului tau si asta e. acum ai grija ce faci cu mama tawinking
Bafta!:*

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

@melina, s-ar putea sa fie vorba despre o amenoree, asa ca cel mai bine e sa mergi la ginecolog. Doar un specialist poate sa-ti prescrie un tratament, in functie de rezultatele analizelor.
Pentru ca amenoreea poate avea cauze multiple (s-ar putea sa fie vorba si de tulburari endocrine), nu amana consultul medical.
Ai mare grija de tine si urmeaza cu strictete tratamentul. Sanatate multa!

| iulia_5454 a răspuns:

Incearca sa te duci singura la ginecolog, nu e neaparata nevoie sa mearga si mama ta si atunci te vei lamuri.cum ai stat 2 luni fara sa te duci la ginecolog?

Răspuns utilizator avertizat
| georgy_1418 a răspuns:

Mie nu mi-a venit 6 luni si eram domnisoara atunci. dar poate fi o dereglare hormonala dar vezi k de la dereglarea asta pot aparea si alte complicatii.adica chisturi sau poate ai o infectie cine stie.de ce nu te duci tu la doctor inainte sa te duci k mama ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Du-te la ginecolog și singură, nu te mănâncă nimeni.
Poate fi o dereglare hormonală sau ești răcită.
Numai un control amănunțit dezleagă misterul.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok...se mai intampla. e doar o dereglare hormonala. poate din cauza schimbarii vremii...sunt multe motive.asteapta si o sa vina!winking
succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dereglare hormonala? Se poate, dar este mai bine sa te duci la medic, chit ca va afla mama ta(dar cred ca nu va intra cu tine la control si medicul are datoria sa pastreze secretul asa ca poate nu va afla)

| richbitch a răspuns:

Nu-ti fa probleme si eu am mai patit asa *si eu sunt virgina nici vorba de bebe*big grin

| psychosocial_5455 a răspuns:

Nu e hormonal! poate fi vorbe de chisturi ovariene du-te singura la ginecolog. ia asta ca un sfat medical