| deea13 a întrebat:

Buna andreea ma numesc.am si eu o intrebare? va rrog daca ma puteti lamuri? de 3 ani am probleme la ovarul stang unde din cate mi-a spus doctorul ginecolog am un chist iar din cauza acestuia ovarul stang nu-mi functioneaza.acum 2 saptamani am avut o hemoragie si am fost pentru tratament vreau sa mentionez ca in iulie "neam programat" eu si iubitul in ziua fertila sa avem un bebe.ca asta nu pot eu intelegecrying d o saptamana ma dor ft tare ovarele acum am fost la 2 ginecologi si nu s-a vazut a fi sarcina nici extrauterina nici normala. poate ma lamuriti voi. s-ar putea sa fie sarcina si sa nu se vada intr-o luna daca da e normal sa am asemenea dureri persistente? scurgeri nu am decat normale.ca nu stiu ce sa ma mai fac durerile nu trec si sunt decat in partea de jos sau se poate sa fie vb d o extra uterina daca da d c nu se vede? va rog sa mi dati vreun rasp daca puteti! multumesc!

4 răspunsuri:
| Opt1k a răspuns:

Astapta pana la 2 luni de sarcin.atunci ar trebui sa se vada clar!

| ReadyForMee a răspuns:

Cred ca ar trebui sa astepti pana cand iti va veni menstruatia sa vedeti daca ati reusit dar mai mult nu stiu. Un test de sarcina ar fi ideal pentru a vedea daca cu adevarat esti insarcinata. Dar spui ca ovarul stang nu iti functioneaza ar putea fi un pic mai greu sa ai un bebe. Dar stii ce iti dau un sfat pe care mama l-a urmat si m-a avut pe mine.Nu programati un copil si nici nu va exasperati foarte tare pentru a avea unul.Precizez ca mama m-a avut dupa 9 ani de casatorie deci mama nici nu se astepta sa ma aiba.
Sper ca am ajutat cat am putut.Succes si tine-ma la curent cu povestea ta. Tin pumnii!

| Gby a răspuns:

1) Chisturile ovariene se trateaza diferentiat in functie de cauza aparitiei lor.
2) Hormonii sintetici sunt de cateva mii de ori mai puternici decat cei naturali (endogeni); exista multe riscuri in utilizarea lor - cel mai "mic" risc este acela ca organismul isi reduce (uneori chiar stopeaza) productia proprie de hormoni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna cf