| emilia21 a întrebat:

Buna as avea o intrebare, sunt insarcinata in 14 saptamani sa decis in sfarsit! si de doua zile am dureri de spate in partea stanga, si nu stiu ce as putea face, mentionez ca mai iau no-spa cand ma doare foarte tare, dar poate mai exista si alceva, in locul pastilelor! si as vrea sa mai stiu daca e normal sa simti mici intepaturi la burtica sub buric? va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu e normal, pentru ca uterul tau creste, se dezvolta
Totusi cere si parerera gincologului
Numai bine si felicitari pentru bebel, sa-i dea Dzeu sanatate!

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Vei simti miscarile fetale in jurul varstei de sarcina de18 saptamani.Sa-ti notezi data respectiva pentru ca e foarte importanta pentru stabilirea varstei sarcinii. Durerile nu sunt normale in sarcina, te sfatuiesc sa vorbesti cu ginecologul tau.

| Anca a răspuns:

Ai probleme cu rinichii? Sau unde in spate te doare?

Mergi la ginecolog si explica-i ce simti si ce dureri ai. In urma unui control o sa-si dea seama despre ce este vorba.

| emilia21 explică:

Multumesc la toti pentru raspunsuri, ma simt tare fericita si da am avut probleme, daca va spun ca la 2 luni de zile m-am dus la doctor aici in oras si mi-a spus ca nu sunt insarcinata, dar am putut verifica la o alta clinica din afara orasului. unde mi s-a confirmat! acum abia astept sa simt miscarile bebelusului meu. oare la cate saptamani se va simti, avand in vedere ca inainte de sarcina am fost destul de plinuta, aveam 54 la o inaltime de 1. 60! iar acum am 56 de kg! astept raspunsuri multumesc

| anad a răspuns:

In perioada cand esti insarcinata nu e bine sa iei nici un medicament si sa faci vreun tratament fara racomandarea medicului. Durerile in acest caz pot avea mai multe cauze, intepaturile sub burtica ar putea fi o reactie a muschilor dar numai medicul este in masura sa stabileasca cauzele si tratamentul.Sanatate!

| nekane a răspuns:

Daca iei No-spa, banuiesc ca ai o sarcina problematica.Stiu ca durerile de spate, sunt de fapt contractii iar medicamentele pe care le iei ar trebui sa rezolve problema.Pentru intepaturi nu cred ca trebuie sa-ti faci griji, banuiesc ca bebita este de vina, creste si el, vrea sa se faca mare si este normal sa-ti mai provoace mici neplaceri.Nu intra in panica pentru orice, tu stai linistita, respecta cu sfintenie recomandarile medicului si o sa fie bine. Felicitari si sarcina usoara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma intereseaza

| colin a răspuns:

Emilia. In situatia ta este obligatoriu CONTROL PERIODIC la medicul ginecolog(de preferat acelasi medic). Durerile de spate pot avea cauze multiple. In timpul sarcinii NU se iau medicamente, decit cele recomandate de medicul curant-med. de familie sau med. specialist. Planifica o,, vizita" la medic.