| ioana2796 a întrebat:

Buna!
Imi doresc foarte tare un bebelus si nu stiu daca sunt insarcinata sau nu. Am avut ultima menstruatie in data de 20.10 si a tinut 4 zile, adica pana pe 24. contact sexual am avut pe 26.10 si 9.11. mentionez ca nu am un ciclu regulat de obicei, asa ca luam anticonceptionale in urma unor dozari hormonale, anticonceptionale pe care le-am intrerupt pe 16.10.
In ultimul timp am constatat ca am pofta uneori de anumite alimente, sunt mai obosita, intepaturi in burta(rar), dureri de spate si uneori mici ameteli, si burtica este putin mai tare si mai umflata in partea stanga, jos.
Pot sa incep sa imi fac sperante?
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Dupa anticonceptionale, va trebui sa astepti cam 6 luni ca organismul tau sa isi reia comportamentul normal si sa speri la o sarcina.
Deocamdata e intoxicat cu hormoni si functionarea lui cam lasa de dorit,s-a dezobisnuit sa produca singuri hormoni naturali,acestia fiindu-i indusi artificial,ceea ce nu e de natura sa ajute.
Dar, cu rabdare, fii sigura ca vei reusi.
Daca n-ar fi fost anticonceptionalele, as fi putut sa-ti spun ca sanse exista, cel putin la contactul din 9.11.,dar oricum,nu pot stii cu siguranta,doar supozitii fac.
Inteleg ca-ti doresti un copilut, dar uite ca povestea asta ne mananca sufletul o viata, cand poti sa-l ai nu-l vrei si cand il vrei nu vine.
Daca nu esti insarcinata acum, sa nu te amarasti, uita pentru 6 luni de dorinta ta si nu te stresa, totul e posibil, dar ai nevoie de rabdare.
Si de un foarte bun medic ginecolog!
Mult noroc si multa sanatate!

| mona a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti...ai luat conceptionale si din cate stiu ar trebui sa treaca 6 luni de cand nu le mai iei apoi poti sa incerci sa faci un copil, consulta un ginecolog, fa un test de sarcina

| Danysan a răspuns:

Un Bebe nu se face asa -Trebuie sa insisti si nu stiu cum sa iti spun dar trebuie sa ti-o tragi sa iti sara capacele (nu vreau sa par nesimtit)-numai asa.Plus ca trebuie sa nimeresti momentu -Uneori e tare greu si la altele deh. Asta e uneori cand vrei!

| Maskeried a răspuns:

Ai incercat un test? Stii. Testele acelea de sarcina. Iti recomand. Sunt usor de folosit si dau raspunsul care trebuie... Dar din cate ai spus tu. Da. E posibil sa fi insarcinata deci... Posibile felicitari. big grin

| ioana2796 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri. am incercat un test pe 31. negativ.
dar chiar sper sa fie bebele :*

| ioana2796 explică:

Anticonceptionalele nu le-am luat pentru ca nu imi doream bebe, ci pentru ca aveam ciclu la 4-5 luni... sad
Am stiut de la inceput ca exista si riscuri, dar la sfatul medicului am recurs la ele.
Stiu si cazuri ale unor femei care imediat dupa intreruperea anticonceptionalelor au ramas insarcinate, dar probabil difera de la o persoana la alta. sad