| glamour a întrebat:

Sunt in ziua a15a a ciclului menstrual si am o scurgere maronie pe care de obicei o aveam dupa ciclu o zi sau 2. Azi e prima zi a perioadei fertile, sa fie aceasta cauza scurgerii maronii? Nu iau anticonceptionale iar de sarcina nu se pune proble fiind inca virgina. Ciclul menstrual trecut a fost prima data cand am avut scurgerea maronie inainte de ciclu, iar acum 2 luni scurgerea dupa menstra a durat mai mult(3-4 zile). Menstra a intarziat in limite normale(6 zile) dar o data cu ea mi-a aparut un nodul la san(care de obicei imi apareau si dispareau dupa menstra) dar de data aceasta nu a mai trecut. As vrea sa ma duc la ginecolog dar din cate stiam eu e mai bine sa astepti terminarea menstruatiei pentru ca inainte de aceasta corpul oricul sufera anumite transformari dar eu mai am inca vreo 2 saptamani pana la menstra, as putea sa ma duc acum la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lavynyku a răspuns:

Buna scumpa! Daca ai acea scurgere maronie inseamna ca in urmatoarele zile o sa iti vina menstruatia si este ceva normal si inainte de menstra, este tot menstruatie dar in cantitate mai mica ( definitie data de medic ginecolog). Iar in legatura cu acel nodul, fuguta la medic cat mai repede, nu lasa timpul sa treaca. La consult ginecologic intravaginal poti sa mergi doar in zilele cand nu ai menstruatie! te-am pupat

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o dereglare hormonala evidenta. Nu stiu cati ani ai, dar o intarziere de 6 zile a menstrei nu este deloc in limite normale, mai ales daca ai peste 16 ani. Corelata cu eliminarea fractionata de endometru de la inceputul menstrei si aceasta sangerare extra-menstruala (care poate fi de ovulatie) iti indica obligativitatea unui consult medical. E adevarat ca la ginecolog te duci in afara menstruatiei, dar tu nu esti acum la menstra. Si oricum, fiind virgina, nu te poate consulta ca pe femei, deci nu are absolut nici o semnificatie cand te duci. Du-te acum, e mai bine asa.

| glamour explică:

La cosnult intravaginal nu prea are ce sa imi faca, eventual o analiza a secretiei vaginale, ca mai mult e imposibil fiind virgina. Multumesc de raspuns. Voi astepta sa imi treaca aceasta scrurgere(doamne ajuta sa treaca cat mai repede) orice ar fi ea si ma voi duce la medic