| Ancandf875 a întrebat:

Buna,am un ciclu destul de regulat zic eu pentru ca pana luna trecuta imi venea numai pe 16. Luna trecuta mi-a venit pe 12, iar luna asta este 12 si inca nu mi-a venit. Ar trebui sa imi fac griji?

Răspuns Câştigător
| anarosca78 a răspuns:

Probabil s-a dereglat de la alimentație, stres sau medicamente, dacă te îngrijorează atât de tare du-te la un medic ginecolog și sigur o să te lămurească!

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu ar trebui sa existe vreun motiv de ingrijorare in cazul/situatia prezentata fiindca uneori pot sa se produca dereglari hormonale chiar si in cazul ciclurilor menstruale foarte bime/perfect reglate.
Dereglarea lungimii ciclului menstrual pe o perioada de +/- cateva zile (3-5 zile) se poate produce destul de frecvent mai ales in perioada varstei adolescentine. In mod absolut cert/sigur sangerarea menstruala ti se va porni in zilele urmatoare. Multa sanatate!

| relian a răspuns:

Daca tiar fi venit mereu cum spui pe 16 ala nu-i regulat, lunile difera ca nr de zile, deci in decurs de 1 an si deja n-are cum ce povesti spui tu.Mai numara laughing

| relian a răspuns:

Ciclu regulat nu inseamna nicidecum sa iti vina mentruatia la aceiasi data calendaristica, se refera sa iti vina menstruatia la acelasi nr de zile de o menstra la alta, priceput? E bun, ai mai invatat ceva laughing

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să îți faci griji doar dacă ar fi vreo posibilitate să fie vorba de o sarcină.
Mai degrabă ai un ciclu neregulat.

| Sofer a răspuns:

E posibil să îți mai întârzie și să îți vina mai târziu. Dacă nu îți vine poți merge la un medic ginecolog.