| anonim_4396 a întrebat:

Am avut un contact sexual pentru prima oara neprotejat dar nu a durat mult deoarece a inceput sa mi curga sange si ne am oprit. Mentionez ca nu si a dat drumul in mine. La aproximativ 19 ore am luat escapelle si dupa jumatate de ora am avut diaree. Este posibil sa raman insarcinata chiar daca am luat pastila si nu si a dat drumul? Ciclul menstrual trebuie sa vina acum pe 3 august. Deci nu eram in perioada fertila. E posibil sa intarzie? Nu am avut sangerari de cand am luat pastila, de ieri. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Formarea unei sarcini este 100% IMPOSIBILA in cazul in care sexul neprotejat si terminat cu ejacularea spermei in vagin este intretinut cu 4-5 zile inainte de data calculata de a incepe menstruatia. Ai folosit ABSOLUT INUTIL si FARA ROST pastila Escapelle, intr-un mod cat se poate de IRESPONSABIL si IMBECIL din moment ce formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA in acest moment al ciclului menstrual. Orice alte comentarii in plus sunt complet inutile in cazul unora care NU reusesc sa inteleaga ca folosirea acelei pastile blestemate si nenorocite nu se face asa dupacapul prost al fiecaruia sau dupa ureche din auzite. aceasta imbecilitate ca altfel nu poate fi calificata, iti va provoca multe dureri ""de cap" probabil foarte mari in urmatoarele multe luni deacum inainte. Sa ai Multa sanatate, ca in mod sigur vei avea nevoie de asa ceva!

| Florinaneagu3 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult pentru raspuns, m-am mai linistit. Realizez ca am folosit o in mod inconstient, doar ca pe moment m-am panicat si nu am mai gandit la recelaughing cat poate sa mi intarzie ciclul?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Florinaneagu3):

Nu se poate nici macar anticipa in ce mod vor actiona hormonii sintetici introdusi inutil in organism. Acei hormoni vor destabiliza in mod absolut sigur activitatea hormonala proprie, insa nu se poate estima si nici anticipa in ce masura fiindca fiecare organism al fiecarei femei reactioneaza in mod diferit si este afectat intr-o masura mai mare sau mai mica. Fiindca ai folosit acea pastila nenorocita cu foarte putine zile inainte de data cu mult mai de dinainte data "planificata" de organism de pornire a menstruatie, probabil ca acest ciclu menstrual inca NU va fi afectat si din acest motiv probabil ca isi va pastra lungimea si menstruatia va incepe la data preconizata. Insa in mod sigur urmarile nefaste ale aceste prostii facute inconstient sau iresponsabil, se vor manifesta in urmatoarele cicluri menstruale care vor deveni probabil mai mult sau mai putin imprevizibie. Deci s-ar putea sa nu se produca nici-o intarziere sau daca va exista, aceasta sa fie una foarte mica de doar cateva zile insa putine. big grin

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Totusi, de ce ai luat Escapelle? Nu stiu daca tu realizezi ca ai luat o pastila total inutila, fiind in perioada nefertila.
Categoric ciclul nu va veni pe 3 august, pentru ca escapelle iti va schimba in totalitate perioada menstruala, ovulatia, perioada fertila. Escappel este o bomba hormonala care face ravagii in sistemul tau hormonal, uneori necesitand chiar 12 luni pentru ca corpul, sa reintre in normal.
Daca ati fi folosit prezervativ, nu era nevoeid e escapelle si alte efecte secundare, dar ma rog, un om care nu-i capabil sa dea 2 lei pe un prezervativ, nu stiu cum va fi capabil sa creasca un copil daca va apare.
Inca ceva: daca baiatul a mai avut partide sexuale in trecut, poate fii purtator de boli venerice pe care ti le-a dat si tie. De asta ar trebui sa te temi cel mai mult cand nu faci sex protejat cu prezervativ. De o sarcina nedorita scapi in 10 minute la chiuretaj, de un SIDA, Sifilis si alte boli grave, mori!

| mihai69 a răspuns:

„... dupa jumatate de ora am avut diaree."
===
Aiurea! aia a fost de fapt un avort spontan din cauza Mentosanului înghițit.
Și da, o să întârzie. Doar trăim în România, unde orice e posibil. Inclusiv inconștiența și nepăsarea față de propriul corp și de starea de sănătate proprie...