| AnnaMariaaa a întrebat:

Am vrut sa fac sex cu prietenul meu, iar cand acesta si-a pus prezervativul fiind intuneric in camera si l-a pus invers, apoi l-a scos si la pus corect.
Actul in sine nu a durat, dar au avut loc cateva penetrari, avand in vedere ca nu mi-a zis decat dupa din cauza ca s-a panicat, ne-am oprit. Nu si-a dat drumul deloc, dar punandu-l invers ne face sa ne ridicam semne de intrebare.
Exista vreo sansa sa raman insarcinata, ar trebui sa iau pastila de a doua zi pentru linistea noastra? Mentionez ca ciclul ar trebui sa-mi vina in aprox 11 zile.
Va rog sa-mi dati un raspuns ajutator.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este regulat si are mereu lungimea de 28 de zile (o posibila abatere de +/- 1 zi este admisibila), reiese ca in actualul ciclu menstrual situat in perioada cuprinsa intre 08.11 - 5/6.12 = 28/29 zile, OVULATIA s-a produs in data de 22 sau 23 Noiembrie iar PERIOADA FERTILA s-a suprapus peste intervalul cuprins intre zilele situate intre 18 si 24 Noiembrie.
Fiindca incepand cu data de 25 Noiembrie ciclul tau menstrual a intrat in perioada LUTEALA, adica in cea a zilelor care corespund asa numitei perioade de infertilitate absoluta, reiese ca in urma actului sexual care a fost intretinut dupa ce au trecut 4-5 zile de la ovulatie, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand sperma este ejaculata intentionat in vagin.
In toate cele 9-10 zile ale perioadei de infertilitate absoluta, care sunt situate inaintea zilei reiesite prin calcul ca fiind ziua de pornire a menstruatiei, sexul poate fi intretinut fara a fi folosita protectia fiindca in aceasta perioada este IMPOSIBIL sa mai poata sa existe un OVUL VIABIL in trompa uterina.
Intr-adevar, practic este aproape imposibil ca femeia sa nu simta caldura care ''invaluie'' vaginul si colul uterin, in momentul in care sperma foarte calda este ejaculata din penis in vagin.
In aceasta situatie in cazul tau orice ingrijorare de-a ta este inutila si lipsita de sens. Multa sanatate!

16 răspunsuri:
| XxBlueRosexX a răspuns:

Daca nu a ejaculat nu ai cum sa ramai, daca chiar vrei sa fi sigura ia pastila.

| AnnaMariaaa explică (pentru XxBlueRosexX):

Ne-am panicat pentru ca l-a pus invers si dupa l-a pus cum trebuie si chiar daca nu a ejaculat suntem nesiguri.
Banuiesc ca e sigura pastila, pot sa iau pastila l orice ora in primele 24 de la contact?

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Da, se poate lua la orice ora si pastila ne numeste Escapelle, costa 45-50 de lei la farmacie... take care

| AnnaMariaaa explică (pentru XxBlueRosexX):

Si este doar una sau sunt doua? Pentru ca pe net am gasit chestii diferite. undeva scria ca este doar una, in alte parti ca una se ia inainte cu 24h si cealalta dupa inca 12h...eu am luat doar una singura in mai putin de 24h...si din cate am citit nu sunt indicate mai mult de 2 pe an.

| XxBlueRosexX a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Escapelle este doar una si este foarte eficienta doar ca se poate lua decat de 2 ori pe an pentru ca e foarte puternica si daca iei de mai mult de 2 ori o sa ai niste dereglari hormonale serioase.

| AnnaMariaaa explică (pentru XxBlueRosexX):

Mi-a venit menstra astazi, cu 3-5 zile mai devreme decat ar fi trebuit.

| AnnaMariaaa explică:

Stie cineva sa-mi explice cum sta treaba cu menstruatia si ovulatia?
Luna aceasta mi-a venit pe 8 si mi s-a terminat pe 15 sau 16, as zice 15 mai precis, stiu ca acum nu ar trebui sa mai fiu la ovulatie, dar nu stiu exact cum sta treaba?

| sofisis a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Ovulatia are lor, teoretic cam la mijlocul ciclului menstrual. De prin ziua 14 daca ciclul dureaza 28 de zile, de exemplu.
Problema e ca ovulatia se poate determina cat de cat exact DOAR daca ai ciclul menstrual regulat ( adica daca vine mereu la fix acelasi numar de zile). Altfel... poti avea oricand ovulatie si poti avea inclusiv ovulatie spontana.
Sunt femei care raman gravide inclusiv cand sunt pe stop. Eu am ramas in afara perioadei de ovulatie. Adica nu exista nici o regula absolut sigura niciodata, pentru ca organismul NU este robot.

| AnnaMariaaa explică (pentru sofisis):

Il am regulat

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Acum 7 ore | AnnaMariaaa explică:
Stie cineva sa-mi explice cum sta treaba cu menstruatia si ovulatia?
Luna aceasta mi-a venit pe 8 si mi s-a terminat pe 15 sau 16, as zice 15 mai precis, stiu ca acum nu ar trebui sa mai fiu la ovulatie, dar nu stiu exact cum sta treaba?
Informatia ta oferita in privinta perioadei zilelor in care s-a produs sangerarea menstruala NU are absolut nicio valoare sau relevanta.
Pentru a se putea formula un raspuns LOGIC, RATIONAL si mai ales CORECT, in privinta momentului in care se produce OVULATIA si pe baza zilei de ovulatie sa se determine PERIOADA FERTILA a ciclului si de asemenea si de a se aprecia daca este necesar sau inutil sa fie folosita patila contraceptiva de a 2-a zi, trebuie sa ne fie oferite, prezentate, precizate datele strict necesare si obligatorii de a fi cunoscute si anume :
-- tipul ciclului menstrual adica daca este neregulat sau regulat,
-- data la care a inceput ultima menstruatie,
-- lungimea ciclului menstrual in cazul in care ciclul este regulat
-- data la care ar urmat sa inceapa viitoarea menstruatie
-- data precisa in care a fost intretinut actul sexual cu pricina
-- daca a ajuns sau nu sperma in vagin,
Numai daca sunt cunoscute aceste informatii, doar in acel caz se poate oferi un raspuns catusi de cat obiectiv si probabil si corect.
Sanatate!

| AnnaMariaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Este regulat la 28 zile, ultima menstra a inceput pe 8 nov si dureaza o saptamana, urmatoarea ar trebui sa inceapa undeva pe 6-7 Dec, ieri 27 Nov..nu a ejaculat deloc, panica asta s-a instalat din cauza ca a inversat prezervativul si cu toate ca sustine ca nu a ejaculat deloc, tot s-a panicat.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Daca ciclul tau menstrual este regulat si are mereu lungimea de 28 de zile (o posibila abatere de +/- 1 zi este admisibila), reiese ca in actualul ciclu menstrual situat in perioada cuprinsa intre 08.11 - 5/6.12 = 28/29 zile, OVULATIA s-a produs in data de 22 sau 23 Noiembrie iar PERIOADA FERTILA s-a suprapus peste intervalul cuprins intre zilele situate intre 18 si 24 Noiembrie.
Fiindca incepand cu data de 25 Noiembrie ciclul tau menstrual a intrat in perioada LUTEALA, adica in cea a zilelor care corespund asa numitei perioade de infertilitate absoluta, reiese ca in urma actului sexual care a fost intretinut dupa ce au trecut 4-5 zile de la ovulatie, formarea sarcinii devine 100% IMPOSIBILA chiar si atunci cand sperma este ejaculata intentionat in vagin.
In toate cele 9-10 zile ale perioadei de infertilitate absoluta, care sunt situate inaintea zilei reiesite prin calcul ca fiind ziua de pornire a menstruatiei, sexul poate fi intretinut fara a fi folosita protectia fiindca in aceasta perioada este IMPOSIBIL sa mai poata sa existe un OVUL VIABIL in trompa uterina.
Intr-adevar, practic este aproape imposibil ca femeia sa nu simta caldura care ''invaluie'' vaginul si colul uterin, in momentul in care sperma foarte calda este ejaculata din penis in vagin.
In aceasta situatie in cazul tau orice ingrijorare de-a ta este inutila si lipsita de sens. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca penisul era intrat in erectie si inainte de a fi montat pe el prezervativul si a ramas in erectie si dupa montarea acestuia inca o anumita perioada de timp incat a avut loc si inceputul de act sexual si/dar mai ales fiindca NU s-a produs procesul de ejaculare a spermei nici in momentul in care v-ati oprit reiese cat se poate de cert, de sigur si logic faptul ca era imposibil sa existe sperma pe glandul penian in momentul in care se monta prezervativului pe penis. Este binecunoscut faptul ca atunci cand are loc procesul de ejaculare, penisul isi pierde erectia la foarte scurt timp dupa.
Numai daca partenerul de sex a ejaculat cu foarte putin timp mai inainte si pe urma NU si-a spalat si sters bine penisul, doar in acest caz/situatie ar fi putut sa existe pe suprafata glandului penian in zona din imediata vecinatate a uretrei sperma ramasa de la ejacularea produsa cu putin timp inainte. Numai/doar intr-o asemenea situatie ar fi existat posibilitate sa se fi lipit sperma pe prezervativ si pe urma sa ajunga in vagin.
De asemenea este stabilit atat stiintific cat si medical faptul ca OVULATIA se produce intotdeauna cu fix 14 zile inainte de data la care urmeaza sa porneasca menstruatia, indiferent de tipul ciclului menstrual
De asemenea tot stiintific si medical este stabilit si faptul ca OVULUL este VIABIL si poate fi fecundat in urmatoarele MAXIM 24 de ore dupa eliberarea sa din foliculul ovarian. Dupa trecerea celor 24 de ore fecundarea ovulului de catre spermatozoizi este cu totul IMPOSIBILA.
Pe baza celor precizate si a celor intamplate in mod concret, se poate aprecia ca numai voi sunteti in masura sa decideti daca a existat sau nu posibilitatea sa fi ajuns sperma in vagin.
De asemenea te sfatuiesc sa cumperi din farmacie un test de fertilitate ovulatie tip Barza 5+1. In acest moment poti sa stabilesti cu precizie daca testerul mai indica daca mai ESTI in perioada fertila. Testerul de fertilitate/ovulatie Barza 5+1 (pret in jur de 15-20 de lei) determina daca in organismul tau in acest moment mai este produs sau nu hormonul luteinic (LH).
https://lugu-lugu.shop/produs/test-de-ovulatie-5/
Multa sanatate!

| AnnaMariaaa explică (pentru corbulalbrosu):

Cand ne-am oprit era inca in erecrie, mai apoi s-a dus la baie si a ejaculat acolo deoarece nu l-a mai avut in erectie.
Ce-i drept pana acum nu s-a intamplat sa ejaculeze cineva in mine, dar din cate stiu, adevarat sau gresit, ar trebui sa se simta cand o face

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe față sau pe dos, protejează la fel.

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa ramai gravida.

Răspuns utilizator avertizat