| anonim_4396 a întrebat:

Am vaginism si nu stiu cum pot sa tratez această problemă, nu pot sa am relații sexuale, este foarte dureros!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Afectiunea denumita vaginism, reprezinta de fapt o disfunctie sexuala care se manifesta sub forma contractiei involuntare a muschilor atat cei ai vaginului cat si a muschilor situati in jurul vaginului. Pe baza cercetarilor care au fost efectuate pana in prezent s-a ajuns la o concluzie aproape unanim acceptata, ca aceasta disfunctie sexuala este provocata de un complex de factori fizici, emotionali dar mai ales psihico-mintali, fiind si mai mult agravata de reactia fireasca a corpului femeii care incearca sa evite confruntarea cu durerea prin impidicarea penetrarii.
Printre cauzele psihologice pot fi amintite : frica, anticiparea durerii din timpului actului sexual, frica de a nu ramane insarcinata, anxietatea, stresul, sau vinovatia resimtita fata de partener ca nu poate fi satisfacut sexual, etc.
Se considera ca ca singurul tratament al vaginismului care are o rata de succes ridicata, situata probabil intre 80% si 100% se obtine prin sedinte de consiliere efectuata de un psihoterapeut sexolog fiindca statistic s-a constatat ca in cazul a 8 din 10 femei care apeleaza la psihoterapia cognitiv-comportamentala s-au constatat rezultate foarte bune prin completa vindecare a lor dupa cateva saptamani de tratament (6-8 saptamani), fara a necesita vreo interventie invaziva. Ai putea incerca sa folosesti crema Vagisan combinat cu o repriza de mai multe minute de masare a musculaturii vaginale ca sa-ti dai seama daca ajuta la obtinerea relaxarii necesare a vaginului inainte de a incepe un act sexual. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si crezi ca te trateaza TPU?

| darrio2007 a răspuns:

Salveaza pe drk. TPU nu este doctor pentru oricine.

| Crackman a răspuns:

Ca sa rezolvi problema asta trebuie sa faci sex, care este dureros. Dar dupa un timp dispare.

| AliGab a răspuns:

Depinde de motivul vaginismului. Daca-i fizic, se trateaza afectiunea si ai scapat. Daca este psihic/emotional, nu trebuie doar 6-8 saptamani de terapie, ci uneori chiar ani (daca este vorba de vreun abuz fizic de exemplu)