| Costinamiha a întrebat:

am terminat primul Blister de anticoncepționale, si sunt in pauza de șapte zile, in a3-a zii de pauza mi-a venit ciclu, prima data niste pete maro, iar dupa a fost roșu si in cantități mari, imi este frica pentru ca am citit pe diferite site-uri ca au fost cazuri de ciclu peste sarcina si imi este foarte frica, ce credeți? Toate contactele au fost fara ejaculare in vagin, ultimul contact fiind in a2-a zii de pauza. Imi este foarte frica, credeți ca este ciclu?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am lasat acest raspuns si il repet deoarece este corect. In cazul folosirii pastilelor AC ca metoda de protectie impotriva formarii unei sarcini nedorite, cantitatea de menstra rezultata este mult mai mica si se poate intampla ca uneori aproape sa lipseasca sau chiar sa devina inexistenta, deoarece hormonii din continutul pastilelor anticonceptionale inhiba producerea hormonilor feminini (estrogen in special) si din acest motiv de obicei se formeaza un ENDOMETRU foarte slab dezvoltat uneori putand apare si situatia in care aproape lipseste sau chiar inexistent si ca atare si cantitatea de menstra formata, rezultata in urma destramarii endometrului sa fie in concordanta cu volumul/cantitatea mucusului endometrial existent in uter, adica putin, foarte putin, sau in unele cazuri doar cateva pete de sange menstrual. Poti fi linistita deoarece nu poti ramane gravida in cazul in care ti-ai administrat in mod corect pastilele AC. Ar trebui sa intelegi ca aceasta metoda a fost inventata pentru a permite barbatilor sa ejaculeze intotdeauna fara nicio retinere in vagin si da rezultate aproape perfecte de zeci de ani. Este IMPOSIBIL ca tu sa fii insarcinata in acest moment. Multa sanatate

| Oana92 a răspuns:

Menstruatie! MENSTRUATIE! NU ciclu! De ce faceti sex daca nu stiti diferenta dintre ciclu si menstruatie?

| NH4OH a răspuns:

NU rămăi gravidă, stai liniștită.
Anticoncepționalele sunt printre cele mai eficiente metode contraceptive.