| Ina20 a întrebat:

Bună,
Am uitat sa iau belara 2 zile la rând si ulterior am luat in continuare, mai aveam 4 pastile pana la terminarea foliei si instalarea menstruației. Dupa 2 zile in care am luat pastilele la aceeași ora, am toate simptomele ca se instalează menstruația, inclusiv scurgerea maronie si durerile de la menstra. As mai avea inca 2 pastile din folie. Nu stiu cum sa procedez: sa întrerup sau sa iau si cele 2 pastile si sa fac pauza de 7 zile ulterior?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este indicat ca si in cazul descris, toate pastilele AC ramase pe folie sa fie administrate integral pana la terminarea foliei. Fiindca eficienta contraceptiva in acest moment este intr-o mare masura compromisa este indicat sa fie folosit prezervativul in cazul in care intentionezi sa intretii acte sexuale. Prima pastila AC de pe folia urmatoarea se va administra incepand cu a 8-a zi fata de data la care va fi administrata ultima pastila de pe folia actuala. Este indicat ca in astfel de situatii sa i se ceara parerea medicului ginecolog care a prescris pastilele AC, sau daca NU este posibil, atunci in scop preventiv in perioada de administrare a primelor 7 pastile de pe folia urmatoare, prezervativul sa fie folosit ca a 2-a metoda de protectie suplimentara in cazul in care vei intretine acte sexuale. Sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la doctor