| Adda9918 a întrebat:

E prima luna cand iau anticonceptionale, mi-a venit menstruatia ieri dar am crezut ca sunt doar niste scurgeri si nu am luat pastila, azi constatand ca e mai abundenta scurgerea aceea maronie cu sange( cred ca e menstra) Am câteva nelămuriri:
1. Pot lua pastila contraceptiva si in a doua zi a menstruatiei?
2. Dupa cat timp de la inceperea lor sunt protejata? Cate zile?
3. Zilele scrise pe blister au vreo semnificatie sau sunt doar pentru orientare? Au un alt continut pastilele pe zile sau cum? Multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Pastilele antibebe is o durere de cap daca nu le intelegem..iti explic

Sunt pe o folie in mod normal 21 de pastile, pe spate iti apar zilele saptamanii(ar trebui sa tii cont de ele in caz de ai uitat daca ai baut pastila sau nu in ziua respectiva)

Acum putem lua pastila IN 1 ZI a ciclului menstrual
-atunci cand iei pastila in prima zi de ciclu esti protejata din prima zi chiar daca ai contact sexual neprotejat
-dupa prima pastila se poate opri ciclul, nu are NIMIC
-trebuie sa iei pastila incontinuare pana la finalizarea foliei
-atunci cand nu mai ai pastilute in folie astepti o zi sau doua trei cateodata si o sa vezi ca iar iti vine ciclul si in continuare patiluta in prima zi si tot asa.

Acum poti lua pastia in a 5 zi de ciclu daca vrei dar pe urmatoarele 7 zile trebuie sa folosesti protectie contraceptiva(prezervativ, creme spermicide, foite etc.)

daca ai uitat pastila ..citeste pe prospect ce ai de facut
4+ hore este considerata o pastila uitata pentru cateva branduri
important e sa iti faci o rutina gen (ma spa pe dinti cand ma trezesc si imi iau pastila )
daca uiti o pastila nu e o tragedie nu e de speriat dar IMPORTANT este sa nu o uiti.
a si ft important mergi la medic inainte pentru ca sunt pastilute de diferita concentratie si vezi care tie ti se potrivesc...
nu merge pe idea ca jazmin toate folosesc si imi iau si eu ..sunt niste pastilute de hormoni si nu e de gluma

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Dacati-a venit menstruatia le iei dupa ce iti trece cum scrie in prospectul lor.