| Costinamiha a întrebat:

Luna asta am inceput primul Blister de anticonceptionale, iar in pauza de șapte zile, in a treia zi mi-a venit ciclu, iar la sase zile am facut un test de sarcina care a iesit negativ, imi este frica sa nu fie ciclu peste sarcina, credeți cam facut testul prea repede?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu are nici un rost sa-ti cheltui banii inutil, de pomana, cu totul aiurea. In cazul folosirii pastilelor AC probabilitatea de sarcina este de 4-6 sarcini la 1000 de acte sexuale si acestea pot sa apara aproape intotdeauna numai si numai din cauza folosirii incorecte a acestei metode de protectie.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca esti panicata din cauza modului de manifestare a menstruatiei care este destul de diferita fata de cele anterioare. Ce te vei face peste 6-8 luni (cicluri menstruale) deoarece exista posibilitatea ca in perioada menstruala sa nu-ti mai curga deloc/nici un pic de menstra,? dar totusi totul sa se desfasoare de fapt in conditii perfecte. Incearca sa intelegi ca folosind AC cantitatea de menstra in multe cazuri se poate diminua chiar pana la disparitia ei. Multa sanatate.

| Costinamiha explică:

Corbulalbrosu multumesc mult pentru răspunsurile pe care mi le-ai dat, imi este foarte frica deoarece sunt la inceput, si am auzit ca anticoncepționalele nu-si fac mereu efectul si din cauza asta imi este foarte frica